Etymologijni szujodruhowie, czyli fałszywe kognaty

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 22, 2011, 00:35:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz


Ainigmos

#1021
kura i kurny (jak w wyrażeniu kurna chata)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja

Reiki98

Klasyczny nahuatl: -ti- występujący w czasownikach prefiks oznaczający 2. osobę l. poj. (np.  ticuīca- "ty śpiewasz")
Chorwacki- ti - "ty"
  •  

Torkan

pol. palacz i ros. палач (kat)

Pierwsze od palenia, drugie to turcyzm i kognat pol. pałasz.

Siemoród

bardzo się zdziwiłem, bo zawsze wyglądało to na oczywiste kognata xD
niem. Gold (złoto) i niem. Geld (pieniądze)
Niech żyje Wolny Syjam!

Kazimierz

Cytat: Siemoród w Marzec 22, 2021, 19:34:58
bardzo się zdziwiłem, bo zawsze wyglądało to na oczywiste kognata xD
niem. Gold (złoto) i niem. Geld (pieniądze)
Nigdy bym nie pomyślał, że to mogą nie być kognaty  :o
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Toivo

Fińskie ura "kariera" < "ścieżka, ślad" (rodzime) i urakka "zlecenie" (< ros. урок).
  •  

Torkan

  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Incognito

tikuna (tikuna-yurí): marü - "już"
wayuunaiki (arawackie): maalü - "już", "wkrótce"

tikuna (tikuna-yurí): pora - "siła", "moc", "prędkość"
wayuunaiki (arawackie): pülaa - "być potężnym", "być szkodliwym", "być świętym"

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Opuściłem forum dnia 21 IV roku Pańskiego 2021.

ⰗⰎⰀⰂⰋⰖⰞ

Postuluje się chyba jakieś pokrewieństwo między tikuna a arawackimi? W ogóle pierwszy raz zpotykam się z pormą "arawacki", wcześniej zpotykałem tylko bezsensowną pormę "arawaski". ;D
:)
  •  

Reiki98

Język lapachu (wymarły j. arawacki z Boliwii)- ipa- kamień
J. starojapoński- ipa- kamień, skała

Incognito

#1033
Cytat: ⰗⰎⰀⰂⰋⰖⰞ w Kwiecień 09, 2021, 11:30:44
Postuluje się chyba jakieś pokrewieństwo między tikuna a arawackimi? W ogóle pierwszy raz zpotykam się z pormą "arawacki", wcześniej zpotykałem tylko bezsensowną pormę "arawaski". ;D
Spędziłem wiele dni -lub raczej wiele nocy- porównując słownictwo i gramatykę tikuna z dwoma językami z rodziny arawackiej - wykazanie jakiegokolwiek pokrewieństwa pomiędzy nimi wykracza ponad moje możliwości intelektualne. Z resztą w Ameryce Pd. jest 109 rodzimych rodzin językowych (Hammarström, 2016) [która to liczba aby nie jest zaniżona?], więc ciężko trafić, co z czym może być szczególnie spokrewnione.

Postulowano pokrewieństwo tikuna z przeróżnymi rodzinami. Ogólnie tikuna uważało się za izolat, ale w ostatnich latach połączono -dość przekonująco- z wymarłym językiem yurí. Ponadto, Seifart & Echeverri (2014) zasugerowali pokrewieństwo tikuna i yurí z językiem niekontaktowanego plemienia Carabayo. Jako jednak, że Carabayo jest plemieniem w zasadzie niekontaktowanym, a tylko jedna rodzina w 1969 roku miała krótki kontakt z człowiekiem z zewnątrz, dane na temat ich języka są opłakanej jakości, a tłumaczenia zanotowanych słów spekulatywne. Jest też niedawna hipoteza (e.g., Jolkesky, 2016), wedle której istnieje pokrewieństwo tikuna-yurí z językami saliba, piaroa, mako i hodi, t.j hipoteza macro-daha, ale dowody, które się przedstawia, są w moich oczach fantazją.

Literatura

Hammarström, H. 2016. Linguistic diversity and language evolution. Journal of Language Evolution 1(1): 19–29. doi: 10.1093/jole/lzw002

Jolkesky, Marcelo Pinho De Valhery. Estudo arqueo-ecolinguístico das terras tropicais sul-americanas / Marcelo Pinho De Valhery Jolkesky; orientador Hildo H. do Couto; co-orientador Willem F. H. Adelaar. -- Brasília, 2016. 834 p.

Seifart, F., Echeverri, J.A., 2014. Evidence for the Identification of Carabayo, the Language of an Uncontacted People of the Colombian Amazon, as Belonging to the Tikuna-Yurı́ Linguistic Family. PLoS ONE 9(4): e94814. doi:10.1371/journal.pone.0094814
Opuściłem forum dnia 21 IV roku Pańskiego 2021.

Incognito

proto-uto-azteckie: ut - "drzewo"
proto-czukocko-kamczackie: kut - "drzewo"

proto-czibczańskie: ka, kari - "drzewo"
proto-austronezyjskie: kai, asi - "drzewo"
Opuściłem forum dnia 21 IV roku Pańskiego 2021.
  •