Krant iggar

Zaczęty przez Steam Lord, Styczeń 25, 2014, 16:53:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Steam Lord

Chciałbym wam zaprezentować mój język Krant Iggar. Zapisuje się go normalnie, alfabetem łacińskim, wszystko czyta się tak jak jest.
Używają go ludzie z Ukrytego Miasta Krant.

Na początek coś o rzeczowniku:
Są dwa typy rzeczownika, rozpoznajemy je po końcówce. Pierwszy (rodzaj męski) ma końcówkę -or, a drugi (żeński) -ar. W liczbie mnogiej oba rodzaje -ier, np.:
skor -> skier (słońce -> słońca)
gomar -> gomier (ziemia -> ziemie)
anvor -> anvier (drzewo -> drzewa)
dfumar -> dfumier (para wodna ->pary wodne xD)

Rzeczownika nie odmienia się przez przypadki.

Proszę o komentarze
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

Aureliusz Chmielewski

Ano. Pokaż coś więcej niż liczbę mnogą rzeczwonika. :P
The n-word
  •  

Towarzysz Mauzer

Rzecz nie musi wyglądać jak książkowa gramatyka, ale przydałoby się, żeby to było wymiarów przeciętnego artykułu o poszczególnych gramatykach na angielskiej Wikipedii. Mniej-więcej.

Taka uwaga na początek. Nigdy się nie czyta, jak jest - głoski odpowiadające poszczególnym znakom mogą być co najwyżej takie same, jak w języku X. W Twoim zapisie już niejasne jest np. jak zachowuje się <i> przed samogłoskami: czy odpowiada ono <j>, tak jak w dialektach mazowieckich, czy jest to palatalizacja jak w polskim standardzie (a jak palatalizacja - to może wprowadzisz jakieś zmiany fonetyczne pod jej wpływem?), czy też jest ono ośrodkiem osobnej sylaby, tak jak, dajmy na to, w łacinie.

Rzeczownik się zachowuje nie jakoś odkrywczo, ot, typowo zachodnioeuropejsko, zresztą romańskie też widzę inspiracje w słownictwie. Ale OK, niech będzie, tylko rozwiń i przemyśl (!) temat.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Steam Lord

Ojej, to aż tyle trzeba opisać? A można jakoś po kawałku?

A w tych sytuacjach jak powyżej, to czyta się "skier", "gomjer", "anwjer" i tak dalej. Romańskie inspiracje mogły jakoś niechcący wyjść, bo jednym z moich ulubionych języków jest włoski :)
  •  

Ghoster

#5
[...........]
  •  

Steam Lord

  •  

Pluur

+ jak się czyta to: Krant iggar? Szczególnie 'gg'
  •  

Steam Lord

Czyta się krant iggar
  •  

Ghoster

#9
[...........]
  •  

Pluur

z dwojgiem g? gg tak? aha. spoko.
  •  

Silmethúlë

Oh, musisz się trochę nauczyć o tym forum jeszcze... ;-)

Będę czynił honory.

Poczytaj inne tematy z publikowanymi conlangami, zobacz jak są one prezentowane (możesz poczytać też ,,Różne szkice..." – tam masz krótsze, mniej skomplikowane prezentacje).

A następnie zajrzyj na wiecznie kłamiącą Wikipedię:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_alfabet_fonetyczny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fonologia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fonetyka
  •  

Steam Lord

Och, dzięki
Wiem, że nic (jeszcze) nie wiem
  •  

Mścisław Bożydar

Spoko, ja też tak zaczynałem.
Aż dziw mnie bierze, że jeszcze nie padło "Napisz coś o przymiotniku" :P
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Ghoster

Spóźniłeś się jakiś rok, już nikt tego nie pisze. xd
  •