Językotwórstwo (conlanging) i światy > Pisma i ortografie

Sensowny zapis dla udmurckiego

(1/1)

Jątrzeniot:
Nie mogę patrzeć na ten szajs, który Rosjanie zrobili Udmurtom jako ortografię, więc stworzyłem sobie dla udmurckiego własny zapis. Najpier łacinka:

Spoiler[close]
I moja wersja cyrylicy:

Spoiler[close]
A tu dla porównania podany przeze mnie przykład (z wikipedii) w oryginalnej pisowni:

Spoiler[close]
(bardzo możliwe, że źle przetranskrybowałem jakieś rusycyzmy)

Hapana Mtu:
Widzę, że nie tylko mi się ta obecna ortografia nie podoba.

Dobre. Łacinka niemal taka sama, jak ta użyta w moim licencjacie; cyrylica też lepsza niż obecna.

A to znasz? Stary alfabet komiacki, ale dla udmurckiego byłby w sam raz, bo fonemy te same - zero dwuznaków i całkiem logiczna ceszystość.

Znowuż tu [strony 79-90] jest artykuł Varphona o historycznym rozwoju udmurckiej ortografii.

Jątrzeniot:

--- Cytat: Hapana Mtu w Maj 03, 2014, 03:54:47 ---A to znasz? Stary alfabet komiacki, ale dla udmurckiego byłby w sam raz, bo fonemy te same - zero dwuznaków i całkiem logiczna ceszystość.

--- Koniec cytatu ---

Tak, alfabet Mołodcowa zawsze spoko. Chociaż mi trochę nie pasi ze względów estetycznych, te ԅ, ԇ jakieś takie koślawe mi się wydają.

--- Cytuj ---Znowuż tu [strony 79-90] jest artykuł Varphona o historycznym rozwoju udmurckiej ortografii.
--- Koniec cytatu ---

O, dzięki, przejrzę z przyjemnością.

varpho :Ɔ(X)И4M::

--- Cytat: Hapana Mtu w Maj 03, 2014, 03:54:47 ---Znowuż tu [strony 79-90] jest artykuł Varphona o historycznym rozwoju udmurckiej ortografii.

--- Koniec cytatu ---

w międzyczasie strona czasopisma uległa przebudowie, ten artykuł jest teraz dostępny pod nowym adresem.

przy okazji cześć wszystkim, cieszę się, że mimo mojej długiej nieobecności nie usunięto mi tu konta. :D

Todsmer:
Nie usuwamy kont :)

Chyba że trollom xD

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej