Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Heh, ja o istnieniu "muzłumanina" dowiedzialem się tak gdzies koło dwunastych urodzin co sprawiło, że cały mój świat sie zawalił (bo od dziecięcia interesowalem się wszelkimi religiami i ogólnie byłem oczytany, więc słyszałem już był to słowo pewnie parę tysięcy razy). A o tym, że kamieniowanie jest kamienowaniem, nie wiedziałem chyba jeszcze kilka lat temu i od tej pory za każdym razem widząc ten wyraz zwracam uwagę na jego pisownię. I niestety nigdy nie widziałem formy z "ni", co chyba świadczy o moim wyjątkowym niogarnięciu...
P.S. To prawda.
  •  

CookieMonster93

Ja mam problem ze słowem zaćmienie. Mój dialekt nie odróżnia mni+V od mi+V (mówi tak cała moja rodzina – mniej i miej wymawiane oba jak to drugie). Włącza mi się przy tym słowie zawsze hiperpoprawność i mówię zaćmnienie.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Styczeń 09, 2015, 16:29:27
Heh, ja o istnieniu "muzłumanina" dowiedzialem się tak gdzies koło dwunastych urodzin co sprawiło, że cały mój świat sie zawalił

Nigdy nie zwracałem uwagi na wymowę w tym wyrazie (i jak Dynozaur napisał o przestawce, deliberowałem przez chwilę, czy ktoś mówi mułuzmanin czy co do jasnej ciasnej), ale dla mnie obie opcje taaak niewiele się różnią od [u:]... Gratuluję wulkańskiego słuchu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, ja też. Muzłumaniec, nie muzułmaniec... dziwota.
Czego to człowiek się nie uczy.

CookieMonster93

Całkiem przypadkowo przypomniało mi się przez inny wątek:
tak [täʔ], nie-e [ɲɛ̝ʔ]
Zdarza mi się też wymawiać końcowe ą jako [ɔŋ], choć zazwyczaj mówię standardowe [ɔɰ̃], jak to na pograniczu Kujaw i Mazur. (Chociaż w dalekich Mazurach to w sumie bardziej [ɔw̃] mówiɔw̃, ale moja rodzina z tych bliskich pochodzi)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Canis

Cytat: CookieMonster93 w Luty 02, 2015, 09:50:11
Całkiem przypadkowo przypomniało mi się przez inny wątek:
tak [täʔ], nie-e [ɲɛ̝ʔ]
Zdarza mi się też wymawiać końcowe ą jako [ɔŋ], choć zazwyczaj mówię standardowe [ɔɰ̃], jak to na pograniczu Kujaw i Mazur. (Chociaż w dalekich Mazurach to w sumie bardziej [ɔw̃] mówiɔw̃, ale moja rodzina z tych bliskich pochodzi)
Według mnie:
Cóż, [ɔɰ̃], chyba że następne słowo zmusza do [ɔw̃] (na przykład: Mówią "ładnie", ale myślą "spadaj".). Zwarcia krtaniowe nie będące na początku słowa zaczynającego się samogłoską, w języku polskim, lądują w przedszkolu.
  •  

Wedyowisz

U mnie opcjonalnie nie` [ȵɛ̝ʔ], no` [nɔʔ], ale ta' [tä]~[tɜ].

Słyszałem, że nie` ze zwarciem krtaniowym w wygłosie występuje też w rosyjskim.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

U mnie też (przynajmniej w tym pierwszym, bo drugiego nie wiem, czy dobrze rozumiem).
  •  

Canis

Cytat: Wedyowisz w Luty 02, 2015, 10:51:59
U mnie opcjonalnie nie` [ȵɛ̝ʔ], no` [nɔʔ], ale ta' [tä]~[tɜ].

Słyszałem, że nie` ze zwarciem krtaniowym w wygłosie występuje też w rosyjskim.
Z tego, co zauważyłem, występuje i ma to takie znaczenie, jak i w polskim. Ale rosyjski ma jeszcze "t" do wyboru w wygłosie, więc raczej skorzystają pewnie z tego.
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, u mnie ostatnio występują dość silne wahania w wymowie e i o. Raz ulegają podwyższenie, raz zeszwieniu, a nieraz przechodzą w i~y u, jednak z lekką zmianą napięcia w czasie wymowy.

Canis

Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 03, 2015, 19:23:13
Heh, u mnie ostatnio występują dość silne wahania w wymowie e i o. Raz ulegają podwyższenie, raz zeszwieniu, a nieraz przechodzą w i~y u, jednak z lekką zmianą napięcia w czasie wymowy.
W jakich słowach?
  •  

Spiritus

Ostatnio zorientowałem się, że nie ma takiego czasownika jak nieprawdać.
  •  

Ghoster

#1092
[...........]
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Widsið

Dla mnie dziwne by tu było **zrozumiejmy czy coś tego typu, to chyba kwestia, że w pojedyńczej liczbie jest zrozum, a nie **zrozumiej, podobnie jak zmuś - zmuśmy a nie **zmusij, **zmusijmy.
  •