Ostatnie wiadomości

#91
Lingwistyka ogólna / Odp: Etymologijni szujodruhowi...
Ostatnia wiadomość przez dziablonk - Marzec 12, 2024, 10:41:16
lit. puodas - ang. pot 'garnek'
#92
Conworldy i althisty / Odp: Mapy
Ostatnia wiadomość przez Norris - Marzec 10, 2024, 13:54:46
Aktualizacja:
Mapa w lepszej jakości.
https://i.ibb.co/FHmxzHT/Administracja-4-alter-kolor.png

Przy okazji, to też mapa połączeń kolejowych w Polsce w 1910.
https://i.ibb.co/31JQTSt/Administracja-4-alter-kolor-kolej-nowy.png
#93
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
Ostatnia wiadomość przez Kubok - Marzec 08, 2024, 20:48:49
Bezrządostwo - anarchizm
Upraw - Jerzy (analogiczna zasada jak w imieniu "Kochan" - "Kochan" bo "Niech będzie kochany", a "Upraw" bo "Niech uprawia [ziemię]"; Jerzy jest od greckiego określenie rolnika)
I co za tym idzię
Uprawszczyzna- Gruzja
#94
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
Ostatnia wiadomość przez Ainigmos - Marzec 07, 2024, 10:14:20
Mój z włoskiego:
meriggiare - wcieniać [się] (od w- + cień + -ać)
#95
Języki naturalne / Odp: Ciekawe zjawisko semantyc...
Ostatnia wiadomość przez pipipipi - Marzec 05, 2024, 22:46:59
Pewny nie jestem aczkolwiek można tu chyba wymienić przymiotnik analogowy i to co powiązane z jego rdzeniem, co w potocznym języku zwykle oznacza będący przeciwieństwem wirtualnego/elektronicznego, co zapewne wzięło się z tego że w powszechnej świadomości utrwaliło że że cyfrowy jest synonimem tego co zazwyczaj występuje wyłącznie wirtualnie, a analogowy jest powszechnie znanym przeciwieństwem tego znaczenia ale bez świadomości co oba te określenia (zwłaszcza drugie) dokładnie oznaczają. Branża muzyczna i growa miały chyba największy wpływ na to zjawisko, bo o grach wyłącznie do kupienia na platformach DRM mówi się że to wersje "cyfrowe" (a te na płytkach to fizyczne) tylko że takie które się kupuje na płytkach żeby je zainstalować też są cyfrowe, tylko że dane w formie cyfrowej są zapisane na osobnym nośniku przeznaczonym specjalnie do tego celu. Z kolei w branży muzycznej często przeciwstawiało się zapis analogowy i cyfrowy jako konkurencyjne a te z reguły były powiązane już z konkretnym fizycznym nośnikiem, cyfrowe to niekoniecznie ściągnięte z neta chociaż też i w takim znaczeniu również się o tym mówi. Te znaczenia z różnych branż zapewne się mieszały doprowadzając do takiego stanu rzeczy.

Nigdy się z tym nie spotkałem, ale wg tego dziwacznego rozumowania można dojść do określenia że "kupuję gry, ale nigdy cyfra, tylko analog" czyli tylko z fizycznego nośnika co biorąc pod uwagę wyżej napisane byłoby zupełnym wywróceniem na głowę znaczenia tego słowa.

Tak to chyba działa, tak mi się wydaje.

Cytat: Siemoród w Styczeń 20, 2023, 22:52:39Swoją drogą to chyba jeden z terminów politycznych używanych wobec tylko jednego kraju, coś jak oligarcha (który może istnieć tylko w Rosji i może reszcie byłego ZSRR, wszędzie indziej jest to miliarder, przedsiębiorca, biznesmen, ewentualnie lobbysta).

Ja spotykałem się niejednokrotnie z tym określeniem w odniesieniu do oligarchów z różnych krajów jak i w kontekście ponadnarodowym. W polskim i angielskim. I zawsze w tym samym znaczeniu jako bogacz który swoją władzę i wysoką pozycję zawdzięcza nieuczciwym praktykom na styku polityki i biznesu lub coś podobnego.
#96
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
Ostatnia wiadomość przez mijero - Marzec 05, 2024, 12:56:34
Moje:
jedzinokół – monocykl
korowatość (korowaty) – tekstura
kurnik (*kurny < kurzyć) – papieros (kurny niby rut., ale tako samo wyglądałby przym. polski)
naplecek (na plecy) – peleryna
plecieniec (pleciony < pleść plotę) – warkocz
podczet (podczyść podecztę) – rachunek; podecztek (sdr. do podczet) – paragon
podnietnik (*podnietny < podniecić) l. podniatka (sdr. do podniata) – afrodyzjak
przepytanie (przepytać) – test
zabiegacz (zabiegać) – kandydat; zabieganie (zabiegać) – kandydowanie/kandydatura/kandydacja

Moje sprawdzenie czy -stwo nadałoby się zam. -izm:
cielstwo (ciało) – materializm
jedziństwo (jedziny) – monizm
mnożstwo (mnogi) – pluralizm
nowiństwo? (nowina) – modernizm
powszeszeństwo (powszeszny < po wszech) – katolicyzm
przyrodźstwo (przyroda) – naturalizm
radźstwo (rada) – racjonalizm, radźstwowy (radźstwo) – racjonalistyczny
rzeczstwo (rzecz) – realizm; rzeczstwowy (rzeczstwo) – realistyczny
widźstwo (wid) – idealizm
woleństwo (wolny) czy może wyjeb(cz)stwo (wyjebka) – liberalizm

Ciekawe wyczytane:
łudarz – magik
niewzwód – impotencja
wypędzeniec – banita
#97
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
Ostatnia wiadomość przez Kubok - Marzec 04, 2024, 22:03:11
Sudoku - liczbówka (analogicznie do krzyżówka)
#98
Lingwistyka ogólna / Odp: Etymologijni szczerzedruh...
Ostatnia wiadomość przez dziablonk - Marzec 04, 2024, 10:03:18
Racja! U Homera śnieg - νίφα (Acc. sing.) <  ie. *snoygwhos. Wychodzi na to, że polskie ż w żu pochodzi dopiero z I palatalizacji (wobec lit. angis, pol. gorz). Postać łacińska anguis ciekawa, bo ma w sobie i labialność, i nosowość. Może zatem nosowość to cecha pierwotna?
Swoją drogą, samą postać εχίνος 'jeż' tłumaczy się jako 'zjadacza żmij' (εχίς 'żmija'). Zagadkowa postać łacińska: ericius.
#99
Polszczyzna / Odp: Hiperpoprawność "skąd".
Ostatnia wiadomość przez Świętopełk Kowalski - Marzec 03, 2024, 20:03:55
Cytat: spitygniew w Luty 27, 2024, 17:56:30Wymowa [skont] jest jedyną standardową od jakichś 400 lat, silenie się na mówienie tam samogłoski nosowej w jakimkolwiek rejestrze (nie tylko w języku potocznym) tylko dlatego że "tak się pisze" to zupełnie jakby w angielskim wymawiać soon przez długie
o albo we francuskim wszystkie końcowe <e>. Jeśli komuś to brzmi niepoprawnie, to znaczy że uprawia jakiś lingwofaszyzm i próbuje być bardziej papieski od prof. Miodka doszukując się błędów które można wytknąć tam gdzie ich nie ma.

Cytat: Świętopełk Kowalski w Luty 20, 2024, 16:04:25Ja wymawiam skąd jako [skɔw̃d]. Czy to hiperpoprawne? Według mnie nie. Jesteśmy jedynym żywym językiem słowiańskim, który zawiera samogłoski nosowe. Więc powinniśmy je też zachować. 
O ile nie miałeś jakichś podobnie nadgorliwych starych którym się ubzdurało że wiedzą lepiej jak się powinno mówić i postanowili nauczyć cię tego gdy przyswajałeś mowę (brrr... jakiś preksryptywistyczna dystopia xD), to tak, ewidentnie jest to hiperpoprawne xD

No, chyba że sam nie słyszysz jak mówisz sugerując się pisownią, normiki często argumentują przeciwko formie włanczać tym że tego "nie da się zapisać" (czyli chyba słyszą tam [ã]).

Nie. Sam się nauczyłem tak mówić. U mnie w domu się "ino godo" (jestem tzw. "hanysem" z Chorzowa), ale ja chciałem się nauczyć standardowej polszczyzny.
#100
Lingwistyka ogólna / Odp: Etymologijni szczerzedruh...
Ostatnia wiadomość przez Ainigmos - Marzec 02, 2024, 22:23:56
Cytat: dziablonk w Marzec 02, 2024, 20:05:25Skąd w greckiej postaci ża - φ? Np. jeż ma χ (εχίνος)?
Z pragreckiej spółgłoski labialnej przydechowej κʷʰ, a ta z pie. gʷʰ w śródgłosie *h₁ógʷʰis, który prawdopodobnie był synonimem spólnordzeniowym (ambiguity) *h₂éngʷʰis, skąd polski wyraz z samogłoską nosową wąż pośrednio za prabałtosłowiańskim nazalizującym ángis, zaś χ z pragreckiej przydechowej kʰ, a ta z pie. gʰ w śródgłosie *h₁eǵʰis, jak przytacza angielski Wikisłownik.