Językoznawstwo > Polszczyzna

Polskie (słowa)/syłaby bez samogłosków

<< < (2/16) > >>

Todsmer:

--- Cytat: ShookTea w Grudzień 29, 2015, 19:20:17 ---Prawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:
--- Koniec cytatu ---

Strwiąż.

poloniok:
Pytam tylko o te gwary bo mój dziadek (stary ślonsok) zawsze mnie przywita "Witom srdyczni!".

--- Cytuj ---No, są oczywiście przyimki z, w (nawet u niektórych mówiących mogą być sylabiczne: składa się zzzz:), wykrzykniki w rodzaju ćśśś!
--- Koniec cytatu ---

Nie zapomni stary archaiczny przyimek "k"  ;-D

--- Cytuj ---Prawdopodobnie jedyne słowo w języku polskim, w którym 4 spółgłoski następują jedna po drugiej:

ŹDŹBŁO
--- Koniec cytatu ---

Masz to chyba ze względu fonetycznym namyśli (bo patrząc na litery to są 5 spółgłoski). Mi ale o coś innego chodzi.

Wedyowisz:
MAGP ma poświadczone postacie sr̥co, pr̥śi „serce, piersi” tylko w jednym punkcie, gdzieś na południe od Głubczyc, przy samej granicy (przejście do gwar laskich łączących fonetyczne cechy polskie i czeskie).

Może dziadek ma w tym wyrażeniu jakąś redukcję, wypadnięcie samogłoski, wywołane po prostu szybkim jego wypowiadaniem?

poloniok:

--- Cytuj ---Może dziadek ma w tym wyrażeniu jakąś redukcję, wypadnięcie samogłoski, wywołane po prostu szybkim jego wypowiadaniem?
--- Koniec cytatu ---

Dziadek nawet akcentuje bardzo te r w "srdyczni". Nie, że powie coś w stylu "syrdyczni".

Feles:
Jakiś czas temu na ZBB analizowałem fonotaktyki polskiej sylaby, tam też podawałem przykłady co bardziej skomplikowanych typów nagłosów (np. krtań, mdli, drgnie).

(Uwaga, moja analiza polskiej fonologii różni się znacznie od tego, jak przyjęło się ją opisywać.)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej