Северный язык

Zaczęty przez Todsmer, Czerwiec 22, 2012, 18:19:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Северный язык

Mój pierwszy slavlang, który zacząłem traktować jako język międzysłowiański dla Słowian niepołudniowych (stąd nazwa). Południowe języki słowiańskie olewam. Jeśli zrozumieją, dobrze, jeśli nie, to trudno.

Jest to język wywodzony z prasłowiańskiego, mający cechy zarówno wschodniosłowiańskie, jak i zachodniosłowiańskie. Jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, toteż wiele rzeczy może się w nim jeszcze zmienić.

fonetyka:

а - /a/
ӓ - /ja/
б - /b/
в - /v/
г - /g/
д - /d/
е - /ɛ/
ё - /jɛ/
ж - /ʒ/
з - /z/
и - /i/
й - /j/
к - /k/
л - /l/, może być też /w/ albo /ɫ/
м - /m/
н - /n/
о - /ɔ/
ӧ - /jɔ/
п - /p/
р - /r/
с - /s/
т - /t/
у - /u/
ӱ - /ju/
ф - /f/
х - /x/
ц - /ts/
ч - /tʂ/
ш - /ʃ/ (/ʂ/?)
щ - /ʃtʂ/ (/ʂtʂ/?)
нь - /ɲ/
ы - /ɨ/
ю - /ju/
ѥ - /je/
я - /ja/

No i tekst:

Овца ктора не мела велну, увидела кони, первый везл тажки воз, вторый несл великего, трети быстро несл мужа. Овца конӧм речет: "Сердце моё болит, кугда видӱ, како муж накажет конӧм." Кони речут: "Слушай, овца! Сердца болут кугда видем, како муж, господар, изе овчей велны делатит себе тепло одеӓт, а овца велну не ма." Услушуц то, овца убежала в поле.
  •  

Widsið

Jakie zasady regulują użycie ӓ i я?
  •  

Todsmer

я na początku wyrazu/rdzenia, ӓ wszędzie indziej.
  •  

Todsmer

#3
No i tekst w łacince:

Ovca ktora ne mela velnu, uvidela koni, pervyj vezl tažki voz, vtoryj nesl velkego, treti bystro nesl muža. Ovca koniom rečet: "Serdce moje bolit, kugda vidju, kako muž nakažet koniom." Koni rečut: "Slušaj, ovca! Serdca bolut kugda videm, kako muž, gospodar, ize ovčej velny delatit sebe teplo odejat, a ovca velnu ne ma." Uslušuc to, ovca ubežala v pole.
  •  

Ghoster

#4
[...........]
  •  

Rémo

Cytat: tqr w Czerwiec 22, 2012, 18:53:39
No i tekst w łacince:

Ovca ktora ne mela velnu, uvidela koni, pervyj vezl tažki voz, vtoryj nesl velkego, treti bystro nesl muža. Ovca koniom reče: "Serdce moje bolit, kugda vidju, kako muž nakažet koniom." Koni reču: "Slušaj, ovca! Serdca bolut kugda videm, kako muž, gospodar, ize ovčej velny delatit sebe teplo odejat, a ovca velnu ne ma." Uslušuc to, ovca ubežala v pole.

Salut mon pote!  ;-D Nie wiele zrozumiałem (jako słowianin (?) ), ale języka nie krytykuje, bo pewnie sam bym takiego nie zrobił.  :-P I taki apel do wszystkich (od miłośnika conscriptów), dajcie mi trochę radości i wymyślcie jakiś własny alfabet czy pismo, niż ciągle wzorować się na Cyrylicy lub Alfabecie Łacińskim... Sans blague...
Pozdrawiam! :)
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ghoster w Czerwiec 22, 2012, 19:06:12
Cytatа - /a/
ӓ - /ja/
я - /ja/,

е - /ɛ/
ё - /jɛ/
ѥ - /je/,

о - /ɔ/
ӧ - /jɔ/,

у - /u/
ӱ - /ju/
ю - /ju/
Skądżeś wziął te poronione pomysły? ;ó

nie no, nie jest źle, przypomina mi trochę odwrotność zapisu języka fińskiego cyrylicą [Jyväskylä Ювяскюля], tylko nie wiem, po co to tak dublować, skoro różnica sprowadza się tylko do miejsca w wyrazie. to nie arabski. ;P


Cytat: Ghoster w Czerwiec 22, 2012, 19:06:12
Cytatл - /l/, może być też /w/ albo /ɫ/
Wałczenie? A cóż reguluje tę wymianę?

podejrzewam, że to mają być dozwolone warianty lokalne.


Cytat: Rémo w Czerwiec 22, 2012, 20:10:50
I taki apel do wszystkich (od miłośnika conscriptów), dajcie mi trochę radości i wymyślcie jakiś własny alfabet czy pismo

zasadniczo podzielam apel, jednak co do języków, które mają być [oczywiście jedynie teoretycznie, no ale zawsze] auxlangami, to jednak więcej sensu ma adaptacja pism już istniejących.
poza tym jednak bardziej przydałby się na razie jakiś szkic gramatyki...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

tob ris tob

Cytat: Rémo w Czerwiec 22, 2012, 20:10:50wymyślcie jakiś własny alfabet czy pismo, niż ciągle wzorować się na Cyrylicy lub Alfabecie Łacińskim...
Popatrz tutaj, bo w tym dziale tego raczej nie znajdziesz.

A co do przykładu - też ni wiadra nie rozumiem.
Dzień dobry :-)
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: тоб рiс тоб w Czerwiec 22, 2012, 20:30:47
A co do przykładu - też ni wiadra nie rozumiem.

no bez jaj.
ja mam problem, ale z drugiej strony - mianowicie ze skupieniem się na języku, bo tekst wydaje mi się przezroczysty. ;)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Todsmer

Cytat: Ghoster w Czerwiec 22, 2012, 19:06:12
Skądżeś wziął te poronione pomysły? ;ó

Bo /ɛ/ jest częstsze od /jɛ/, więc potrzebowałem dodatkowego znaku rozróżniającego dla /jɛ/, a ѥ mi się nie podobał. Potem upodabniałem też inne samogłoski.

Cytat
Wałczenie? A cóż reguluje tę wymianę?

Narodowość mówiącego.

Cytat
ʃ i ʃʧ, retrofleksyjne to głupi wymysł niezaznajomionych z tematem.

Przyznam się, że nie odróżniam jednego dźwięku od drugiego (w sensie sz).

Cytat
(...) przykład tekstu jakiś taki mdły i rozwodniony (...)

Taki ma być. Ważne, żeby był zrozumiały. Ja w każdym razie go rozumiem, nie wiem, jak z innymi Słowianami.  :-P

Cytat
Opracowałeś może coś więcej? Gramatyka, zmiany fonetyczne?

Gramatyka i zmiany fonetyczne to mam tylko te, które były mi potrzebne do tego tekstu. Fragmentaryczną koniugację i deklinację dam niedługo (nie wiem, czy dzisiaj się wyrobię). Język jest w dalszym ciągu w fazie tworzenia, więc się pewno jeszcze sporo pozmienia.

Cytat: Rémo w Czerwiec 22, 2012, 20:10:50
Salut mon pote!  ;-D Nie wiele zrozumiałem (jako słowianin (?) ), ale języka nie krytykuje, bo pewnie sam bym takiego nie zrobił.  :-P I taki apel do wszystkich (od miłośnika conscriptów), dajcie mi trochę radości i wymyślcie jakiś własny alfabet czy pismo, niż ciągle wzorować się na Cyrylicy lub Alfabecie Łacińskim... Sans blague...

Po co nowe pismo dla slavlangu?
  •  

Rémo

Cytat: tqr w Czerwiec 22, 2012, 20:35:49

Cytat: Rémo w Czerwiec 22, 2012, 20:10:50
Salut mon pote!  ;-D Nie wiele zrozumiałem (jako słowianin (?) ), ale języka nie krytykuje, bo pewnie sam bym takiego nie zrobił.  :-P I taki apel do wszystkich (od miłośnika conscriptów), dajcie mi trochę radości i wymyślcie jakiś własny alfabet czy pismo, niż ciągle wzorować się na Cyrylicy lub Alfabecie Łacińskim... Sans blague...

Po co nowe pismo dla slavlangu?

Nie chodziło mi akurat o ten conlang. Jasne, że w slavlangu będzie cyrylica lub łacinka.
Pozdrawiam! :)
  •  

Ghoster

#11
[...........]
  •  

Rémo

#12
Cytat: Ghoster w Czerwiec 22, 2012, 21:14:13
CytatSalut mon pote!  ;-D Nie wiele zrozumiałem (jako słowianin (?) ), ale języka nie krytykuje, bo pewnie sam bym takiego nie zrobił.  :-P I taki apel do wszystkich (od miłośnika conscriptów), dajcie mi trochę radości i wymyślcie jakiś własny alfabet czy pismo, niż ciągle wzorować się na Cyrylicy lub Alfabecie Łacińskim... Sans blague...
Skończ już z tym francuskim; forum jest pełne ludzi, którzy uważają ten język za niezmiernie brzydki

Po pierwsze, może cię to zdziwi, ale ja wiem co mam robić. A po drugie nie obchodzi mnie opinia innych. Wszystko na ten temat.

Mod: Najlepiej, jeśli będziesz po prostu pisał po polsku.
Pozdrawiam! :)
  •  

Feles

CytatNo i jeszcze Grecy mają to swoje apikalne "s", ale nie mam pojęcia jak to zapisać. Na moje ucho to to jest po prostu [ʃ].
[s̺].
Brzmi troszeczkę inaczej, na moje ucho bardziej "świszcząco". Ładny dźwięk.

Zresztą, również to chińskie [ʂ] analizowano dawniej jako [ʃ̺] ("sz" apikalne), nie wiem, czy nie bez słuszności.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

#14
Cytat: Ghoster w Czerwiec 22, 2012, 21:14:13
Skończ już z tym francuskim; forum jest pełne ludzi, którzy uważają ten język za niezmiernie brzydki
Admin: [[ 1. Proszę o nie zaczynanie kłótni z innymi użytkownikami.
2. Od ustalenia tego, co można a czego nie można gdzie pisać, są administratorzy i moderatorzy, nie ty. ]]
  •