Językotwórstwo (conlanging) i światy > Pisma i ortografie

ĪpāSpel

(1/5) > >>

Vilène:
Zainspirowany nieco alfabetem Siemiona Nowgorowowa, postanowiłem stworzyć alternatywną pisownię dla angielskiego... opartą na IPA. Alfabet wygląda tak:

Aa Āā Àà Ʌʌ Bb Dd Ðð Ee Èè Ēē Əə Ff Gg Hh Ii Īī Jj Kk Ll Mm Nn Ŋŋ Oo Ōō Òò Pp Rr Ss Ʃʃ Tt Þþ Uu Ūū Vv Ww Zz Ʒʒ

Większość się wymawia faktycznie jak w IPA, z wyjątkiem Rr [ɹ], Þþ [θ] - oraz paru samogłosek:

Aa - Āā: [æ] - [eɪ]
Ee - Ēē: [ɛ]/[e] - [iː]
Ii - Īī: [ɪ]/[i] - [aɪ]
Oo - Ōō: [ɒ] - [əʊ]
Uu - Ūū: [ʊ] - [uː]

Àà - Èè - Òò: [ɑː] - [ɜː] - [ɔː]
Oi oi - Ou ou: [ɔɪ] - [aʊ]

I mały przykład - co prawda bezsensowny, ale przynajmniej nie zawiera słów o wymowie, do której mógłby się kto przyczepić:

If juə redi, ðen Īm redi, wʌn fò ðe mʌni and tū fò ðe ʃō.
Rilēf əbout tū nō, Īm mūviŋ fàst and mūviŋ slō.
Tū krī is nou ōkā, sètʃiŋ Lʌndən hī and lō.
Eniweə in ðe wèld Īm prēpārd tū gō - wī? Kòz Ī lʌv jū sō.

Towarzysz Mauzer:
Wiedziałem, że to tekst jakiejś chujowej piosenki! Mam mięszane odczucia estetyczne. Jeśli już pojawiają się diakrytyki, to może ładniej byłoby wymyślić coś innego niż IPA'ę?

Vilène:

--- Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 12, 2012, 22:12:44 ---Jeśli już pojawiają się diakrytyki, to może ładniej byłoby wymyślić coś innego niż IPA'ę?

--- Koniec cytatu ---
A wymyśl coś bez diakrytyków, tym bardziej, że w zapisie ipowskim też się pojawiają...

Noqa:
Jak dla mnie całkiem ładne.
Podoba mi się to etymologiczne podejście do par bez/z makronem.

Towarzysz Mauzer:

--- Cytuj ---A wymyśl coś bez diakrytyków, tym bardziej, że w zapisie ipowskim też się pojawiają...
--- Koniec cytatu ---
Ależ ja nie jestem wrogi diakrytykom, podobają mi się nawet w umiarkowanej ilości - tak jak tutaj. Tylko odrzucają mnie znaki z IPA'y, choć jeszcze musze przeanalizować, czy one obiektywnie są takie brzydkie, czy to tylko jakieś moje fobie.

A w międzyczasie może rzucę mój anglopis, zresztą dosyć wątpliwy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej