Językotwórstwo (conlanging) i światy > Pisma i ortografie

Stenograficzny 1

(1/2) > >>

Noqa:
W stenografię bawiłem się jakiś czas temu, wciąż się interesuję, ale nie zajmuję się już nią tak intynsywnie. Tutaj prezentuję stary system - o ile pisze się nim szybko (bez skrótów jakieś 60spm (ok. 40wpm) wyciągam), to gorzej z odczytem. Nowy już opracowałem, ale nie umiem jeszcze nim sprawnie pisać.

Jako że ostatnio w modzie szyfry, proponuje samemu wymyśleć jak działa system. Dla ułatwienia (bo zapis jest mocno niejednoznaczny) - pierwszy tekst to Powrót Kaczmarskiego.

1
2
3

Rémo:
Czytałem kiedyś (parę miesięcy temu) o stenografii i zainteresowało mnie, że tak wygodny wynalazek jest tak mało znany! W Anglii podobno gdy idzie się na studia dziennikarskie uczy się tam stenografii. A system polega na "upraszczaniu" istniejących już liter, żeby szybciej pisać ^^

Noqa:
Nie nazwałbym tego upraszczaniem, bo znaki graficzne mają się do łacińskich odpowiedników nijak. Do tego istotnym jest sposób łączenia - o ile w kursywie mamy generalnie oddzielne literki i różnymi lącznkami je łączymy, o tyle w steno zwykle stara się łączyć znaki bezpośrednio - w tym sposób łączenia ma czasem znaczenie.
Choć część idzie inną drogą i np. oznacza samogłoski diakrytykami, więc jeszcze temu dalej od łacinki.
W Anglii chyba nie jest tak popularne, jakby miłośnicy stenografii twierdzili. Zdarzają się, ale podejrzewam, że tyle jest tam stenografów, co w Polsce szewców.

To może strona stenografia.pl cię zainteresuje :)
Mój kolega założyć jakiś czas temu.

Feles:
O, chciałbym coś takiego, ale brak mi chęci.

Rémo:

--- Cytat: Noqa w Maj 22, 2012, 14:14:02 ---To może strona stenografia.pl cię zainteresuje :)
Mój kolega założyć jakiś czas temu.

--- Koniec cytatu ---

Widziałem już tę stronę, bardzo fajna ^^

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej