Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

W zimnym na przykład to jest tak, że np. takie słowo blędi (=kurwa) nie jest obraźliwe, jeżeli oznacza to, co powinno oznaczać - kurwę. Bo jak powiedzenie kurwie, że jest kurwą może być obrazą? To stwierdzenie faktu, a nie żadna obraza. Ale zwrócenie się w ten sposób do normalnej kobiety (zwłaszcza zamężnej), to już jawna obraza i pomówienie. I liść w pysk gwarantowany.

Krótko mówiąc - w zimnym słowo jest tak samo negatywne, jak rzecz, którą opisuje. Żadne słowo nie jest "z urzędu" złe. To raczej kontekst użycia danego słowa decyduje o jego obelżywości.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 17, 2012, 22:11:17
Bog te jebao, jebem ti majku božiju, jebem ti ježa;

hm... ten jeż to chyba ze względów czysto fonetycznych, żeby zeufemizować i ominąć tabu. podobnie jak polskie "ojej!" czy właśnie "o, jeżu!"

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 17, 2012, 22:11:17
EDIT: Kibaszott nagy rendetlenség, to to?

nie. to znaczy dosłownie "wyjebanie wielki nieporządek". nie znam żadnego utartego wulgaryzmu z koszem na śmieci, może to był czyjś okazjonalizm...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

A "w mordę jeża" to nie jest eufemizacja "w mordę jebany"?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Kwiecień 17, 2012, 22:55:58
Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 17, 2012, 22:11:17
Bog te jebao, jebem ti majku božiju, jebem ti ježa;

hm... ten jeż to chyba ze względów czysto fonetycznych, żeby zeufemizować i ominąć tabu. podobnie jak polskie "ojej!" czy właśnie "o, jeżu!"
Aaaa, czyli to ,,chuj ci w jeża" to tak naprawdę ,,chuj ci w Jezusa", a nie to co myślałem...
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatAaaa, czyli to ,,chuj ci w jeża" to tak naprawdę ,,chuj ci w Jezusa", a nie to co myślałem...
Myślę, że takie dociekania to czysta "psycholingwistyka", póki byśmy nie przeprowadzili jakiejś poważnej korpusowej (najlepiej jeszcze historycznej) analizy kontekstu, ale z jakich źródeł?! Dorzucam jeszcze: jebao te sveti Ilija, jebao te papa, jebem ti sunce nebesko, jebem ti kupus (kapusta!), jebem ti kolače, jebem ti dušu.

Cytatnie. to znaczy dosłownie "wyjebanie wielki nieporządek". nie znam żadnego utartego wulgaryzmu z koszem na śmieci, może to był czyjś okazjonalizm...
Hm, muszę więc wypytać się, co to był za artykuł o tych wulgaryzmach i po niego sięgnąć :(.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

PROND - Producent Nowoczesnych Sterowań Do Kotłów

Lol. Jaki skrótowiec (w dodatku utworzony wbrew jakimkolwiek regułom).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Wyszperałem taką oto rumuńską wersję ojczenasza:

Părintele nostru, carele escĭ în cerĭurĭ, sânţéscă-se numele teŭ; Viă împĕrăţia ta; Fie voĭa ta, precumŭ în ceriŭ, şi pe pămêntŭ; Pânea nóstră cea de tóte ḑilele dă-ni-o astă-ḑĭ. Şi ni ĭértă dĕtoriele nóstre, precumŭ şi noĭ ĭertămŭ dĕtornicilorŭ nostri; Şi nu ne duce în ispită; ci ne scapă de celŭ rĕŭ; Că a ta este împĕrăţia şi puterea şi mărirea în eternŭ. Aminŭ.

I zauważyłem, że oprócz tego, że jest zapisana w starej, przesadnie archaizującej ortografji, różni się od spółczesnej wersji także leksyką. A mianowicie - wszystkie slawizmy zostały w niej zastąpione słowami romańskimi.

Czyli wygląda na to, że relatynizacja języka rumuńskiego miała o wiele szerszy wymiar, niż wcześniej myślałem. Ma ktoś więcej informacyj na ten temat?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

#788
Cytat: Dynozaur w Kwiecień 21, 2012, 22:32:29

Czyli wygląda na to, że relatynizacja języka rumuńskiego miała o wiele szerszy wymiar, niż wcześniej myślałem. Ma ktoś więcej informacyj na ten temat?

Spróbuj poszukać "Şcoala Ardeleană / Transylvanian School".

CytatA mianowicie - wszystkie slawizmy zostały w niej zastąpione słowami romańskimi.

Czasem nie przeoczyli voia? (Bądź co bądź, moje źródła wskazują że voie jest slawizmem. Istnieje obecnie jednak i italskie voinţă).

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

#789
Że co, kurwa?

Germlang z 6 przypadkami? Na mózg mi się rzuciło na starość?

Przecież nawet ultrakonserwatywny islandzki ma tylko cztery.

Konjugację czasowników też ma dziką.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Im, czy Tobie?
Hmmm.

Kurczę, zdezorjentowan.

Vilène

#791
Pokemonizm wkracza do realnego świata:



Chyba że taka nazwa to dlatego, że te paruffki nie spełniają norm koniecznych do spełnienia, żeby ten produkt mięsny[citation needed] mógł się nazywać "parówkami"...
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

  •  

Vilène

O kierwa...

Cytat
Konserwator zabytków cenzuruje ulicę Piotrkowską w Łodzi. Z szyldu lokalu ,,Seta, Meta, Galareta" nakazał usunąć wyrazy: seta i galareta. Swoją decyzję uzasadnił dbałością o ... poprawność polszczyzny.

,,Z nami Obywatelu, zjesz jak za czasów PRL-u" – taki plakat ozdabiający wystrój – dotąd – ,,Sety, Mety, Galarety" oddaje dokładnie atmosferę lokalu, w którym czas się zatrzymał. Nie tylko można w nim ,,setę" zagryźć ,,galaretą", ale i sam lokal, a właściwie jego nazwa zagraża systemowi.

Konserwator, zmieniając nazwę baru ocenił, że na Piotrkowskiej, jako w ,,salonie miasta" wyrazy takie jak ,,seta" i ,,galareta" nie powinny się znajdować...

http://tvp.info/7184047
  •