Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conlangi: a priori

Allar aurin

(1/5) > >>

Maxz:
Witam z powrotem.  :-D

Wracam więc z nowym artlangiem, czerpiącym nieco z gramatyki tá lá la sngäl ya la mgä, choć nie tak izolującym, a bardziej aglutynacyjno-fleksyjnym. Można dostrzec inspiracje na'vi, pirahã, węgierskim, pewnie jakimś tam hinduskim i paroma jeszcze językami, ale o nich nie wspomnę, bo napisanie, że inspirowałem się też angielskim, czy fińskim wrzuca mnie od razu na listę nooblangerów. (Czy już na niej nie jestem?)

Język ma parę ciekawych patentów, które będę później dokładnie omawiał. Kilka dziwactw wprowadzonych celowo, jednak z zadbaniem o spójność. (Jestem zdania, że zaimki odmieniane przez czas i 17 trybów czasownika nie jest nooblangerskie tak długo, jak tylko poprawnie funkcjonuje.)

Język jest niby nominatywno-akuzatywny, ale czy tak do końca? Podmiot zdania nieprzechodniego raz wyrażany jest w mianowniku (czy może ergatywie), raz w dopełniaczu, dopełnienie w bierniku (jednym z trzech, czy miejscowniku, ale na pewno nie absolutywie)... mam problem z klasyfikacją go w tej kategorii.

Język jest jeszcze w trakcie tworzenia, opracowałem niewiele więcej niż fonologię i podstawy gramatyki, więc co nieco może się jeszcze zmieniać.

Ale dosyć wstępów. Pora na trochę fonologii.

Jak widzimy powyżej, spółgłoski umieściłem na ładnie zaprojektowanej tabeli. Nie korzystam z dwuznaków (za wyjątkiem geminat i długich samogłosek), są za to zapomniane przez ludzkość symbole pochodzenia runicznego, jakaś grecka i jakieś takie niby litery diakrytyzowane z róznymi ogonkami.

Co jednak ciekawe, język nie posiada w ogóle spółgósek zwarto-wybuchowych.

Ma za to harmonię samogłoskową i fajne dyftongi.

Samogłosek, jak widać, nie ma za dużo, a te co już są podzielone są na zaokrąglone i niezaokrąglone. Niezaokrąglone nie mogą występować w słowie razem z zaokrąglonymi (no chyba, że to jakieś złożenie), istnieją więc niekiedy rózne wersji infiksów i sufiksów, które stosuje się zależnie od "zaokrąglenia słowa".

Ciekawymi samogłoskami są "e" i "u", które, choć domyślnie niezaokrąglone, zaokrąglają się w słowach z innymi zaokrąglonymi dźwiękami. Istnieją jednak krótkie, zazwyczaj jednosylabowe, słowa z zaokrąglonymi wersjami "e" i "u". Te zaokrąglenie oznaczyć można umlautem. Mamy stąd takie słowa, jak nü (po), ë (właśnie) czy më (schadenfreude).

Zaokrąglene samogłosek wpływa także na spółgoski występujące w danym słowie. Choć "ƿ" umieszczone jest w miękkopodniebiennych aproksymantach ([ɰ]), w słowach z samogłoskami zaokrąglonymi zaokrągla się do [w]. Podobnie dzieje się z "h".

Dosyć nieokreśloną jeszcze jest budowa sylaby. Kilka rzeczy wiadomo na pewno:

- sylaba zawsze zawiera samogłoskę
 - sylaba może zaczynać się dowolną spółgłoską albo dwiema spółgłoskami, z których pierwsza jest syczącą (choć zbitka "sk" na początku słowa jest bardzo częsta)
 - sylaba może kończyć się jedną spółgłoską, ale nigdy syczącą (choć w środku słowa spotykamy zbitkę "ks" nieraz)
 - w środku słowa może być wystąpić zbitka maksymalnie 3 spółgłosek
 - żadne słowo nie kończy się geminatą (choć nie jest pewnym, czy nie może się zacząć)

Akcent jest kwestią jeszcze nie ustaloną. Niektóre słowa brzmią dobrze akcentowane tak, a nie inaczej i chyba tak już zostanie. Na pewno często akcentowane są samogłoski długie.

Z dyftongów na pewno występują dyftongi zakończone na "u" i "e". "U", będące wtedy drugą częścią dyftongu wymawiane jest nieco płycej (jako [ʊ], albo jego niezaokrąglona wersja). "E" z kolei zbliża się ciut w stronę [i ] (albo [y]). Więc słowo "mae" można wymawiać jak angielskie "my", choć poprawniej będzie jeśli pierwsza część dyftongu będzie głoską tylną ([ɑ], nie [a]), a druga nieco zbliżona do "e".

Przykładne zdanie:

Ȝa sukallu hin sel maatlaain nül manskiiliren…
A po maturze chodziliśmy na kremówki...

Czkekam na szczere opinie.  :-)

Ghoster:
[...........]

Pingǐno:
Ja dużo nie powiem.

--- Cytuj ---

--- Koniec cytatu ---
Nie lubię, kiedy litery wyglądają jak znaki IPA, ale dobra to ty masz lubić, a nie my.

--- Cytuj ---Ma za to harmonię samogłoskową i fajne dyftongi.
--- Koniec cytatu ---

No tak, ale gdzie te dyftongi?

Zapowiada się ciekawie.

Canis:
Mi się tam podoba. Ale ja lubię jak jest dłuższy tekst od razu. Pięć takich normalnych zdań (nie takich: "ala ma kota") by się przydało. A tak, to fajne. Ortografia przestała mnie kłuć w oczy, odkąd przestałem myśleć wg unikodu, a zacząłem według grafemu. Odręcznie pewnie fajnie to wygląda. Z drugiej strony, dobrze, gdyby te literki miały uzasadnienie historyczne. No, ale, nie wszystko naraz.

Feles:
Witaj, Maxz!

(Właśnie teraz zauważyłem, że "z powrotem" jest pisane w polskim trochę dziwnie. o.o)

--- Cytat: Maxz w Wrzesień 03, 2011, 17:17:06 ---(Jestem zdania, że zaimki odmieniane przez czas i 17 trybów czasownika nie jest nooblangerskie tak długo, jak tylko poprawnie funkcjonuje.)
--- Koniec cytatu ---
Myślę, że o ile to pierwsze nie jest takie niewiarygodne, to drugie mogłoby w stosunkowo niedługim czasie zaniknąć - albo te 17 trybów byłoby tworzone regularnie i często używane. ;-)

--- Cytuj ---Język jest niby nominatywno-akuzatywny, ale czy tak do końca? Podmiot zdania nieprzechodniego raz wyrażany jest w mianowniku (czy może ergatywie), raz w dopełniaczu, dopełnienie w bierniku (jednym z trzech, czy miejscowniku, ale na pewno nie absolutywie)... mam problem z klasyfikacją go w tej kategorii.
--- Koniec cytatu ---
Hmm...
Czy forma podstawowa (to jest kot) ma ten sam przypadek, co podmiot nieprzechodni (kot skacze?
Czy to ten sam przypadek, co wykonawca (kot goni mysz) czy przedmiot (pies goni kota)?

--- Cytuj ---Jak widzimy powyżej, spółgłoski umieściłem na ładnie zaprojektowanej tabeli. Nie korzystam z dwuznaków (za wyjątkiem geminat i długich samogłosek), są za to zapomniane przez ludzkość symbole pochodzenia runicznego, jakaś grecka i jakieś takie niby litery diakrytyzowane z róznymi ogonkami.
--- Koniec cytatu ---
Dziwne, dziwne.
Trochę przypomina mi Kēlen tym użyciem þ λ.
Ale allar aun posiada kapitaliki (wł. Ɲ Ɽ), tak?

--- Cytuj ---Samogłosek, jak widać, nie ma za dużo, a te co już są podzielone są na zaokrąglone i niezaokrąglone. Niezaokrąglone nie mogą występować w słowie razem z zaokrąglonymi (no chyba, że to jakieś złożenie), istnieją więc niekiedy rózne wersji infiksów i sufiksów, które stosuje się zależnie od "zaokrąglenia słowa".
--- Koniec cytatu ---
Ta harmonia samogłoskowa wygląda ciekawie.

--- Cytat: Ghoster w Wrzesień 03, 2011, 18:28:49 ---Z mojej strony chciałbym ci zaproponować /ȸ/ oraz /ȹ/, jeżeli już lubisz modyfikować łacinkę, przynajmniej się jakoś w to pismo wpasowywują, bo to /Ȝ/ kojarzy mi się chyba tylko i wyłącznie z zębowym szczękiem; tak zapisywany był w jednym konlangu bodajże Milyamd na starym forum.
--- Koniec cytatu ---
Wypraszam sobie, nie byłem nigdzie zapisywany.
:-o :-)
A seriożno: to był apentulski Hapany Mtu.

Czekam na morfologię.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej