Autor Wątek: Język nakwijski  (Przeczytany 1165 razy)

Offline Grzybacz

Język nakwijski
« dnia: Sierpień 09, 2019, 20:17:57 »
Trochę to trwało, ale oto jest – mój pierwszy, już w pewnym stopniu nakreślony konlang. Było to spowodowane głównie obawą przed stworzeniem koszmarnego nublangu dokształcaniem się w zakresie konlangerstwa. Chcę po prostu stworzyć język, z którego sam będę zadowolony.

Mój flagowy konlang ochrzciłem naqvi, opcjonalnie język nakwijski, w skrócie nqv (nqv. nahi 'słowo' + qvi 'splot' → nqv. naqvi 'mowa'). Jest językiem silnie fleksyjnym (wiem, że banał) o szyku domyślnym VSO, akcentem inicjalnym i strukturze sylaby (C)(C)(C)V(C)(C)(C). Obecnie nie jest jeszcze wykorzystywany w żadnym kąłorldzie, aczkolwiek zamierzam w przyszłości zbudować wokół niego kulturę kakiegoś ludu.

Fonologia (/fonetyka?)
Tutaj starałem się postawić na minimalizm, by nie skończyć na usuwaniu pojedynczych mlasków i gwizdów, nie zubożając jednocześnie języka.

Samogłoski
a <A a>
i <I i>
u <U u>

Dyftongi i tryftongi
Nie występują. Potencjalne zbitki rozdzielane są głoską [h].

Spółgłoski
h <H h>
ɦ <Hh hh>
l <L l>
r <R r>
ʀ < Rr rr>
m <M m>
n <N n>
p <P p>
b <B b>
ɸ <F f>
β <V v>
t <T t>
d <D d>
s <S s>
z <Z z>
q <Q q>
ɢ <G g>
ʃ <Š š>
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2019, 21:46:47 wysłana przez Boletto »
 
Pochwalili: 커래얟쓰

Offline Spiritus

Odp: Język nakwijski
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2019, 00:35:02 »
No na razie nie ma się o czym wypowiadać, ale już mówię, że fonemiczne /q ɢ/ przy braku /k g/ jest raaaczej niemożliwe. Jasne, np. jako alofony przed /u/, to tak. Ale jako domyślne dźwięki nie.
Cytuj
strukturze sylaby (C)(C)(C)V(C)(C)(C)
Ale tak po prostu czy z jakimiś konkretnymi ograniczeniami? Czy /bmqiɢhɦ/ to dopuszczalna sylaba ;)?

A tak ogólnie fonetyka bez zarzutów. Zobaczy się tekst, to się oceni, czy ładnie czy brzydko, czy ciekawie czy nudno.
 

Offline 커래얟쓰

Odp: Język nakwijski
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2019, 02:55:39 »
Brakowało mi na forum czegoś nowego.

Fonetyka póki co bez zarzutów. Dobrze że nie jest za duża bo w takim zestawieniu nietabelkowym trudno by było się połapać co jak i gdzie. Lepiej dawać bardziej uporządkowane info o fonetyce ;)

Fajny brak k, g wraz z obecnością uwularów. Zastanawia mnie już od dłuższego czasu czy jakiś język naturalny tak ma. Uciekanie welarnych w tył to dość rzadkie zjawisko ale istniejące.

Tutaj starałem się postawić na minimalizm, by nie skończyć na usuwaniu pojedynczych mlasków i gwizdów, nie zubożając jednocześnie języka.

Ogólnie polecam w takich sytuacjach zrobić szkic fonologi zależnie jaki lubisz i jaki chcesz efekt osiągnąć (każdy lubi co innego, ja lubie bardzo skromne fonologie np) i zacząć tworzyć słownictwo i w tym czasie modyfikować fonologie. Tak do praktyki przejść żeby sprawdzić co ci się podoba bo jedno to system na papierze a drugie w praktyce ;)  Jak przykładowo dasz fonem ɮ bo jest twoim zdaniem fajny ale jak tworzysz język i użyjesz go w 2 słowach bo ci nie leży to poprostu wywalasz co niepotrzebne. Mi się tak najlepiej tworzy bo masz jakiś obraz tworu. Oczywiście wszystko w ramach akceptowalnych ramach realizmu bo ci wyjdzie to - https://jezykotw.webd.pl/f/index.php/topic,1991.msg78320.html#msg78320

 

Offline Henryk Pruthenia

  • Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Wiadomości: 5 900
  • Pochwalisze: 222 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Odp: Język nakwijski
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2019, 07:25:58 »
A ja mam do fonetyki zarzut! Gdzie /k/ oraz /g/ przy obecność głębszych?