Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Τόλας

Cytat: andrzejj w Sierpień 10, 2021, 13:22:41
Cześć,prośba o zdanie. Mianowicie, mówimy (rocznikowo) dwa lata temu, (rocznikowo) dwa lata młodsza, a jeśli powiem 2 dni temu, dlaczego nie rozumieć tego właśnie podobnie jak z rocznikowym określaniem lat, tylko "dniowo" dwa dni temu(liczbowo dwa dni do tyłu, nie doby dwie wstecz)? Tak jak w przypadku rocznikowym odnosimy się do lat liczbowo to podobnie można z dniami. Z góry dziękuję za zdanie.
Moim zdaniem tak, można tak rozumieć.
  •  

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

andrzejj

Dlaczego przyimek za?
Według mnie jest to dziwne. Tolasz mówi, że można podobnie jak rocznikowe określanie lat, określać dni dniowo, też tak uważam.
Jednak dzień to 24 godziny więc dwa dni temu to dwie doby wstecz od chwili wypowiadania się, mniej więcej. Dlaczego w przypadku roku i rocznikowego odliczania czasu wstecz nie ma takiego powiedzmy problemu jak z dniem, o którym poprzez analogię nawiązałem do roku?
  •  

andrzejj

  •  

Kazimierz

  •  

andrzejj

#2045
Proszę o odpowiedź na zadane pytanie :), ale z ciebie kawalarz.
  •  

andrzejj

Czy istnieje rocznikowe określanie lat, dwa lata temu, czy istnieje "dniowe" określanie dni dwa dni temu?
  •  

P1a

Cześć, jęśli bym rozumiał temat to bym nie zadawał pytań. Proszę o nie blokowanie konta.
Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu. Dlaczego mówimy 2 dni temu i można to rozumieć liczbowo dwa dni wstecz nie 2 doby, podobie jak lata rocznikowo? Skoro takie określenia jak się orientowałem oznaczają doby wstecz, a nie liczbowe ujmowanie dni, a mimo to można inaczej, dalczego, podobnie mówimy za 4 dni, ludzie rozumieją to 4 dni liczbowo, nie doby, a znaczeni w jp to 4 doby? 
  •  

P1a

Poradnie językowe mówią inaczej 2 dni to dwie doby nie liczbowo 2 dni, wiec dlaczego tak można? Tolasz mój meil to andrzej.andrzejjj@onet.pl prosze o wytłumaczenie tematu. Pozdrawiam.  Dlaczego mówisz, że tak można rozumieć, skoru określenie temu w odniesieniu do czasu ma inne znaczenie?
  •  

P1a

Uważam, że celem forum języka powinno być pomaganie a nie banowanie. Proszę o zdanie.
  •  

SchwarzVogel

#2050
Ujmę to najkonkretniej jak umiem i mam nadzieję, że się nie obrazisz, a może  to coś wyjaśni.

Masz jakąś lekko autystyczną obsesję, i ja na przykład tych pytań w zasadzie za bardzo nie rozumiem i większość użytkowników języków w ciągu istnienia ludzkości raczej też by nie nadążała. XD

Ludzie nie używają języka jako jakiegoś matematyczno logicznego rozbioru rzeczywistości tylko jako wspólnie rozumianego kodu.

Jeśli ktoś powiedział, że za 4 dni trzeba będzie zbierać jabłka, to każdy wiedział, że za kiedy wstanie 4 dzień od wypowiedzenia tych słów, to trzeba będzie zbierać jabłka. Każdy to rozumiał i było gyt.  "Dzień" jako "okres tylu godzin, ile świeci słońce" raczej nie istniał w językach.

Dla ułatwienia dodam, że polski ze swoją "dobą" jest niejako trochę unikalny a i w polskim chyba też  trochę sztuczny i niedawny (od XIX wieku).

W większości języków "dzień" to zarówno "okres od wschodu do zachodu słońca" jak i cała doba, czas od jednego wschodu słońca do drugiego.
  •  

Τόλας

Cytat: P1a w Sierpień 29, 2021, 19:47:03
Poradnie językowe mówią inaczej 2 dni to dwie doby nie liczbowo 2 dni, wiec dlaczego tak można? Tolasz mój meil to andrzej.andrzejjj@onet.pl prosze o wytłumaczenie tematu. Pozdrawiam.  Dlaczego mówisz, że tak można rozumieć, skoru określenie temu w odniesieniu do czasu ma inne znaczenie?
Masz rację. Chyba nie można tak tego rozumieć. Zmieniłem zdanie.
  •  

P1a

Dziękuję za zdanie. Rozumiem to tak, że w języku polskim istnieje konkretne znaczenia dla określeń czasu typu 2 dni temu, za 2 dni itp. Jednak w języku potocznym można powyższe różnie interpretować, bo taki język nie ma ścisłych regół, którymi można by narzucać konkretne znaczenia, definicje dla tego typu pojęć, ludzie różnie to interpretują. Czy tak można to interpertować? Może faktycznie to moje zachowanie jest "lekko" autystyczne, ale tak mam, dzięki za wyrozumiełość i zdanie w temacie. :)
  •  

P1a

Czy to co napisałem powyżej jest chociaż trochę zgodne z prawdą? Chyba, że jest inne wytłumaczenie tego, że znaczenie dnia może być inne niż doba, inaczej używane(w ogóle to dlaczego skoro słownik nie ma innych znaczeń). Ktoś mówi dwa dni temu i wcale nie rozumie tego poprawnie tak, że to dwie doby od chwili mówienia, tylko na swój sposób powiedzmy liczbowo, albo liczba dni kiedy jest jasno, albo jeszcze inaczej, jak to wyjaśnić? Z góry dziękuję.
  •  

Siemoród

Cytat: P1a w Wrzesień 01, 2021, 22:25:30
Czy to co napisałem powyżej jest chociaż trochę zgodne z prawdą? Chyba, że jest inne wytłumaczenie tego, że znaczenie dnia może być inne niż doba, inaczej używane(w ogóle to dlaczego skoro słownik nie ma innych znaczeń). Ktoś mówi dwa dni temu i wcale nie rozumie tego poprawnie tak, że to dwie doby od chwili mówienia, tylko na swój sposób powiedzmy liczbowo, albo liczba dni kiedy jest jasno, albo jeszcze inaczej, jak to wyjaśnić? Z góry dziękuję.
Tak.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •