Takie sobie mapy...

Zaczęty przez Dynozaur, Wrzesień 14, 2011, 19:25:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

Norris

#105
Mówiłem "na dużą skalę", co prawda zbudowaliśmy kilka ważnych linii łączących dawne zabory, ale różnice między nimi były wyraźnie widoczne jeszcze w latach 80.
Z kolei takie Niemcy, Francja itp. po 1918 praktycznie nic nowego nie zbudowały, wszyscy się skupili na rozwoju sieci drogowej. Dopiero po kilkudziesięciu latach wzięły się za kolej dużych prędkości.
  •  

Towarzysz Mauzer

#106
OK, tylko: 1) stawianie na sieć drogową okazało się ślepą uliczką w zasadzie już po kryzysie naftowym, 2) nie można powiedzieć, żeby kraje niemieckojęzyczne (które nb. w tej materii osobiście uważam za wzór, nie popadając przy tym w charakterystyczne dla współczesnej polskiej inteligencji germanofilstwo - wykonywali tylko rozkazy i antyrosyjskość - bolszewickie bestie) jakoś intensywnie rozbudowywały sieć szybkiej kolei, 3) kraje niemieckojęzyczne zbudowały sobie wystarczająco gęstą sieć w XIX wieku i skupiają się na jej wykorzystaniu dla zrównoważonego transportu. To, rzecz nietrudna, wychodzi sto razy lepiej niż u nas, choć różnie, lepiej tam, gdzie rządzi prawidło służby publicznej (kolej miejska i regionalna), gorzej, gdzie głównie zysk (ekspresy).

Dla porównania, większa część sieci kolejowej na Bałkanach powstała po II WŚ. Nawet gdyby nie zachłyśnięcie motoryzacją, to Europa Zachodnia (a przynajmniej jej centrum, bez iberyjskich peryferiów) po prostu była bliska optymalnego nasycenia koleją.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Podział Województw (niestety nie tak dokładny, jakbym chciał) wg Pruthenji.

Jest 36 Wyższych Jednostek Administracyjnych (33 Województwa i 3 Okręgi Wolnomiejskie):

Jest to projekt moje większego pomysłu, ot, jaki to ustrój dla Polszy bym chciał.
I dlatego tam gdzie mamy znaki zapytania poprosiłbym o jakąś pomóc, bo np. za cholerę nie wiem co dla Łużyckiego wybrać etc.

Pluur

Dla Kaszubskiego Wejcherowo może, a dla Łużyckiego bym widział rzecz jasna Zgorzelec. Co do Spiskiego i Orawskiego (nie lepsiej stworzyć Spisko-Orawskie? ) to może ta Jabłonka? Niby wieś, ale co się będziesz ograniczał?
  •  

elslovako

Czy jest sens takiego rozdrabniania tych województw? Już dzisiaj istnieje dyskusja, że jeżeli liczba mieszkańców w województwie spadnie poniżej miliona, utrzymywanie go zacznie być nieopłacalne.
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, tylko, że tu województwa pełnią bardzo ograniczoną rolę, najwięcej się dzieje na szczeblu powiatowym (podatki etc.). A podział województw jest ważny de facto tylko przy wyborach (posłowie dostają się do sejmu via województwo (lista ogólnowojewódzka) lub Miasta Związkowe > Okręg Wolnomiejski > Sejm). Taki sejmik Spiski jest bardzo nieliczny. Przy okazji, mamy głosowania jawne, przez co jeżeli 30% wyborców jest niezadowolone ze swojego polityka, może go odwołać i są przeprowadzone wybory. Sejmiki Wojewódzkie lub Sejm Związkowy (Okręg wolnomiejski) mają duże wpływy na lokalne prawo, podatki etc. Taka federalność.

Noqa

Nie ma chyba specyficznego wątku o alternatywnych mapach ze zmianami natury geograficznej, nie politycznej.
Ale niedawno uznałem, że Europa byłaby znacznie ciekawsza, gdyby na środku Bałtyku była jakaś spora wyspa. Ożywiłaby to nudne morze.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

No, na przykład Bornholm :)
Albo Gotlandia.
  •  

Towarzysz Mauzer

Ale jakby tak Bornholm zamienić na Gotlandię, to by było już coś. Otwieramy projekt na crowdfundingu?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Nieprzemyślana mapa, coby gdyby Niemcom się trochę lepiej w czasie I WŚ powiodło, no nie na tyle, by zostać europejskim hegemonem, a Austro-Węgrom i tak się rozpadło...
Tak, wiem. Dynozaur, nienawidzisz mię teraz xD

Dynozaur

Takie z dupy te granice...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Mapa dla heheszków, z nudów i bez przemyśleñ.

CookieMonster93

#117
Taka sobie mapka. Tak sobie wyobrażam fajną Europę. Mało przemyślana. Bardziej chodziło o to, by mi się podobała, niż żeby była sensowna.
Federacje są zrobione na zasadzie pełnych autonomii, pełnej niezależności od siebie nawzajem. Prowadzą tylko wspólną politykę zagraniczną i mają wspólne wojsko. Dałem Kurdom własne państwo. Nie wiem, co zrobić z Czeczenami, więc zaznaczyłem na 2 kolory. Bośnię i Hercegowinę podzieliłem między Chorwację a Serbię. Boszniaków włączyłem do Chorwacji. Cypr podzielony między Grecję a Turcję. Nie wiem, co zrobić z Maltą. Chyba dałem za dużo przestrzeni Baskom, ale j..ć to. Jeśli coś zostało na biało, to tylko dlatego, że nie mogłem ucelować z zamalowaniem i mi się nie chciało.

WSZYSTKIE FEDERACJE: ustrój demokratyczny (prezydencki)

Językowo wygląda to tak:
Niemcy zostali przesiedleni w większości z Polski, ale jakieś 15-20% populacji jest dwujęzyczna (PL+DE) na terenie Prus i Pomorza. Prusacy uważają się za osobną nację od Niemców i mają swój kraj w federacji Prusy+Litwa+Łotwa+Estonia (Federacja Zjednoczonych Inflant[ów?]). W Prusach tworzą 85% społeczeństwa. Tereny, które nie należą dziś do Polski, a są na ww. mapie na wschód w obrębie RP są dwujęzyczne (płn. - pl + biał.) (płd - pol. + ukr). W obrębie Grodno, Lwów i Wilno to ~80% polskojęzyczne tereny, reszta to białoruski i ukraiński. Litwini zostali przesiedleni na ich miejsce.

Są tylko 2 warianty serbsko-chorwackie: serbski i chorwacki. Serbski podzielony na ije i e. Chorwacki na ije i i.
Spoiler
[Zamknij]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Dynozaur

>Prusy przecięte na pół

Into the trash it goes.

W przeciwnym razie propsowałbym.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

CookieMonster93

#119
Po prostu nie oddam nikomu warmińsko-mazurskiego. Jestem przywiązany.
Tak czy inaczej, czuję się skomplementowany. Diakuju.

BTW. Dałem Czechom Kłodzko, a zajumałem Zaolzie.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •