Etymologie w polskim

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 22, 2011, 01:02:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Nie było to ongi jakieś dźwiękonaśladowcze określenie fletu?
P.S. To prawda.
  •  

Silmethúlë

Sprawdźcie, kto ma, fiu u Bryknera, Google znajduje skatalogowany fragment z etymologia.org (niestety, strona aktualnie nie działa):

Cytatfiu, wykrzyknik, dalej fiut', fiute, a z tego fiutyniec obok rzeczownika fiuta i przymiotnika fiuty, z mazowiecka fsiu bziu r. 1607, fiute-brde
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

Czy słowa sukienka i suka są ze sobą powiązane?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Todsmer

Sukienka jest z suknia, to zaś z sukać < *sukati (?) - pleść, zwijać (czy coś w ten deseń, była kiedyś dyskusja na forum o tym).
Suka natomiast z PIE ḱwṓ, czyli z tego samego co canis, kyon i hund.

Czyli raczej nie ma powiązania.
  •  

Wedyowisz

Kuna nie ma aby coś z tym rdzeniem wspólnego?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

Dzięki :-) Czy tylko mi w tym wątku nie otwiera 9 strony ze względu na jakieś złośliwe oprogramowanie?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Dynozaur

Cytat: Gubiert w Czerwiec 18, 2013, 16:52:19
A to Dyno nie ma Brü?

Nie ma, zawsze sprawdzał na etymologji.org  :(
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Serpentinius

To Dyno sobie kupi na allegro. Bru jest niedrogi.
  •  

Todsmer

Cytat: CookieMonster93 w Czerwiec 19, 2013, 10:22:43
Dzięki :-) Czy tylko mi w tym wątku nie otwiera 9 strony ze względu na jakieś złośliwe oprogramowanie?
,,Content from www.kki.pl, a known malware distributor, has been inserted into this web page".

Ja mam Brü:
,,fiu, wykrzyknik, dalej fiut! fiute, a z tego fiutyniec obok rzeczownika fiuta i przymiotnika fiuty, z mazowiecka fsiu bziu r 1607, fiute-brde, czasownik fiukać i fiuknąć, 'gwizdnąć' - wszystko dźwiękonaśladowcze; ściąga się w urobieniach na 'wietrzników' i 'pustaków', fiutacz i na 'złodzieja', fiutka i na 'polewkę' (po narzeczach): »widziałem często fiutę między pany«, 1697 roku »do fiutego Myszkowskiego«, r 1620; »po fiutyńcach da Bóg dobrych panów«, r 1654, »masz li być fiutyńcem«, Potocki".
  •  

Serpentinius

Skąd się wzięło słowo miąższ? czyżby od miagki?
  •  

Todsmer

  •  

Dynozaur

Cytat: tqr w Czerwiec 19, 2013, 10:47:16a z tego fiutyniec

Fiutyniec to chyba taki pokaźniejszy fiut, nie?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

przeszczeryDoBulu

a co wiecie i powiecie o pochodzeniu słowa fatałaszki?
  •  

Wedyowisz

Proste. Od fata(morgana) + łaszki, pierwotnie o zjawiskowych, jakby nieziemskich szatach. Fatamorgana nie wiadomo skąd, ale po rumuńsku fată to dziewczyna, a morgana brzmi jak niemieckie morgen, co za tym idzie ,,jutro [czeka nas ponętna] dziewczyna", tak pocieszali się zbłąkani podróżnicy (zapewne jacyś Wołosi-gastarbeiterzy poszukujący lebensraumu pośród piasków Sahary).  Łaszki związane z łacha, jako że wiejskie kobiety zbierały się na jakowejś rzecznej łasze w celach pralniczych. (MSPANC)
стань — обернися, глянь — задивися
  •