Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

커래얟쓰

  •  

Dynozaur

Pewnie było to już wrzucane (może nawet przeze mnie), ale...
Lista żmudzkich egzonimów!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

커래얟쓰

  •  

Henryk Pruthenia


커래얟쓰

Informacja pochodzi z WALSa - https://wals.info/feature/16A#2/20.3/148.5
Swoją drogą chyba najlepsze źródło informacji o lingwistyce w szerokim znaczeniu tego słowa jakie istnieje w internecie.

Dziwi mnie poprostu fakt że w takim języku jak mandaryński akcent dynamiczny nie dość że instnieje (dalej dla mnie to jakiś absurd ale nie jestem w temacie więc się nie wypowiadam) to jest leksykalny.... Sam WALS nie jest bezbłędny więc nie wiem jak na to patrzeć.

Ktoś obeznany się wypowie? Ghoster, ciasteczkowy potworze, pomocy ! Wiecie coś o akcencie w mandaryńskim?
  •  

Ghoster

#4865
[...........]

커래얟쓰

Cytat: Ghoster w Lipiec 27, 2019, 10:48:10
Tony implikują akcentuację tylko niebezpośrednio - jeśli któreś są "silniejsze" (co się różni od języku do języku), to mogą być bardziej akcentowane.
W mandaryńskim występują 4 tony i niestety panuje przeświadczenie, że jest coś takiego jak "5 sekretny/mistyczny/nieokreślony/neutralny ton", co w praktyce oznacza po prostu tyle, że jest to słabo akcentowany któryś z pozostałych tonów.

Dzięki  :)
Czyli mam rozumiec że w takim razie ,,neutralnotoniaste" pytające ma albo 們 czy 的 można interpretować jako pełnoprawne sufixy ?
  •  

Ghoster

#4867
[...........]

Henryk Pruthenia

Ghoster, zobiłbyś też publiczny wykład o sposobach nauki języka, sądzę, że będzie dla wielu ciekawy.

커래얟쓰

#4869
Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 27, 2019, 17:38:52
Ghoster, zobiłbyś też publiczny wykład o sposobach nauki języka, sądzę, że będzie dla wielu ciekawy.

Podbijam. Fajnie by było


Skoro już jesteśmy przy chińskim to jeszcze jedno pytanie mam. Dlaczego ich bezdzwieczne głoski brzmią zupełnie jakby były dzwieczne? Czy dlatego ze w mowie je zwyczajnie udźwieczniają (bo w sumie czemu nie skoro nie mają kontrastu, vide koreański manewr), czy może to są jakieś mutanty typu te jawajskie albo ponoćszanghajskie b̥ (nawet nie wiem jak to wypowiedzieć) czy może mam poprostu tępy słuch?
  •  

Henryk Pruthenia

Tam masz opozycję lenis : fortis, do opozycji dochodzi jeszcze przydech przydech/

Onoma

Ta bezdźwięczność jest fonemiczna, to znaczy, że bezprzydechowe nawet jak są lekko dźwięczne (i my je słyszymy jako dźwięczne), to dla rzeczącego różnica jest raczej w przydechu. To samo jest w angielskim i niemieckim, miałem kilka sytuacji że polskie /k/ stało się... /g/ w ustach ich użytkowników.
  •  

Ghoster

#4872
[...........]

Kazimierz

Cytat: Onoma w Lipiec 27, 2019, 20:54:04
Ta bezdźwięczność jest fonemiczna, to znaczy, że bezprzydechowe nawet jak są lekko dźwięczne (i my je słyszymy jako dźwięczne), to dla rzeczącego różnica jest raczej w przydechu. To samo jest w angielskim i niemieckim, miałem kilka sytuacji że polskie /k/ stało się... /g/ w ustach ich użytkowników.
A ja niemieckie g, d, b słyszę często jako bezdźwięczne.
  •  

Icefał

Czy w duńskim z tymi fonemami jest mniej więcej to samo co w chińskim?
  •