Językoznawstwo > Polszczyzna

Wysoki trybunał

(1/12) > >>

Noqa:
Drodzy Sędziowie, celem tego wątku jest rozsądzanie spraw trudnych i szukanie sprawiedliwego a mającego na względzie dobro powszechnej mowy wyroku. W odróżnieniu od Rady plugawej, nie nazywamy naszych wskazań prawdziwymi i jedynymi, by ich niestosowanie wyśmiewać, lecz w skromności proponujemy, co dla języka najmilszym byłoby, co najrozsądniejszym, a co i tak w przyszłości zapewne naszą mowę dosięgnie, choć i wyroków dalekosiężnych się nie bójmy.

Na pierwszą sprawę, Szacowni Sędziowie, wybrałem problemy biernika.
Raczcie doradzić, jaki powinien być los jego? Czy jest mu przeznaczonym połknięcie przez dopełniacz, czy też o niepodległość jego walczyć należy? Jak traktować te połączenia ni z gruchy, ni z pietruchy jak "słuchać muzyki" a "widzieć płytę"?

Feles:
W takim razie ja składam wniosek pt. "mówta jak chceta".

Mścisław Bożydar:

--- Cytat: Fēlēs w Marzec 10, 2012, 22:57:46 ---W takim razie ja składam wniosek pt. "mówta jak chceta".

--- Koniec cytatu ---
Jako współmoderator podtrzymuję wniosek z dodaniem przypisów:
1) Prywatnie w swoim gronie mów jak chcesz.
2) W szkole/innych miejscach wzglęnie publicznych mów jakimś określonym językiem/narzeczem*
*Jak mówicz po polsku to mów RaJePolskim, a jak mówisz dialektem to mów dialektem.

Noqa, jeśli chcesz zobaczyć nasze forowe eksperymenty na polszczyźnie, to paCZ tu:
http://www.conlanger.fora.pl/conlangi,2/rada-jezyka-polskiego,3525.html
i tu
http://jezykotw.webd.pl/wiki/Polski_forumowy
48 rozporządzeń :D

Vilène:

--- Cytat: Mścisław Ruthenia w Marzec 10, 2012, 23:14:52 ---Jako współmoderator podtrzymuję wniosek z dodaniem przypisów

--- Koniec cytatu ---
A ja, jako Ikonowicz tego forum, wetuję te przypisy, i popieram czysty wniosek Felesa "mówta jak chceta".

Henryk Pruthenia:
Heh...
Ja mówię akurat słuchać muzykę, ale to kalka z rosyjskiego, jak cały ja z resztą. A co do biernika, i postulowanego Tobą połknięcia dopełniaczem:
Widzisz żony miast żonę?
Tak niby jest w duźlejbskim, ale zrobiłem to specyjalnie, by było straszno... a nie jak tu się mnie postuluje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej