Klimat Kyonu

Zaczęty przez Canis, Czerwiec 15, 2020, 22:51:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Szanowni państwo,

Zaprosiłem dziś do siebie kumpla - tak się składa, że zna się na żeglarstwie i interesuje go ten temat. Zaznaczał, że nie jest specjalistą, ale z racji rzeczy wie o wiele więcej o pogodzie niż pewnie większość z nas tu obecnych. Połączyliśmy jakoś moją amatorską wiedzę astronomiczno-klimatyczną z jego wiedzą wiatrowo-żeglarską i doszliśmy do kilku wniosków:

1. Tangię jako projekt można by zaorać - po pierwsze, Space Engine generuje ruch planety w drugą stronę niż zakładałem, a więc cienie opadowe występowałyby inaczej niż ja założyłem. Pustynie marajska i takangaryjska nie istniałyby, zupełnie gdzie indziej byłyby miasta i tereny żyzne.
2. To się da łatwo naprawić po prostu poprzez założenie, że obrót planety występuje w drugą stronę. No i trudno - za dużo się napracowałem, by zakładać cokolwiek inaczej. Tylko tu pojawia się drugi problem: wiatry wiejące około Tangii są bardzo wrogie i prawdopodobnie przed wynalezieniem silnika parowego podróże na zachód byłby niemożliwe. Tzn. same podróże dla rekordów, naukowe, odkrywcze, wyczynowe, tak - ale wielkoskalowy handel na bank nie.
3. Ajdynir musiałby być wściekle gorący klimatycznie. Wielka Pustynia generuje gigantyczny wyż, który ruch obrotowy planety wdmuchuje idealnie na Ajdynir. Powstaje pytanie czy te morza/jeziora tam w ogóle przetrwałyby takie parowanie, ale z pomocą przychodzą 44,5h doby kyońskiej i 30+ stopniowe nachylenie osi planety i krótki rok.
4. Zatoka tangijsko-sechtońska byłaby całkiem żeglowna.
5. Państwo Neszów miałoby wielką przewagę na trasie do Dewii - wiatr odbijałby się od superkontynentu i leciał od Neszów po Dewię. Ale problem byłby z powrotem!
6. Tangia miałaby problem z dotarciem na Atirai. Taka podróż bez silnika parowego byłaby możliwa tylko zygzakiem i prawdopodobnie trwałaby latami, co zabiłoby sens. Rozwiązanie jest prostsze: silnik parowy to wcale nie jest żadna nanotechnologia - jest znany od starożytności. Na Ziemi wdrożono go tak późno, bo istniał opór kulturowy od admirałów. Tak naprawdę, próbowano wstawiać śruby dużo wcześniej i próby parostatków podejmowano w 1736 (James Watt), 1763 (William Henry), 1784 (Claude de Jouffroy). Tangia jest na poziomie do 1750 i nie ma takich oporów kulturowych, zatem pewne silniki parowe były możliwe, i to właśnie one powinny być odpowiedzią na żeglugę transoceaniczną, którą opisuję - nie wiatry, nie galery.

Poniżej wczesny (wersja pre-alfa) rozkład wiatrów.
Nie zwracajcie uwagi na te "L"-ki mające symbolizować niże, one niemal na pewno są błędne.
Spoiler
[Zamknij]
Komentarze?
  •  
    Pochwalone przez: Pluur

Pluur

Czyli wychodzi na to, że szlak handlowy Tangia-Olsenia jest jeszcze bardziej opłacalny! :D
  •  

Borlach

#2
To znaczy jak na moje to "centrum" Wielkiej Pustyni znajduje się raczej na południe od Ajdyniru, a na na zachód od niego (tam gdzie je zaznaczyłeś prócz pustyni są też góry). Pewnie niewiele to zmienia i ten żar i tak leci do Ajdyniru z pełną parą, ale i tak. A jaki wpływ mają góry na ten klimatyczny żar i jego przenoszenie się? Bo jeśli wieje on z południa, to:

A. na wschodzie zderza się z jednym z większych masywów górskich Kyonu (w Ajdynirze znanym jako Góry Pochodzenia). Może powoduje to, że na niższych i średnich partiach gór panuje przyjemniejszy klimat?
B. wyobrażałem sobie najbardziej południowe tereny Ajdyniru jako coś w rodzaju w stylu Sahary przechodzącej w outback, przechodzących w busz. Coś takiego mogłoby tam występować?

Natomiast jeśli wieje on, tak jak zaznaczyłeś, to zachodnie granice Imperium wyznaczają niskie góry masywy górskie. Znów pytanie, czy miałaby one jakikolwiek wpływ na klimat.


Czerwony - centrum Wielkiej Pustynii
Czerwone strzałki - żar
Pomarańczowe linie - wielkie góry
Niebieskie linie - niskie góry

A co z monsunami? Kiedyś była rozmowa o tym, czy monsuny znad Wszechoceanu dochodzą nad Morze Słone i nad Ajdynir - konkluzja była taka, że owszem.
A jeśli tak, to ciekaw jestem co może się dziać przy spotkaniu żaru znad Wielkiej Pustyni i monsunów.

Also, czy pył wywiewany znad Wielkiej Pustyni nie mógłby użyźniać moich ziem, tak jak robi to pył znad Sahary w Amazonii?

EDYT: dobrze, że ten temat został w końcu poruszony. To trzeba ustalić i porządnie opisać na wiki
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

#3
Canisowy model 2.0
(zakładam odwrotny kierunek ruchu planety niż Space Engine sugeruje, bo inaczej mogę zaorać całą Tangię i wywalić do śmieci, a inne osoby chyba na tym etapie nie polegają na tym specjalnie, więc powinno im być wszystko jedno)



Kolory: szary - brak wiatru
zielony - zwykły wiatr oceaniczny
niebieski - ten sam zwykły wiatr oceaniczny, ale w pewnych miejscach innego koloru by wyróżnić jego kierunek
czerwony - gorący i suchy wiatr kontynentalny
fioletowy - wiatr stałych znacznych prędkości

Model niestety zakłada nachylenie osi 0 stopni
Spoiler
...a jak wiemy rzeczywistość kyonowa jest nieco odmienna żeby nie było za łatwo =D
[Zamknij]
  •  

Pluur

Nie pokoi mnie ten pas huraganowego wiatru. Co to w praktyce oznacza?
I czy aby gorący suchy wiatr nie jest trochę nad-wyrost w obszarach powitymi wysokimi górami?
  •  

Borlach

To jak sprawa stoi z tymi monsunami? xD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

Problem polega na tym, że mamy dobrych językoznawców, historyków, politologów na forum, ale nie mamy umysłów ścisłych, a w szczególności taki projekt jak powzięliśmy wymagałby matematyki, fizyki, klimatologii. Kij wiem na temat monsunów.
Nie mamy wiedzy, by dostatecznie dobrze to poprowadzić, ale zacząłem szukać po forach i discordach. Może ktoś nam pomoże.

Cytat: Pluur w Czerwiec 17, 2020, 19:10:11
Nie pokoi mnie ten pas huraganowego wiatru. Co to w praktyce oznacza?
I czy aby gorący suchy wiatr nie jest trochę nad-wyrost w obszarach powitymi wysokimi górami?
Pas huraganowego wiatru akurat wystąpiłby na 100%, efekty tworzące taki sam na Ziemi, na Kyonie byłyby jeszcze silniejsze.
Co do wiatru nad górami, cóż, pewnie by je zatrzymywały. Ale tam są takie masy, że utworzyłby się pewnie taki sam masyw powietrza po prostu po drugiej stronie.\

Cała ta mapka nie oddaje faktu, że Kyon porusza się po skosie, więc... ale są to jakieś próby.
  •  

Canis

#7
Kilka komentarzy, które wyciągnąłem od meteonerdów, którzy spojrzeli na moją mapę:

  • Have you included the jet stream in your world? The jet stream plays a key factor in the weather of the world.
  • (na pytanie czy kyońskie góry nie zaburzyłyby prądu strumieniowego) No, that wouldn't really have much of an effect on the jet steam.
  • Assuming your world is divided into a northern and Southern Hemisphere, the Coriolis effect would deflect winds in the northern hemisphere to the left, and in the Southern Hemisphere to the right (if I'm thinking about the same thing you're talking about.) go read about the Coriolis effect, see here or other articles: https://scijinks.gov/coriolis/
  • Also, high pressure systems wouldn't really just be sitting around in the middle of your continent like that. To read more about High pressure systems, see below: https://en.wikipedia.org/wiki/High-pressure_area

Będę edytował ten post jak się czegoś więcej dowiem

EDIT1: polecono mi tę grafikę

Może się przydać jej analiza

EDIT2: "The direction hurricanes and low resale systems rotate is determined by the Coriolis effect, ya now. LPS's and hurricanes/cyclones rotate counterclockwise in the northern Hemisphere, and clockwise in the Southern Hemisphere."

U nas oczywiście będzie to na odwrót, przyjmując moje założenie, że Kyon obraca się wspak (albo po prostu trzeba by odwrócić mapę :DDDD).



EDIT3: "also, the coreolis effect gets stornger as it gets to the poles to to barometric forces...its what causes ET (Extratropical Transition) to occour"
(tu proszą o więcej map, pytają o gwiazdę, rozmiary, średnią temperaturę na planecie)
"so we have 2 hurricane basins. well really 4"

EDIT4: "so your low pressure systems on the NHEM will rotate CLOCKWISE"
"ok baised on the rotation speed being slower.. the hurricanes SHOULD be generally weaker and need to form at higher latitudes" <- ważne

EDIT5:
A: The sea/land breeze effect would be important to note

B: Also I will have aLOT less hurricanes
Bc of the avg temp is 15c
Then that means the the SSTs will be lower
And that with a weaker Coreolis effect... the storms would have to form further north

A: Won't have as strong tropical systems


B: Well the wind should be strengthened by the loss of land. Less drag
Also waves of the coast of ur island will be much larger but more infrequent

Borlach

Współpraca z tymi klimato i meteonerdami może też w końcu rozwiązać zagadkę Jeziora Dahickiego, także można im potem zwrócić uwagę na tę kwestię xD

Poza tym, bardzo pochwalam i czekam na kolejne nowiny
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

Ciekawe, ale niezbyt rozumiem  :(
  •  

Canis

No bo to w sumie nie odpowiada na nasze pytania, tzn. gdzie są niże i wyże i zarazem jaka będzie pogoda i klimat. To początek drogi, która jest długa i bardzo zawiła.
Poza tym, społeczność, którą pytałem, chyba pomysł pangei z takim nachyleniem i czasami dnia i roku przerosło
  •  

Borlach

Cytat: Canis w Czerwiec 17, 2020, 23:25:58
No bo to w sumie nie odpowiada na nasze pytania, tzn. gdzie są niże i wyże i zarazem jaka będzie pogoda i klimat. To początek drogi, która jest długa i bardzo zawiła.
Poza tym, społeczność, którą pytałem, chyba pomysł pangei z takim nachyleniem i czasami dnia i roku przerosło
Nie wiem czy kojarzysz, ale jest taki jutjuber zajmujący się worldbuildingiem - Artifexian. Nawet robił kiedyś filmy o klimacie, wydaje się też mózgiem ścisłym. Nie wiem, czy jest szansa że wgl odpowie, ale można by go zapytać, wysłać jakąś wiadomość
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

#12
A nie ma opisy meteorologii ziemskich megakontynentów? Nie można by tego wykorzystać?

EDIT:
CytatMonarchia Olsów leży w różnych strefach klimatycznych. Na południu rozciąga się najchłodniejsza część państwa, pokryta tajgą. Są to jednak tereny słabo zaludnione. Na północy przeważa klimat śródziemnomorski. Występują tam również pustynie, półpustynie oraz sawanna. Największy obszar Państwa znajduje się jednak w klimacie umiarkowanym. Rosną tutaj głównie drzewa liściaste, rzadziej iglaste, na północy występuję roślinność śródziemnomorska. Na południowym-zachodzie i w części Rubanii występuje klimat górski i wysokogórski. Występują pory roku: umiarkowane lato oraz umiarkowana zima z gwałtownymi porami przejściowymi.
Występuje prąd morski znad równika, który znacznie ociepla klimat.
Taki opis ma na wikipedii o Monarchii Olsów. Czy te nagłe przejścia pór roków nie były jakoś omawiane kiedyś? Bo wątpię, bym sam se to wymyślił...
  •  

Canis

Szanowni państwo,

Prezentuję czwartą wersję układu wyżów, niżów i wiatrów, uwzględniając moje ostatnie doedukowanie się. To jest wersja robocza, mocno wyidealizowana, nie ostateczna, więc oczekujmy kolejnych, udoskonalanych wersji. W zasadzie to prezentuje po prostu model cyrkulacji powietrza w atmosferze w oparciu o istniejący na Ziemi układ komórek polarnej, Farrela i Hadleya oraz uwzgledniający odwrotny kierunek obrotu planety niż sugeruje Space Engine i na Ziemi.



Spisuję, czego się nauczyłem, aby wiedzę przekazać, poddawać waszej krytyce, uzupełniać o wasze komentarze.
1. Start całej cyrkulacji. Iskrą dla wszystkiego jest to, że natężenie napromieniowania słonecznego jest oczywiście najsilniejsze na równiku. To rozgrzane powietrze puchnie i, jako lżejsze od zimnego, unosi się, wynosząc się z powierzchni Ziemi. To obniża ciśnienie, oczywiście nie to na wysokościach (w stratosferze), tylko to przy powierzchni ziemi. Dlatego wzdłuż równika wszędzie macie niskie ciśnienie. To powietrze wznosi wilgoć z oceanów, która ze spadkiem temperatury i ciśnienia wynikające z wysokości powoduje opady. Samo powietrze się wtedy osusza, oddając wilgoć pod siebie w okolicach równikowych: Atirai, Tangia, Pinu, Secht, i pięknie tłumacząc wielkie jezioro na środku gigantycznej pustyni.

2. Właściwość gorącego powietrza ku wznoszeniu się jest ograniczona przez wysokość. W pewnym momencie to ciepłe powietrze się zatrzymuje w stratosferze. Tam nagromadzone, zaczyna spływać na północ i na południe. Tam, ochłodziwszy się, zaczyna opadać, gromadząc się ku ziemi, i zwiększając tam ciśnienie. Stąd po obu stronach równika, w okolicach zwrotnikowych, widzicie wszędzie H - symbol wysokiego ciśnienia. Przy ziemi, to powietrze rozlewa się na północ i południe, zasilając równik i okolice koła polarnego. Koło się zamyka. Opadające tu powietrze jest suche. Sucha ziemia silniej się rozpala i potem ten żar oddaje. Tu widzimy wytłumaczenie dla Drogi Ognia i upalnego klimatu nie tylko Ajdyniru, ale także północnej Olsenii i.... Buanii, choć ta pewnie jest zalewana przez wilgoć znad oceanu.

3. Zimne powietrze na biegunach opada. Tak samo jak zimne powietrze opadało na zwrotnikach. Na biegunach to opadające powietrze tworzy wyż przy ziemi, a ten się rozlewa na boki tam gdzie ciśnienie jest mniejsze, zasilając z drugiej strony niż w okolicach koła podbiegunowego. Trzecia komórka się zamyka.

Pluur

Cytatupalnego klimatu nie tylko Ajdyniru, ale także północnej Olsenii
Znaczy się, że Szyszenia?
  •