Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Silmethúlë

ShookTea – błędem językowym nie jest to, co natywny użytkownik języka mówi (bądź pisze) naturalnie, bez głębokiego zastanawia się nad konstrukcją zdania/słowa/dźwięków. Błędem językowym też raczej ciężko uznać jego próby stylizacji swojego języka, jeśli spodziewa się, że zarówno przekaz jak i stylizacja zostaną zrozumiane.

Innymi słowy, jeśli jakiś Polak mówiąc coś, uważa, że mówi to dobrze i polsku, to znaczy, że nie jest to błąd językowy.
  •  

Ciacho23

Dlatego zawsze się kłócę, jak któryś mnie poprawia, że mówię źle. Zawsze odpowiadam, że polski jest językiem naturalnym i ewoluuje.
  •  

Ghoster

#947
[...........]
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Todsmer

Zaobserwowałem dzisiaj u siebie dziwactwo w postaci jaśnie bylo, male wiedziałem. I chyba nawet wiem skąd to, bo zorientowałem się przy okazji, że czasem mówię malej = mniej.
  •  

Spiritus

monsum; las monsumowy.

I ogólnie cierpię na jakąś nietolerancję na 'n' w wygłosie i pochodnych piorumujący xd
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Feles

‹poniedziałek› /pɛɲdʑawɛk/, ‹pojechał› /pɛˑxaw/
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pluur

Dziś ja do Mikołowa. Z tamtąd autobusem z powrotem. Nie wiedziałem dokąd ten autobus. Spytałem pani. Pani na to; [on - autobus] jedzie do auchan (jako) [ɔ̃ɰ̃xɔ̃ɰ̃]

Kiedyś słyszałem już:
[ɔʃɔ̃ɰ̃]
[au̯xan]
[ɔʃɔwɔm]
ale
[ɔ̃ɰ̃xɔ̃ɰ̃] nie
  •  

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

Pluur

  •  

Vilène

Zauważyłam ostatnio, że używam za dużo zapożyczeń z inglisza, zamiast normalnych polskich katolickich słów. Np. z mojej dzisiejszej rozmowy z Fanaelem:

,,to bym zrobiła im jakiś subset normalnego HTML-a"
,,To drugie to akurat fault Microsoftu"
,,np. palenie czarownic na stosach, czy inny szit"
,,Ja je nadal consideruję harmfulnymi"

A ostatnio jak skomplementowałam cupcakesy, które zrobiła moja siostra, zostałam od razu pouczona, że powinnam mówić na to ,,babeczki". Ech.
  •  

Towarzysz Mauzer

Nie cupcakesy, tylko mufiny. Ale ogólnie to straszna siara.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •