Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

CivilixXXX

Cytat: Siemoród w Sierpień 19, 2020, 18:06:16
CytatTę całą RJP chyba jednak trzeba rozwiązać.
No to co, piszemy list do jaśnie panującego nam reżymu kaczystowskiego o rozwiązanie RJP?

Popieram w pełni.
Sei Kryoutxtuo Ki

Ainigmos

#3601
Jestem za tym, aby RJP upadłszy w swym paradygmacie politpoprawnym, odrodził się jako instytucja wolna od upolitycznienia, która rozpisywałaby konkursy słowotwórcze ,,Spolszcz to sam" jak kiedyś we współpracy z Polityką, co dla polszczyzny potrzebniejsze niż jakieś politpoprawne przykazy, które kabacą jej użycie językowe.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Siemoród

W sumie to póki co nie ma co przesądzać o upolitycznieniu RJP, bo ten śmieszny artykuł jest w zasadzie odpowiedzią jednej osoby na list, a nie postanowieniem całej rady, dlatego chyba nie ma to specjalnie dużej mocy. Mimo wszystko tego typu gesty należy potępiać, bo zobaczycie, że za parę lat odbiorą nam nie tylko Murzyna, ale też Żyda! W końcu z Żydami też jest wiele rozmaitych związków frazeologicznych.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia


Dynozaur

Cytat: Siemoród w Sierpień 21, 2020, 18:42:29
W sumie to póki co nie ma co przesądzać o upolitycznieniu RJP, bo ten śmieszny artykuł jest w zasadzie odpowiedzią jednej osoby na list, a nie postanowieniem całej rady, dlatego chyba nie ma to specjalnie dużej mocy. Mimo wszystko tego typu gesty należy potępiać, bo zobaczycie, że za parę lat odbiorą nam nie tylko Murzyna, ale też Żyda! W końcu z Żydami też jest wiele rozmaitych związków frazeologicznych.

Ano, i będą argumentować to tym, że przecież w rosyjskim жидъ jest przecież mocno pejoratywny. W końcu główne argumenta o obraźliwości "Murzyna" zaczepiają się o ewolucję angielskiego nigger (bo przecież to ekwiwalent, no nie).

PS: Cieszę się, że mogę tutaj napisać to słowo bez jakichkolwiek obaw. Nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, nigger, NIGGER!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Pluur

  •  

Dynozaur

xD

Wiedziałem, że przez tę wiadomość cała rakowa część PFJ nagle stanie się ultrasami RJP xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

No miejcie wy chociaż godność...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Henryk Pruthenia

Co myślicie, żeby zamiast "Pędów Bambusa" sprzedawać "Sprint Afroamerykanina"?

Pluur

#3608
del
  •  

SchwarzVogel

#3609
Skąd w ogóle ten "bambus" na określenie człeka czarnego?

Od "Bantus" pomieszanego z bambusem?

(Pewnie powinno być w etymologiach w polskim)
  •  

elslovako

Bambo -> Bambus?
Albo jakieś naprawdę pokrętne i mało prawdopodobne skojarzenie pnących się w górę pędów bambusa z wysokimi i dobrze zbudowanymi czarnoskórymi koszykarzami powstałe za czasów, gdy w Polsce oglądało się NBA (ale ręki sobie nie dam uciąć, poza tym urodziłem się pod koniec lat 90., kiedy kosz już nie był tak popularny)
  •  

Dynozaur

Bambus = Egzotyczna roślina > daleki ląd > Afryka?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Siemoród

ja w Bambusie widzę pewien eufemizm od murzynka Bambo

ewentualnie -us tak jak w Arab->Arabus
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

SchwarzVogel

#3613
Nie wiem, dlaczego nie pomyślałem o Bambo, skojarzenie dość oczywiste.


Jakieś gatunki bambusa występują w Afryce, są też tam uprawiane ale chyba dopiero od niedawna?

Więc może to faktycznie jakiś taki amalgamat skojarzeń afrykańskich.
  •  

Ainigmos

#3614
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 22, 2020, 09:05:49
Co myślicie, żeby zamiast "Pędów Bambusa" sprzedawać "Sprint Afroamerykanina"?
Przedni żart z absurdów poprawności politycznej xD

A nie mówiłem, że poprawność polityczna kabaci język, zatracając znaczenie wyrazu lub frazy, które jeśli uwierają daną mniejszość, nasuwając jej negatywne skojarzenia wskutek zaszłości – niezawinionych albo zawinionych według stereotypów negatywnych (Murzyn kojarzy się z niewolnictwem albo rozbójnictwem), to dane słowo socjotechnicznie wypiera się przez wyraz lub frazę bez negatywnych skojarzeń jako politpoprawne eufemizmy nie zawsze równoznaczne (zamiast Murzyn Afrykanin) lub przez pozorny synonim ,,dosadnego" słowa mało kiedy dosłowny (zamiast ,,seksistowskiego" pędy zmetaforyzowany sprint), więc w następstwie zmniejsza się ilość zakazanych słów jako niepolitpoprawne "dysfemizmy", zaś zwiększa się ilość "zalecanych" słów jako politpoprawna nowomowa, co ostatecznie doprowadza mowę do bełkotu znaczeniowego a więc komunikacyjnego, gdyż w danym słowie przestaje się liczyć jego politycznie neutralna denotacja, tylko politycznie emocjonalna konotacja, czy nie obraża daną mniejszość; a jeśli obraża, to dane słowo wypada z dyskursu publicznego, pogłębiając zakabacenie języka.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •