Autor Wątek: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski  (Przeczytany 189934 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pochwalisze: 220 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Odp: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski
« Odpowiedź #1605 dnia: Listopad 08, 2020, 14:08:22 »
A, podobny wymiany zdarzają się chyba każdemu.

Offline Torkan

« Odpowiedź #1606 dnia: Listopad 14, 2020, 01:28:08 »
zacietwierzony

Offline Spacepunker

« Odpowiedź #1607 dnia: Grudzień 01, 2020, 16:06:34 »
Ja czasami mówię ''na wzdłuże'' w opozycji do ''na skróty'' xD

Offline Siemoród

« Odpowiedź #1608 dnia: Marzec 06, 2021, 00:10:23 »
Nie mogę się pozbyć wrażenia, że w wyrażeniu "pękać w szwach" jest biernik a nie miejscownik. Zawsze odbieram to jako jako "wszwach" tak jak "wszerz" albo "wdal"
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2021, 11:30:19 wysłana przez Siemoród »
Niech żyje Wolny Syjam!

Pochwalili: Boletto

Offline ZBronk

« Odpowiedź #1609 dnia: Marzec 17, 2021, 17:26:44 »
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #1610 dnia: Marzec 18, 2021, 07:43:08 »
Kłopoczyć zamiast kłopotać wskutek tego, że u mnie ostatnia sylaba bezokolicznika wyrównuje się intuicyjnie do ostatniej sylaby alternacyjnej postaci czasownika kłopoczę (od kłopotać).
A winno być kłopocę!
Według SGJP (http://sgjp.pl/leksemy/#255621/k%C5%82opota%C4%87) obie formy są poprawne (aczkolwiek przestarzałe).
Tak, ale kłopocę jest właściwsze etymologicznie, a kłopoczę to hiperpoprawne unikanie mazurzenia.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 350 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1611 dnia: Marzec 18, 2021, 18:03:15 »
A winno być kłopocę!
Tak, ale kłopocę jest właściwsze etymologicznie, a kłopoczę to hiperpoprawne unikanie mazurzenia.

Cała ta alternacja t:cz jest mocno wtórna i jeszcze do niedawna była ostro tępiona przez normatywistów.
PFJ to Dyskord, a nie to martwe poletko pana Bucefała...

Offline ZBronk

« Odpowiedź #1612 dnia: Marzec 18, 2021, 18:55:16 »
A winno być kłopocę!

Cała ta alternacja t:cz jest mocno wtórna i jeszcze do niedawna była ostro tępiona przez normatywistów.
Uzus jest jednak taki, że w NKJP300 forma kłopoce pojawia się raz (u B. Jasieńskiego) a kłopocze 30 razy (m.in. Bahdaj, Z. Kossak, Gąsiorowski, Żukrowski, Dołęga Mostowicz)
Imiesłów kłopocąc w NKJP300 nie występuje, kłopocząc ma 9 notowań.
Podobnie jest dla form od łopotać i szczebiotać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2021, 18:56:48 wysłana przez ZBronk »

Offline Siemoród

« Odpowiedź #1613 dnia: Marzec 18, 2021, 22:50:43 »
A winno być kłopocę!

Uzus jest jednak taki, że w NKJP300 forma kłopoce pojawia się raz (u B. Jasieńskiego) a kłopocze 30 razy (m.in. Bahdaj, Z. Kossak, Gąsiorowski, Żukrowski, Dołęga Mostowicz)
Imiesłów kłopocąc w NKJP300 nie występuje, kłopocząc ma 9 notowań.
Podobnie jest dla form od łopotać i szczebiotać.
Zgadzam się, nikt tutaj z tym nie polemizuje, po prostu kłopocę jest pierwotne względem kłopoczę. Zresztą to tylko jeden z wielu tego typu czasowników, jak zauważasz. Swoją drogą te formy są teraz jeszcze bardziej destabilizowane, przynajmniej w języku potocznym, przez konkurencję z odmianą -am, -asz.
Spoiler
[close]
Niech żyje Wolny Syjam!

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 350 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #1614 dnia: Czerwiec 12, 2021, 15:41:44 »
Wymawiam nazwę strony Tysol.pl (co jest skrótowcem od Tygodnik Solidarność) jako Tajsol. To jest kurwa silniejsze ode mnie xDDDD
PFJ to Dyskord, a nie to martwe poletko pana Bucefała...

Offline Boletto

« Odpowiedź #1615 dnia: Lipiec 25, 2021, 15:13:23 »
Ostatnie parę razy, jak mi było potrzebne, mówiłem bystsi jako r. mos. od bystry. Mam wrażenie, że to ten sam kazus co duzi czy dobzi.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2021, 23:34:11 wysłana przez Boletto »