Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Silmethúlë

  •  

Widsið

Skandynawskie imię Svante wywodzi się od tego pana.
  •  

Pluur

  •  

Silmethúlë

Owszem, kiedyś nawet umiałem tym pisać (ale zapomniałem :(), w liceum część notatek z polskiego tak pisałem.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatTo http://pl.wikipedia.org/wiki/Starsza_kursywa_rzymska O_O
Jakbyś pisał gęsim piórem po papirusie i bardzo spieszył z wypisywaniem rachunków za świńskie macice albo kolibry w marynacie to nowa kursywa łacińska też by tak wyglądała ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pluur

Może, ale i tak to wygląda dla mnie dziwnie :-P
  •  

Towarzysz Mauzer

A jednak - choć proszę mi nie ufać, jestem paleograficznym zerem - to dziwne coś powoli-powoli przepoczwarzyło się w nową kursywę rzymską, ta w pismo uncjalne, ono w półuncjalne, półuncjalne w minuskułę karolińską, a z tej humaniści zrobili to, co znamy, jako małe litery. Fajnie w sumie byłoby zobaczyć taki dobór tekstów, który ilustrowałby te przemiany - no ale to ponad moją wiedzę i siły.

No a Rzym, Rzym w ogóle był dziwny, Satyricon, te klimaty.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Cytat: Towarzysz Mauzer w Luty 14, 2013, 14:20:16
Fajnie w sumie byłoby zobaczyć taki dobór tekstów, który ilustrowałby te przemiany - no ale to ponad moją wiedzę i siły.
Co prawda nie teksty, ale masz.
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

  •  

Towarzysz Mauzer

CytatCo prawda nie teksty, ale masz.
Przeoczyłem to zupełnie na Wiki - bo stamtąd, prawdę mówiąc, cała moja o tym wiedza - ale znalazłem coś takiego. Co prawda po francusku nie czytam wcale, ale planches et descriptions chyba każdy jako-tako zrozumie ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

Mój ojciec mówi "włonczune" (włączone). o_o'
  •  

Wedyowisz

Takie zwężanie o > ó przed nosowymi chyba częste w gwarach; na Śląsku też występuje.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

#1633
Cytat: Gubiert w Luty 17, 2013, 20:38:06
Takie zwężanie o > ó przed nosowymi chyba częste w gwarach; na Śląsku też występuje.
I w Irlandii też.

A ściślej mówiąc, jest to raczej wymieszanie (stąd np. dostało się do języka ogólnego słońce zamias słuńce), choć zwężenie jest rzeczywiście częstsze.
P.S. To prawda.
  •  

Pingǐno

Noale na północnych terenach Małopolski?...
Cóż.
  •