Jagody - słowotwórstwo

Zaczęty przez Alfrún Trollsdóttir, Luty 26, 2012, 21:22:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

Alfrún Trollsdóttir

Zainspirowana skandynawskim i angielskim nazwenictwem jagód, poszukałam trochę sama:

żurawina - od żurawia. rośnie na terenach podmokłych
borówka - od boru
jagoda - nazwa ogólna typu owocu


pytanie moje brzmi: co z poziomką, truskawką, maliną, maliną moroszką, jeżyną, agrestem? Czy ktoś jest w tym temacie jakoś mądrzejszy?
Kiedy ktoś pyta cię o religię i poglądy polityczne - udaj że nie mówisz w jego języku. Nigdy nie wiesz, kiedy zacznie się pogrom ruchu miłośników truskawek.

<a href="http://trollsdottir.wordpress.com">Trolls love coldness</a>
  •  

Dynozaur

Brückner nie gryzie.

A "moroszka" to pewnie jakieś ruskie zdrobnienie "morwy".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Alfrún Trollsdóttir

Ta jagoda jest reliktem glacjalnym, w Polsce pod ochroną, w Skandynawii uważana za przysmak (tam i w Rosji rośnie jak nasze jeżyny).

Bruknera na półce nie mam, a nowsze słowniki nie uwzględniają tematu.
Kiedy ktoś pyta cię o religię i poglądy polityczne - udaj że nie mówisz w jego języku. Nigdy nie wiesz, kiedy zacznie się pogrom ruchu miłośników truskawek.

<a href="http://trollsdottir.wordpress.com">Trolls love coldness</a>
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

#4
Przepraszam, że nie podałem linku. Założyłem, że każdy go zna.  :)

A, przypomniało mi się jeszcze, że poziomka jest od ziemi (z fałszywym przegłosem).

A żórawina naturalnie powinna się pisać przez "ó" (reforma z 1936 oczywiście sprawę zwaliła).

A resztę powie mistrz Brückner. Moroszki, jak się spodziewałem, u niego nie ma. Ale na mój gust pochodzi od morwy (a już na 100% słowo przyszło do nas z Rusi, końcówka -oszka jest ruska do bólu), więc tu mógłby pomóc Vasmer.

W ogóle, na Rusi zagadnienie nazewnictwa jagód jest często poruszaną kwestją, zwłaszcza w opracowaniach djalektologicznych.

inb4 lehoslav
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

Też nie znałem tej strony :)
Dotychczas Bruckner przeglądałem tylko poprzez uciążliwe przeglądanie skanów dostępnych w wikiźródłach.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

ja w ogóle kiedyś się mocno zdziwiłem, że to się przez ш, a nie przez ж pisze. ;)

tak, poziomka od ziemi, co widać w węgierskim földi eper 'ziemna truskawka'.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •