Etymologijni szczerzedruhowie

Zaczęty przez Noqa, Październik 02, 2012, 21:39:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Suedpreussen

Na prawdę, moglibyście pisać jakieś wyjaśnienia. Może jestem nubem, ale takie wymienianie dość niepodobnych słów zbyt wiele mi nie mówi. Z góry dzięki, bo jestem ciekaw niektórych par jak zima i chimera, czy Avon i Epir ( i w sumie wszystkich innych też).
  •  

Dynozaur

#347
Z "chimerą" (Χίμαιρα) sprawa jest prosta - jest to derywat od χειμών (chimon - zima, z ps. *ǵʰeym-) i pierwotne znaczenie było "roczna koza" (tzn. taka, która przeżyła zimę), dopiero potem wyewoluowało to w potwora (połączenie lwa, kozy [!] i węża).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Właśnie się kapnąłem, że przyjaciel i friend.
  •  

Noqa

W przyjacielu nie ma przedrostka przy-, czy właśnie przedrostek przy- wiąże się z rdzeniem "kochać"?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Nie ma przedrostka przy-, jest tam odpowiednik śląskiego przać ,,lubić", nb polskie sprzyjać.
  •  

Vilène

  •  

Vilène

ang. gun oraz pol.:
· gnać
· gonić
· żąć
· ofensywa
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Spiritus

Zapewne sporej części forum nie zaskoczę, ale właśnie się zorientowałem:
żyć i goić.
  •  

Widsið

Cytat: Pitar w Październik 04, 2014, 22:11:25
czy Avon i Epir
Avon, Epir, Pendżab < pie. *h₂ep-h₃ōn- "woda, brzeg"
  •  

Dynozaur

Heh, to chyba tu się łapie i Gołdap i Węgorapa (prus. appi - rzeka) i setki innych.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Bran Stark i jego trójoka wrona.
  •  

Ainigmos

#358
Przyrostki:
hel.-ειν (dla bezokoliczników i rzeczowników odczasownikowych) - niem.-en (podobnie) - pl.-nie (już tylko w znaczeniu rzeczownikowym), np.:

hel. νο+εῖν/ τό νο+εῖν - niem. denk+en/ das Denk+en - pl. myśle+nie
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Noqa

fr. pomme de terre i pomidor < wł. pomodoro < ?pomo d'or
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •