ciekawostki okołopismowe

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 29, 2011, 15:02:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa


Straciłem wiarę w Unicode.

EDIT: Gdyby, ktoś nie ogarnął:
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

A mnie się podoba, sweetaśnie. :D
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

elslovako

Ogólnie cała ta tabela: http://www.unicode.org/charts/PDF/U1F300.pdf to śmiech.

Nie wiem po co pakować do Unicode wzory tabliczek z mahjonga, naprawdę.
  •  

Widsið

Tia, a niektórych liter z diakrytami nie można się doczekać...
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatTia, a niektórych liter z diakrytami nie można się doczekać...
Tak bogiem a prawdą, to ten kłopot rozwiązują dołączane wyróżniki. Cóż gdyby Unikod dodáł znaki z wyróżnikami, kiedyby ich w czcionkach nie było? Więc chyba lepiéj już zająć się poprawianiem jakości wyświetlania dołączanych wyróżników w poszczególnych czcionkach.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Cytat: Widsið w Luty 05, 2013, 16:24:53
Tia, a niektórych liter z diakrytami nie można się doczekać...

Podobnie jak wielu innych przydatnych rzeczy.

Są wciąż obszary, w których Unikod leży i kwiczy.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

Nie żebym bronił Unikodu, zwyczajniem ciekaw - czego Ci brakuje?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

#98
Cytat: Towarzysz Mauzer w Marzec 01, 2013, 13:19:28
Nie żebym bronił Unikodu, zwyczajniem ciekaw - czego Ci brakuje?

Głównie znaków do zapisu różnych starych ortografijek to tu, to tam (głównie łacińskich i cyrylickich). M.in. nie można obsłużyć alfabetu Metelka czy różnych krótkożywych wczesnosowieckich (i przedsowieckich) projekt łacińskich i cyrylickich.

Oprócz tego, trochę azjatyckiego szajsu - Hangulowych bloków z przestarzałymi Jamo, a także znaków z kimowskiej 조선어 신철자법 (tych brakuje nawet jako samodzielnych Jamo, że o blokach nie wspomnę). Również znaków Kany do zapisu kany tajwańskiej (z czasów japońskiej okupacji) i okinawskiej (chociaż w tym przypadku są to jedynie propozycje, a nie coś przyjętego, dlatego też tego nie kodują pewnie), nie ma też Sawndipa czy sylabarjusza Pollarda (chociaż tego nie ma z przyczyn technicznych - u Pollarda djakrytyki mogły stać w różnych pozycjach [inna pozycja djakrytyku = inny ton, więc ma to istotne znaczenie] i Unicode nie opracowało czegoś, co mogłoby te djakrytyki po literze "przesuwać").

Przydałby się też Abur (alfabet staropermski), jako że bywa wykorzystywany i dziś (co prawda do celów nacjonalistyczno-ozdobnych, ale to zawsze coś).

Za to mamy np. hieroglify egipskie, które nie są nikomu do szczęścia potrzebne...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

Cytat: Dynozaur w Marzec 01, 2013, 14:49:57
sylabarjusza Pollarda (chociaż tego nie ma z przyczyn technicznych - u Pollarda djakrytyki mogły stać w różnych pozycjach [inna pozycja djakrytyku = inny ton, więc ma to istotne znaczenie] i Unicode nie opracowało czegoś, co mogłoby te djakrytyki po literze "przesuwać").
Trolololololololololo.
Reszty nie szukałem, ale pewnie wiele z nich też jest.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytati Unicode nie opracowało czegoś, co mogłoby te djakrytyki po literze "przesuwać"
Ejże, to nie tyle rola Unikodu, co projektantów czcionek i programów je renderujących. Już teraz mnóstwo znaków z diakrytykami można byłoby uzyskać i wyzyskiwać, gdyby nie fakt, że całkiem przyzwoite czcionki są na małej liczbie komputerów, a ludzie wciąż na stronach korzystają z jakichś wadliwych Verdan czy Trebuchetów. Plus mało ładnych czcionek na otwartych licencjach, plus mała świadomość językowa projektantów dobrej woli. Przydałoby się dobrać do wzorców czcionek z fin de sieclu, bo są ładne i mogą być bez praw autorskich, no i dostosować je do współczesnej rzeczywistości technicznej.

Tylko nie wiem, skąd wziąć wzorce, no i trochę brak mi umiejętności, a przede wszystkim - czasu.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Właśnie odkryłem to, więc już wiecie, jakim pismem odręcznym będą pisać Szybianie :)

W każdym razie opracowałem zapis brakujących polskich znaków, i ćwiczę sobie, niezmiernie mi się to pismo podoba, zwłaszcza że nikt tego nie odczyta.  ;-)
  •  

Noqa

Hę? Przecież to właśnie bardzo proste do odczytania, byle tylko się w tym połapać. Litery są duże, wyraźne, z mnogością cech rozpoznawczych, nie wchodzą w interakcje.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Cytat: Noqa w Marzec 07, 2013, 19:11:25
Hę? Przecież to właśnie bardzo proste do odczytania, byle tylko się w tym połapać.
Myślę, że nikt bez wiedzy ,,paleograficznej" albo ogromnej motywacji tego nie odczyta. Procent takich ludzi w moim otoczeniu mieści sie w granicach błędu statystycznego, więc nikt tego nie odczyta :P

Cytat
Litery są duże, wyraźne, z mnogością cech rozpoznawczych, nie wchodzą w interakcje.
  •  

Noqa

A, jeśli chodzi o postronnych to pewnie czemu nie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •