Językotwórstwo (conlanging) i światy > Inspiracje

Prośba o pomoc w derywacji (wywodzeniu)

(1/3) > >>

Tuktun:
Nie wiem, czy to dobry dział na ten wątek, jeśli się pomyliłem, umieszczając to tutaj, przenieście.

Otóż chodzi o to, że chciałbym poprosić o pomoc w nauce wywodzenia conlangów z prawdziwych i fikcyjnych protojęzyków, a w konsekwencji tworzenia nienoobskich języków a posteriori oraz rodzin językowych a priori. Na pewno jeśli ktoś opisze gdzieś, jak to zrobić, przyda się to nie tylko mi, ale także wielu innym początkującym, którzy chcieliby, aby ich języki były mniej noobskie i posiadały regularne zmiany (np. fonetyczne).
Z góry dziękuję za jakąkolwiek udzieloną mi pomoc.

Widsið:
Poczytaj sobie jakąś historię języka, np. ogólną i dźwiękową historię angielskiego, posprawdzaj terminy, których nie rozumiesz i próbuj z tego wyjść do czegoś mądrego :)

Tuktun:
Chodziło mi głównie o to, jak aplikować zmiany fonetyczne, jakie mogą zajść, a jakie nie itd.

Widsið:
Wskazałem ci, co możesz poczytać. Do wszystkich informacji prowadzą stamtąd linki wewnętrzne. Możesz też przejść się do biblioteki albo poszukać na chomiku gramatyki historycznej języka polskiego, ale uprzedzam, że języki słowiańskie nie rozwinęły się jakoś spektakularnie i nie znajdziesz tam ani zbyt wielu zmian, ani nie będą one zbyt ciekawe. W angielskim zaszło od cholery zmian, często nieobecnych w spokrewnionych z nim językach, w tym drugim artykule masz całościowy ich przegląd.

Fanael:

--- Cytat: Tuktun w Marzec 28, 2013, 14:11:05 ---Chodziło mi głównie o to, jak aplikować zmiany fonetyczne

--- Koniec cytatu ---
Tym. To ma dużo bugów, ale jako tako działa, a lepsze programy są bardziej problematyczne w konfiguracji.

--- Cytat: Tuktun w Marzec 28, 2013, 14:11:05 ---jakie mogą zajść, a jakie nie

--- Koniec cytatu ---
Jeśli dasz temu odpowiednio dużo czasu, to może zajść cokolwiek (i np. w jednym z moich conlangów w odpowiednich warunkach zachodzi ɛː > … > x).
Jeśli chodzi o rodzaje zmian, to lista jest na Wikipedii.
Jeśli chodzi o to, co zaszło w natlangach, to masz: http://www.kneequickie.com/kq/The_Correspondence_Library

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej