Językoznawstwo > Polszczyzna

Jak zdobyć wiedzę o języku polskim

<< < (2/3) > >>

Gal:
Bardzo dziękuję za propozycje literatury :D Dalej zapytam - czy nie lepiej przed gramatyką historyczną języka polskiego poznać SCS? Z czego najlepiej się go uczyć?

Dalej kwestia synchroniki. Niby umiem dobrze korzystać z polskiego, ale w sposób jakby nieświadomy i bezmyślny. Łacinę znam słabiej niż polski, ale wiem jakie wyróżnia typy deklinacji i koniugacji itd. W polskim nie umiem przyporządkować rzeczownikom odpowiednich deklinacji.

ⰗⰎⰀⰂⰋⰖⰞ:
U Rosponda i Klemenśeviča jest pokazane jakie były prasłowiańskie deklinacje/końjugacje i jak vyevoluovały do polskiego, np. o povstańu tzv. "Novéj Polskiéj Końjugacji Atematycznéj" takiéj jak "słuham, słuhaš" itp., o přemiešańu "-a -u" i "-u -ovi" i o innyh ğistoryčnyh procesah gramatyčnyh v polskim.

Siemoród:

--- Cytat: Gal w Kwiecień 25, 2021, 19:52:52 ---Bardzo dziękuję za propozycje literatury :D Dalej zapytam - czy nie lepiej przed gramatyką historyczną języka polskiego poznać SCS? Z czego najlepiej się go uczyć?

--- Koniec cytatu ---
Można, polecam Moszyńskiego, ewentualnie Bartulę. Obydwa do znalezienia w internecie.

--- Cytat: Gal w Kwiecień 25, 2021, 19:52:52 ---Dalej kwestia synchroniki. Niby umiem dobrze korzystać z polskiego, ale w sposób jakby nieświadomy i bezmyślny. Łacinę znam słabiej niż polski, ale wiem jakie wyróżnia typy deklinacji i koniugacji itd. W polskim nie umiem przyporządkować rzeczownikom odpowiednich deklinacji.

--- Koniec cytatu ---
W polskim w zasadzie każdy autor inaczej wydziela te typy i liczba konjugacyj waha się od czterech do ponad stu xD

Bardziej wartościowym będzie, jeśli będziesz umiał po prostu powiązać odmianę polskiego czasownika z odmianą prasłowiańską, a dla niego już jak najbardziej wydziela się takie konjugacje i deklinacje i tu różni autorzy są raczej zgodni.

Gal:
Podręcznik Bartuli już mam, wydaje się wprawdzie wiarygodny, ale mało przystępny (chociażby zastosowana czcionka jest niezbyt czytelna). Moszyńskiego zamówiłem.

Dalej z synchronicznym to jest szeroki temat ,,poprawnej polszczyzny", ,,kultury języka polskiego" itd. Nie widzę zasadniczo jakiejś bardzo wielkiej wartości w ścisłym przestrzeganiu preskryptywistycznych reguł; byłoby jednak ciekawie poznać i przeanalizować te reguły. Co w tym temacie jest godne uwagi? Mam z tego typu literatury ,,Słownik wyrazów kłopotliwych" i to jest dobra książka, ale jednak lepiej nie być człowiekiem jednej książki  :)

Siemoród:
Wydaje mi się, że przestudiowanie historii języka polskiego da ci rozeznanie i pozwoli samemu wyrobić opinję, które reguły narzucane przez preskryptywistów są rzeczywiście sensowne, a które są całkowicie arbitralne.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej