Pismo (Szyfr) nie do złamania - Porady

Zaczęty przez Rémo, Maj 04, 2012, 14:27:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rémo

Witam! Załamany tym, że znowu złamaliście mój szyfr/pismo (gratuluję!) zwracam się do Was o porady jak zrobić szyfr trudniejszym do złamania?

Moją radą jest zrobić jedną/dwie/trzy literę/litery z dwóch (lub więcej, ale trudno potem zapamiętać) znaków i ustalić w jakich wyrazach piszemy literę samą, a w jakich podwójnie.

np. o = io

w wyrazach powyżej 5 liter piszemy io

kot = kot
kolejowa = kiolekiowa

Jakie są wasze porady (dla mnie)? ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Szyfru nie do złamania nie zrobisz, ale możesz takie złamanie utrudnić :-)

Moje rady:
1. Staraj się unikać spacji i interpukcji, o ile to jest możliwe, możesz zamieniać przecinki, kropki itp na odpowiednie litery.
2. Nie używaj wielkich liter.
3. Najczęściej występujące litery (np a i e o) zapisuj dwoma lub więcej znakami.
4. Zwiększyć ilość znaków możesz też dla innych liter, ważne, żeby dla częściej spotykanych było więcej znaków, dla rzadkich mało.
5. Używanie polskich/greckich liter do niektórych znaków jest dobre, bo "miesza w głowie" łamiącego szyfr (np I podświadomie czyta jako i).
6. Dawaj znaki, co do których nie ma pewności, czy są jednym znakiem, czy dwoma (vide Twoje Ii i I'i).
  •  

Feles

Możesz zrobić coś jak to lub to, gdzie trudność polega na ukryciu granic między znakami i samego sposobu ich połączenia.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Rémo

Dzięki wam bardzo za porady!!!  ;-D

A czemu nie używać dużych liter? :D To chyba też myli, bo jest więcej liter jakby nie patrzeć.
Pozdrawiam! :)
  •  

Aureliusz Chmielewski

Jak chcesz zrobić prawdziwy szyfr, a nie tylko taki podstawieniowy, to obczaj sobie:
Szyfr Vinegre'a
Wiki szyfr(ogólnie)
Szyfr Vernama
Szyfr Bacona

Ten ostatni jest trochę dla beki, ale też rozszyfrować to jest trudno :D

Jakby tak zastosować Szyfr Vinegre, podmienić znaki, troche zmodyfikować alfabet itd. To byłby nie do złamania (noo, dość trudny przynajmniej :D)
The n-word
  •  

Rémo

Mi bardziej chodzi o trudne pismo, niż o szyfr, ale się przyda, dzięki! :)
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Dodam jeszcze - daj inne znaki na cudzysłowia otwierające i zamykające.
  •  

Rémo

Cytat: tqr w Maj 04, 2012, 17:33:19
Dodam jeszcze - daj inne znaki na cudzysłowia otwierające i zamykające.

Sam nie wiem jak te znaki wymyślać! Macie jakiś sposób?
Pozdrawiam! :)
  •  

Aureliusz Chmielewski

Otwórz painta, walnij kilka kropek pędzlem, połącz je w jakiś prosty kształt i voila. Jak kijowe to znowu i w końcu coś wyjdzie :D

No chyba, że wolisz, żeby znaki miały jakąś etymologię - wtedy te kształty musisz przemyśleć :D
The n-word
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Rémo

Pozdrawiam! :)
  •  

Canis

  •  

Noqa

Poza podstawieniowy (czy minimalne wariacje) nie ma sensu wychodzić, jeśli to ma być coś, czym się swobodnie pisze i swobodnie się odczytuje.

Też uważam, że należy postawić na łączenia liter, kilka wariantów tej samej litery (to masywnie utrudni rozszyfrowywanie), można też pisać nie całkiem dokładnie, czasem pomijając czy celowo zmieniając litery - choć to już trochę iście na łatwiznę.
Choć zawsze będzie to coś, co z pomocą komputera można dość łatwo rozbić. (Choć ten pierwszy kod Felesa pewnie stanowiłby niezły zgryz bez względu na komputer :D)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Rémo

Cytat: Noqa w Maj 04, 2012, 18:58:42
Poza podstawieniowy (czy minimalne wariacje) nie ma sensu wychodzić, jeśli to ma być coś, czym się swobodnie pisze i swobodnie się odczytuje.

Też uważam, że należy postawić na łączenia liter, kilka wariantów tej samej litery (to masywnie utrudni rozszyfrowywanie), można też pisać nie całkiem dokładnie, czasem pomijając czy celowo zmieniając litery - choć to już trochę iście na łatwiznę.
Choć zawsze będzie to coś, co z pomocą komputera można dość łatwo rozbić. (Choć ten pierwszy kod Felesa pewnie stanowiłby niezły zgryz bez względu na komputer :D)

Najlepiej stworzyć takie pismo jak chiński, każdy wyraz inny znaczek, tego chyba człowiek a nawet komputer nie rozszyfruje? Ale chodzi właśnie o coś czym łatwo jest pisać  i wygląda przyzwoicie. Już parę waszych rad zastosowałem. ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

Feles

Cytat: Canis w Maj 04, 2012, 18:50:16
Szyfr nie do złamania istnieje.
A weź się p......

CytatNajlepiej stworzyć takie pismo jak chiński, każdy wyraz inny znaczek, tego chyba człowiek a nawet komputer nie rozszyfruje? Ale chodzi właśnie o coś czym łatwo jest pisać  i wygląda przyzwoicie.
Nawet lepiej - stworzyć osobny konlang graficzny.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •