Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Polszczyzna / Odp: Polski przyszłości
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tolasz dnia Czerwiec 13, 2021, 01:42:00 »
Zanik /w/, o którym wyżej wspomnieliście, dotyczy też nazw obcych. Polski lektor na moje ucho wymawia w tym miejscu "soeto", podczas gdy osoba z RPA wyraźnie to [w] artykułuje parę sekund wcześniej.
Cusz, czeba sie powoli żegnać z tom spugoskom w polszczyźnie.
42
Polszczyzna / Odp: Etymologie w polskim
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ainigmos dnia Czerwiec 12, 2021, 19:47:01 »
Nurtuje mnie, jak potoczyła się etymologia przysłówka znienacka?
43
Polszczyzna / Odp: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Dynozaur dnia Czerwiec 12, 2021, 15:41:44 »
Wymawiam nazwę strony Tysol.pl (co jest skrótowcem od Tygodnik Solidarność) jako Tajsol. To jest kurwa silniejsze ode mnie xDDDD
44
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ainigmos dnia Czerwiec 11, 2021, 19:30:11 »
Moj:
sektor - wysiek (nie mylić z wysiękiem)
45
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hapana Mtu dnia Czerwiec 11, 2021, 16:47:44 »
Art o duńskim auxlangu z 1823 nazwanym linguaż [sic] universale.
46
Lingwistyka ogólna / Odp: Etymologijni szujodruhowie, czyli fałszywe kognaty
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Dynozaur dnia Czerwiec 10, 2021, 12:52:13 »
mong. chulgaj (złodziej) i pol. hultaj
47
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Spiritus dnia Czerwiec 09, 2021, 13:15:57 »
Pewnie część z was już to widziała, ale poniżej mapa wshodniej Anglii przeznaczona dla polskich lotników z fonetycznym zapisem nazw miejscowych:
Spoiler
[close]
Najciekawsze jest chyba to "sji", żeby uniknąć wymowy przez "ś".
48
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Dynozaur dnia Czerwiec 08, 2021, 22:15:37 »
Ukradkiem i na zupełnym spontanie popełniłem taki mały projekt toponimiczny (załączony pod postem), nie informując o tym nikogo.

Jest to lista nazw miejscowych do naprawienia w rejonie Budziaka (część Ukrainy), czyli (po reformie 2020 r.) trzech rejonach obwodu odeskiego - akermańskim ("biłhorod-dnistrowskim"), bołgradzkim i izmailskim. Plus jedna zawieruszona wieś "Udobne" (Chankiszła), którą nie wiedzieć czemu w ramach ostatniej reformy przyłączono do rej. odeskiego jako eksklawę.

Budziak (południowa część Besarabji) to regjon o mocno wielokulturowej przeszłości (i w sumie teraźniejszości też, tylko niestety brakuje obecnych tam dawniej Niemców i Żydów), przed IWŚ należący do Imperja Rosyjskiego, między wojnami przyłączony do Rumunji, a po IIWŚ przejęty przez Związek Radziecki (jako część Ukraińskiej SRR - początkowo był to osobny obwód izmailski, ale szybko został scalony z odeskim). O ile Rumunja z toponimją tego obszaru obeszła się "tak sobie", bo dość często zmieniała końcówki nazw (zwłaszcza rosyjskie typu -owka na rumuńskie -eni, -ești, a niektóre zmiany były mocno niepotrzebne i nadgorliwe, n.p. Tatarbunar > Tătărăști), to jednak rdzeń większości nazw zostawał taki sam, a całkowite przemianowania były skrajną rzadkością, o tyle ZSRR po IIWŚ przyrządził temu regjonowi nazewniczą rewolucję, podobną do krymskiej czy królewieckiej (choć mniejszą, bo było wciąż sporo oryginalnie ruskich nazw, które pozostawiono, a wręcz można powiedzieć, że po rumuńskich machinacjach z końcówkami przywrócono do stanu właściwego), całkowicie niemal zacierając mieszany, wielojęzyczny charakter tamtejszej toponimji, zamieniając nieruskie toponimy (czyli mniej więcej połowę krajobrazu nazewniczego regjonu) typowymi sowieckimi "czystkowymi" nowotworami (w nielicznych przypadkach mającymi jakiś związek znaczeniowy z nazwą pierwotną), które znamy choćby z wymienionych wcześniej Krymu i Królewca. Przemianowania dotyczyły miejscowości mniejszych (podobnie zresztą jak na Krymie), miasta na ogół zachowały swoje historyczne nazwy. Po upadku ZSRR, niepodległa Ukraina odziedziczyła ten stan rzeczy, przywracając jedynie kilka historycznych toponimów (o czem jeszcze wzpomnę), głównie z powodów "dekomunizacyjnych".

Z tego powodu, Budziak jest regjonem "specjalnej troski" jeśli chodzi o toponimję, a jako że mam nawet trochę relewantnych map i dokument/list nazw (ale niestety żadnego opracowania etymologicznego, które pomagałoby naświetlić pochodzenie pewnych nazw i być może uzus w różnych językach), postanowiłem przekuć zamiary w czyn i przeprowadzić "Topomajdan" również i tam. Punktem odniesienia były małoruskie formy nazw, jako te oficjalne (ze względu na niedobór odpowiednich źródł, ustalenie form tych nazw w językach innych niż małoruski i rosyjski byłoby dość trudne, stąd na razie przynajmniej się tą kwestją nie zajmowałem). Załączony projekt jest ich prostą, łopatologiczną listą, gdzie mamy podaną nazwę obowiązującą ("złą", przeznaczoną do zmiany) i jej historyczny, poprawny odpowiednik. Nazwy podane są według rejonu, z wyszczególnieniem typu miejscowości (м. = miasto, смт = osiedle typu miejskiego, с. = wieś, с-ще = osada). W razie powtarzania się danej nazwy na poziomie rejonu, podana jest gmina (miejska, osiedlowa lub wiejska), do której należy, a w jednym przypadku (gdzie dana nazwa powtarzała się na terenie gminy) starostwo (odpowiednik naszego sołectwa mniej więcej). Wymienione na liście są jedynie te nazwy, które należy zmienić - jeśli danej miejscowości na liście nie ma, znaczy że jej nazwa ma zostać bez zmiany (w przeważającej większości są to miejscowości nieprzemianowane, choć są i takie, które powstały za sowieta lub dla których nie zdołałem znaleźć wiarygodnych informacyj historycznych [na szczęście niewiele]), pośród tych pozostawionych nazw na szczęście nie ma jakichś złośliwych raków.

Natury proponowanych przeze mnie zmian nazw tłumaczyć chyba nie muszę - jest to przywrócenie historycznych nazw, zmienionych głównie w 1945 roku. Wystarczy spoźrzeć na dowolną historyczną mapę regjonu lub to sowieckie rozporządzenie, dokumentujące przemianowania w regjonie. Chyba równie wyraźna jest jakościowa poprawa tych toponimów po moich zmianach, gdzie nazewniczy "krajobraz księżycowy" zmienia się w barwny i różnorodny system toponimiczny, w pełni odzwierciedlający etniczną specyfikę tego terenu. Ta widoczna już na pierwszy rzut oka zmiana sprawiała, że ten projekt tworzyłem z dość dużą satysfakcją, mimo że Budziak nie jest regjonem jakoś szczególnie blizkim memu sercu.
Udało mi się przywrócić całą masę autentycznych nazw pochodzenia tureckiego, rumuńskiego, bułgarskiego, niemieckiego, a także kilka nazw oryginalnie ruskich. Jeśli chodzi o nazwy typowo niemiecko brzmiące, starałem się ich unikać w sytuacjach, kiedy miałem wybór (dualizmy nazw w tym regjonie zdarzały się dość często, zwłaszcza w przypadku osad niemieckich właśnie) z prostego i objektywnego powodu, jakim jest brak Niemców w tym regjonie w czasach spółczesnym (przez co nazwy niemieckie zdają się niestety oderwane od realij), stąd n.p. dla osiedla typu miejskiego dziś znanego jako "Serpnewe" nową-starą nazwę ustaliłem nie jako Leipzig (jak nazywało się oficjalnie przed IIWŚ), tylko Skinosa (nazwa oboczna, ludowa, pochodząca od rzeki). Niemniej, przywróciłem paręnaście starych niemieckich nazw, przypominających o niemieckich luterańskich osadnikach sprowadzonych na te tereny w XIX wieku, brutalnie wygnanych podczas II Wojny Światowej.


Chociaż zdecydowana większość proponowanych zmian nazw "mówi sama za siebie", to jednak jest kilka zmian, z których czuję w obowiązku się wytłumaczyć.

-Przede wszystkiem, nazwa jednego z rejonowych miast (i jedyna postulowana tu zmiana nazwy miasta), znanego dziś jako Białogród Dniestrzański (Biłhorod-Dnistrowśkyj), któremu postanowiłem przywrócić przedsowiecką nazwę Akerman. Ktoś może się oburzyć - "ale dlaczego?", w końcu Białogród to historyczna słowiańska nazwa tego miejsca, znana w dokumentach już od X wieku, a Ak-kerman to po prostu jej turecka kalka (w ogóle, ta nazwa była dużo tłumaczona). To prawda, jednak nazwa ta nie przechowała się w ruskim użyciu do czasów nowożytnych (jedynie Bułgarzy cały czas nazywali to miasto Belgradem, co może stanowić pewien argument na obronę obowiązującej nazwy) i w okresie, kiedy Budziak przynależał do Imperja Rosyjskiego miasto to nazywało się właśnie Akermanem, stąd ta postać nazwy wydaje mi się lepiej pasować do nowożytnego miasta. Jest też lepiej ugruntowana w kulturze (u nas głównie dzięki Mickiewiczowi, a jest też minerał akermanit). Celem tego i innych moich projekt toponimicznych nie jest przywracanie zmienionych toponimów do stanu koniecznie pierwotnego, lecz "naturalnego", zprzed ingerencji w nie czynnika sztucznego (a powrót do starodawnej nazwy z niehistorycznym dookreśleniem jest niewątpliwie czynnikiem sztucznym), przywracając ciągłość historyczną obszarów z czasami przedsowieckimi, niejako nastawiając historję "na dobre tory". Nigdy nie pochwalałem wracania do nazw z jakiejś głębokiej starożytności, uważając takie działania za motywowane ideologicznie i rzadko uzasadnione. Ale nawet gdyby przyznać rację nazwie Białogród (ze względu choćby na to bułgarskie użycie i znaczeniową ekwiwalencję Akermanu), to i tak całe wrażenie psuje to ahistoryczne dookreślenie "Dnistrowski", które na domiar złego jest reliktem ZSRRu (kiedy trzeba było rozróżniać różne Biełgorody, położone w różnych zakątkach Związku), zupełnie niepotrzebnym niepodległej Ukrainie (a wręcz będące pewnym symbolem jej niegdysiejszej podległości). Za zupełną abominację uważam też nazwę rejonu - "Biłhorod-dnistrowski rajon" - kompletny sowietyzm, w dodatku długi i rozmemłany. Dziwię się, że wraz z reformą administracyjną 2020 r. nie zmieniono tego chociażby na "Biłhorodski rajon". Całkowity bezsens. W każdym razie, z wymienionych powodów uważam, że nazwa tego miasta w formie, w jakiej obowiązuje jest nie do utrzymania. A jeśli już zmieniać, to moim zdaniem lepiej na przedsowiecki, naturalny Akerman, niż naciągany Biłhorod. I niezależnie od tego, jak brzmi endonim, uważam że miasto to powinno po polsku zwać się Akermanem, chociażby ze względu na tego Mickiewicza. Tego poglądu niestety nie podziela KSNG, ale jebać ich.

-Mołdowo [Молдове] (rejon akermański) -> Mołodowo. Ta zmiana może wydawać się małostkowa, wszak to tylko jedna literka. Czasami drobne zmiany nazw lub wahania końcówek są całkowicie naturalne i gdybym miał kurczowo trzymać się tego, co piszą carskie mapy (które też nie zawsze są co do joty zgodne w kwestji brzmienia nazw), to musiałbym "poprawić" o wiele więcej nazw, niż tylko te, które umieściłem na liście. Tutaj jednak uznałem, że ta na pozór drobna zmiana wynika z czego innego - w czasach międzywojennych, kiedy obszar ten należał do Rumunji, zmieniono nazwę tej wioski na Moldoveni, co jest oczywiście nacechowaną ideologicznie adideacją nazwy pierwotnej, a po wojnie i wcieleniu regjonu do ZSRR, adideację tę utrzymano (mimo, że przywrócono nazwie jej ruską końcówkę). Dlatego wydaje mi się, że gdyby nie czynnik sztuczny (który tutaj zadziałał dwukrotnie), nazwa ta brzmiałaby Mołodowo (od młodości, nie Mołdawji), tak jak za cara. Dlatego postanowiłem wrócić do historycznej postaci tej nazwy, przywracając jej ruski charakter (gdyby ktoś mi zarzucił, że "tępię ruskie nazwy" - nie, ja jak najbardziej bronię ruskich nazw - te które tępię są zdupne, nie ruskie).

-Matyldówka [Матильдівка] (rejon bołgradzki) -> Mathildendorf. Zgodnie ze wzpomnianą przeze mnie zasadą "unikać nazw niemieckich, kiedy jest alternatywa", wieś ta powinna zwać się Saracyka (Сарацика), co jest historyczną oboczną [chyba rumuńską] nazwą tejże miejscowości. W tym wypadku jednak postanowiłem odstąpić od tej zasady, dlatego że w 2016 r. w ramach dekomunizacji postanowiono zmienić nazwę tej wsi z komunistycznego Żowtnewe (Жовтневе) na Matyldówkę, co jest oczywistym nawiązaniem do historycznej niemieckiej nazwy Mathildendorf. Choć nie mogłem utrzymać tej nazwy w obowiązującej formie (uważam, że nazwy powinno się przywracać jak najwierniej, nie "tylko nawiązywać"), to jednak postanowiłem uznać ten "krok w dobrą stronę" i skorzystać z dokładnej, historycznej postaci tej nazwy, zamiast "zawracać Dunaj kijem" i wprowadzać nazwę zupełnie inną. Gdyby nie doszło było do zmiany w 2016 r. i wieś nadal nazywałaby się Żowtnewe (lub wprowadzono by jakiś zupełny zdupizm), wówczas zastosowałbym nazwę Saracyka.

-Nowa Iwanówka [Нова Іванівка] (rejon bołgradzki) -> Iwanówka Bułgarska. Kolejna nazwa, o której wydawałoby się "nie ma co kopi kruszyć", zwłaszcza że rdzeń nazwy jest zachowany, zmieniono jedynie człon określający. W zmianie tej (co ciekawe, chyba nie usankcjonowanej urzędowo - a przynajmniej brak jej w podlinkowanym przeze mnie wyżej dokumencie) dopatruję się jednak chęci zatarcia wielokulturowej historji regjonu (zwłaszcza na obszarach zdobycznych unikano jak ognia odwołań do narodowości innych niż ruskie - n.p. na zagarniętej od Polski części obecnej Ukrainy pieczołowicie zmieniano nazwy typu Czechy, Tatary, Mazury, Wołochy, Żydy it.p.). Poza tem, wieś ta do dziś jest zamieszkana w znacznej mierze przez Bułgarów, tym bardziej wydaje się to sprawiedliwe.


No to teraz garstka statystyk. W niniejszym projekcie przywróciłem 137 nazw miejscowych, na 286 miejscowości, położonych w omawianym regjonie. Oznacza to, że 47,9% (a więc prawie połowa) nazw zostało zmienionych.
Dla poszczególnych rejonów statystyki prezentują się następująco:

-Rejon bołgradzki: 51/99 (51,52%)
-Rejon izmailski: 26/52 (50%)
-Rejon akermański: 59/134 (44,03%)

Oprócz tego, warto wzpomnieć o nazwach, których nie musiałem zmieniać, bo... Republika Ukrainy już zrobiła to już za mnie. W Budziaku takich miejscowości jest niestety bardzo mało (w stosunku do tego, co trzeba zmienić - kropla w morzu potrzeb), bo jedynie siedem, a mianowicie:
-Delżyler [Дельжилер] (rej. akermański) <- do 2016: Дмитрівка
-Karolino-Bugaz [Кароліно-Бугаз] (rej. akermański) <- do 1990: Затока (właściwie to nie Budziak, w międzywojniu należało do ZSRR, ale należy do rej. akermańskiego, to policzyłem do statystyk - jedyna taka miejscowość)
-Kulewcza [Кулевча] (rej. akermański) <- do 1995: Колісне
-Kubej [Кубей] (rej. bołgradzki) <- do 2016: Червоноармійське
-Karakurt [Каракурт] (rej. bołgradzki) <- do 2016: Жовтневе
-Nowy Karakurt [Новий Каракурт] (rej. bołgradzki) <- do 2016: Нове Жовтневе
-Matroska [Матроска] (rej. izmailski) <- do 2016: Матроська (to drobna zmiana, bardziej widoczna w języku rosyjskim [i w odmienie] - Матроска / Матросская, ale forma obecna jest poprawniejsza [na carskich mapach co prawda zwykle jest Matrosówka, ale forma obecna zdaje się naturalnym wahaniem i jest zgodna z rumuńską formą Matroasca. Zmiana ta nie była z dekretu o dekomunizacji, więc pewnie przemawia za nią faktyczny ludowy uzus).

Jeśli policzyć i te miejscowości, to w takim razie odsetek zmienionych nazw (względem tego, co było za sowieta) wynosi 50,35%, a więc przekracza połowę.

Tym razem nie bawiłem się w jakieś podawanie źródł, bo źródła są takie jak zwykle - mapy z Etomesto.ru, mapy z Mapstera, podlinkowany wyżej dokument, Wikipedja jako baza wypadowa, jakieś fragmenta starych kniżek (zwłaszcza carskie spisy), które udało mi się wygóglać, a w kwestji osiedli niemieckich pomagałem sobie jeszcze pracą «НЕМЦЫ РОССИИ: НАСЕЛЕННЫЕ ПУНКТЫ И МЕСТА ПОСЕЛЕНИЯ - ЭНЦИКЛОПЕДИЧЕСКИЙ СЛОВАРЬ» (oprac. zbiorowe).

Tak więc, udało mi się toponimicznie odkłamać kolejny rejon Europy. Choć nie jest on dla mnie szczególnie ważny, to jednak jestem usatysfakcjonowany efektem wykonanej pracy. Uzyskany w ten sposób krajobraz toponimiczny, choć zmieniony w niespełna połowie, jest wyraźnie lepszy, bardziej nasycony i bogatszy od tego, który mamy w Budziaku obecnie. Mam nadzieję, że kiedyś uda się uczynić mój projekt rzeczywistością.

Jak zwykle, zachęcam do pytań i uwag.
49
Polszczyzna / Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Spiritus dnia Czerwiec 06, 2021, 12:42:44 »
Sufiksy z -n- blokują w polskim miękkość t,d,r (ale nie ł,s,z). Tak więc:
pancerz + nik > pancernik
paździerz + nik > październik
od + dźwierze + ny > oddźwierny
piekarz + nik > piekarnik
pie(p)rz + nik > piernik

Podobnie jak:
dwu + liść + ny > dwulistny
paproć + nik >paprotnik
narzędzie + nik > narzędnik

Ale porównaj:
przekazać + nik > przekaźnik
głos + nik > głośnik
siła + nik > silnik

Natomiast jako że te zasady są bardzo stare, to pojawiają się nowe "błędne" derywacje:
pieprz + nica + ka > pieprzniczka ("historycznie poprawnie" powinno być *pierniczka albo *pieprniczka)

Tak więc twoja tworznica mnie jakoś specjalnie nie dziwi (choć sam intuicyjnie utworzyłbym twornicę ;))

No i pamiętaj, że taka twornica nie jest morfologicznie stricte utworzona ani od słowa twór ani tworzyć, tylko od morfemu -twor-/-twór-/-tworz-/-twórz-, który przed tym sufiksem przyjmuje akurat postać -twor-.
50
Polszczyzna / Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mijero dnia Czerwiec 06, 2021, 09:04:58 »
Istnieją słowa twornica i twornik — czy powstały one od twór czy od tworzyć, czy jeszcze od czegoś innego? Pytam, bo wymyśliłem sobie słówka tworznica i tworznik do wysokopolskiego, ale wygląda na to, że nie miały prawa powstać. Jaka zasada stoi za -r- i przeciwko -rz-?
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10