Język Ker Tan [Ziemlia]

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Lipiec 18, 2015, 20:57:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Przedstawiam wam język ker tan (/kɛ˥˩ɹ ta˩˥ʔn/, język ludzi). Jest to jeżyk pochodzący od języka fleksyjnego, podobnego w miarę do praindoeuropejskiego (fonetycznie i gramatycznie, a nie pochodzenia podobnego). W wyniku wypadnięcia sylab powstał akcent toniczny, oraz jednosylabowatość. Sam proces takiej zmiany języka powstał w wyniku wymieszania się z innym tubylczym ludem, który mówił językiem tonalnym. Język jest zapisywany, ale o tym później, bo nie wszystkie znaki wymyśliłem, choć sposób pisania oraz materiał pisania już tak. Język jest używany gdzieś na Zachodzie mojego świata, co i tak wam mało da, bo mamy są głównie u mnie w głowie. xD

Dźwiękownia
Dźwięki przedstawię w trzech grupach:
  • Początkowe
  • Środkowe
  • Końcowe

Dlaczego nie podział na spółgłoski i samogłoski? Otóż musiałbym zaraz robić milion adnotacji, co kiedy występuje. A nie chce mi się. Przy okazji, podam nie tylko występujące dźwięki, ale zbitki, jako że docelowy sposób zapisu obejmuje także zbitki. Dźwięki dzieli się zazwyczaj na sta't bo, czyli podstawy - grupy czterech dźwięków, które w piśmie mają wspólną podstawę.

Dźwięki Początkowe

  • p pʰ b bʱ
  • t tʰ d dʱ
  • k g
  • m n
  • st zd
  • pʼ ɓ
  • tʼ ɗ
  • ɹ l
  • h ʔ - tzw. twardy i miękki przeddech
  • j w
  • ts tsʰ
  • v f

Dźwięki środkowe
Czyli samogłoski. Wokalizm języka kertańskiego opiera się o samogłoski: i, u, ɛ, ʌ, a, ə. Ważną cechą jest tonalność. W języku kertańskim występuje pięć tonów:

  • neutralny - iˑ, uˑ, ɛˑ, ʌˑ, aˑ, əˑ,
  • rosnący - i˩˥, u˩˥, ɛ˩˥, ʌ˩˥, a˩˥, ə˩˥,
  • opadający - i˥˩, u˥˩, ɛ˥˩, ʌ˥˩, a˥˩, ə˥˩,
  • rosnący łkany - i˩˥ʔ, u˩˥ʔ, ɛ˩˥ʔ, ʌ˩˥ʔ, a˩˥ʔ, ə˩˥ʔ,
  • opadający łkany - i˥˩ʔ, u˥˩ʔ, ɛ˥˩ʔ, ʌ˥˩ʔ, a˥˩ʔ, ə˥˩ʔ,

Czym są tony łkane? Otóż są to sekwencje samogłoska + zwarcie krtaniowe. Ogólnie miało to brzmieć w miarę podobnie do stødu. Czasami dochodzi do asymilacji zwarcia krtaniowego z następującą spółgłoską, ale o tym za chwilkę.

Dźwięki końcowe

  • p b
  • t d
  • k g
  • m n
  • s
  • ɹ l
  • j w
  • ʈ
  • f
  • χ
  • ʃ

Asymilacje
Otóż dochodzi do pewnych asymilacji, na granicy dźwięków. Nieważne, czy jest to granica wewnątrzwyrazowa, czy między. Zawsze zachodzą tak samo:
dd > ɹð
tt > st
ʔd > ɦɹ

Gramatyka
Gramatyka opiera się o szyk i partykuły.
Odmiana czasowa polega na dodaniu odpowiednich partykuł po czasowniku:
teraźniejszy: fəˑ
przeszły dokonany: tsʰʌˑ
przeszły niedokonany: dʱi˥˩
Zazwyczaj nie podaje się formy czasowej, gdy wiadomo kiedy co i jak z kontekstu.

Nasz genetyw wygląda tak:
posiadane+i˩˥ʔ+posiadacz

Pytanie tworzy się poprzez dodanie partykuły bu˥˩ po słowie.
Odpowiedź na nie brzmi tak:
nie - stə˥˩,
tak - stə˩˥

Szyk zdań:
Zdanie przechodnie: VSO
Zdanie nieprzechodnie: VS
Zdanie zwrotne: SVS(O)

Okoliczniki zazwyczaj podaje się przed czasownikiem.

Przykładowy tekst
JKM: Proszę zrozumieć, że rząd, żeby dać komuś 100 złotych, musi wcześniej zabrać 140.
[wiˑ bɛ˩˥m  əˑn || tsʰə˩˥ʔf  i˩˥ʔ bʌ˩˥ɹ aˑ tʼə˩˥ʔ lu˥˩ pʰi˥˩ dʱa˥˩ʔm ɗə˩˥w || tsʌ˩˥ʔg zda˩˥ʃ fʌˑf  dʱa˥˩ʔm pʼʌ˥˩ʔʈ əˑn]
prosić—ja—nieokreślony przedmiot—||—ludzie—partykuła dzierżawcza—władza—aby—dać—kto—partykuła nieokreśloności—100—złoto—||—musieć—on/a/o—do środka—wziąć—100—40—nieokreślony przedmiot.

Henryk Pruthenia


Hapana Mtu

Cytat: Strumień świadomości w mojej głowie przy pierwszym spotkaniu z tym tematemO, Pruthenia wrzucił nowy conlang.
Ziemlia, czyli pewnie będzie ciekawie.
Zgrabne. Ma tony. I monosylabowce. Chińskawo.
Miękki i twardy przydech. Cholera, i co teraz? Jak opubliknę dżedański, to powiedzą, że zgapiałem.
Korwin. No tak, jesteśmy w internecie.
Szkoda, że nie ma bardziej ekwilibrystycznej nazwy, np. język martwych ciem.
Może by tak skomentować? Ee, indziej.
Pewnie nikt nie skomentuje, a Henryk znów będzie narzekał na brak reakcji.
Dobra, idę spać.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Obcy

#3
No wreszcie język z akcentem tonicznym... Chociaż z drugiej strony nie jestem fanem języków analitycznych, a zwłaszcza języków z wyrazami tylko jednosylabowymi. A odpowiedź na nie, znacząca nie, to mam rozumieć jako niemieckie doch lub francuskie si, czy inaczej? A czasu przyszłego to pewnie zawsze trzeba domyślić się z kontekstu? I pewnie szyk zdania i kontekst odróżniają dopełnienie bliższe od dalszego jak np. przy dać?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Hapana Mtu w Lipiec 24, 2015, 16:41:55
Cytat: Strumień świadomości w mojej głowie przy pierwszym spotkaniu z tym tematemO, Pruthenia wrzucił nowy conlang.
Ziemlia, czyli pewnie będzie ciekawie.
Zgrabne. Ma tony. I monosylabowce. Chińskawo.
Miękki i twardy przydech. Cholera, i co teraz? Jak opubliknę dżedański, to powiedzą, że zgapiałem.
Korwin. No tak, jesteśmy w internecie.
Szkoda, że nie ma bardziej ekwilibrystycznej nazwy, np. język martwych ciem.
Może by tak skomentować? Ee, indziej.
Pewnie nikt nie skomentuje, a Henryk znów będzie narzekał na brak reakcji.
Dobra, idę spać.
Dziękuję bardzo, za wytworzenie takich skojarzeń! :) Kiedy tylko powstanie dokładna mapa całego świata, tworzona od lat już dziesięciu (była ona ręcznie kopiowana około sześci-siedmi razy, a jakieś cztery lata udało mi się ją przenieść do painta. Serio. Ręcznie xD), a dokładniej parę ich wersji dla różnych okresów klimatycznych, zacznę narzucać większe tło dla całego świata, który teraz jest coraz bardziej dokładny. No jest co tworzyć konlangów, bo trzeba zapołnić obszar około dwudziestu tysięcy lat.

No język monosylabiczny trudno stworzyć z czymś innym jak gramatyka analityczną. Tonowość to wynik moich ostatnich zainteresowań gatunkiem azjatyckim i ich językami. Język sam ma pochodzić, jak to tłumaczyłem, od języka fleksyjnego, który został bardzo zgwałcony.

No, teraz przejdźmy do zapisu. Otóż, zapis jest alfabetyczny. "Pisze się" od strony prawej do lewej, czyli w mym świecie standard (zresztą, to najbardziej logiczny kierunek, wszak ludzie są praworęczni). Pisze się głównie na korze, ew. specjalnie przygotowanym drewnie. Myślałem o zapisie na liściach paproci, ale to wykorzystam do innego języka. Otóż najdrogocenniejsze teksty, w tym głównie święte oraz umowy i nakazy państwowe wypalało się za pomocą narzędzi na korze.  Narzędzie to miało rozgrzewaną końcówkę o następującym kształcie: [–+–]. Używano też połówki: –]. Znak z prawej, to pierwsza spółgłoska (znaczenia ustalano za pomocą dodania odpowiedniej kreski między środkiem, a bokiem, czyli tzw. podstawy, a odpowiednią kreseczką u góry, lub dołu nadawano dalsze cechy. Środek to samogłoska, tony zaznacza się przedłużeniem środkowej kreski w jedną ze stron. Z lewej spółgłoski tak samo, pisano. Czasami używano połówki, gdy pisano słowo jednosylabowe, albo dwusylabowe. Wiem, muszę to wam nakreślić mocniej i pokazać tekst, ale na razie jest późno i nie chce mi się, ale jakoś w wikend to zrobię.

Todsmer

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 24, 2015, 23:31:18(zresztą, to najbardziej logiczny kierunek, wszak ludzie są praworęczni)
A właśnie nie - jak jesteś praworęczny, pisząc od prawej do lewej rozmazujesz to, co napisałeś, a przede wszystkim nie widzisz tego, bo zasłania ci ręka :)
  •  

Spiritus

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 24, 2015, 23:31:18(zresztą, to najbardziej logiczny kierunek, wszak ludzie są praworęczni)
To pewnie po prostu machnięcie, ale uwzględniając poglądy Henryka, jak zobaczyłem to zdanie, to zacząłem się zastanawiać, czy nie uważa leworęczności za jakąś podludziość, czy cuś xd.

PS: Język ciekawy, cz'kam na więcej. Od dawna nrawi mi się monosylabiczność.
  •  

Henryk Pruthenia

A specjalnie tak te zdanie ułożyłem był. xd

Dziękuję za oceny.

Pisząc z prawej, np. po arabsku wszystko jest pewniejsze i ręką przynajmniej u mnie się tak nie męczy. Najlepszy układ to ofkors z prawy a potem jak wół pole.

Obcy

Cytat: Spiritus w Lipiec 25, 2015, 00:10:00
Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 24, 2015, 23:31:18(zresztą, to najbardziej logiczny kierunek, wszak ludzie są praworęczni)
To pewnie po prostu machnięcie, ale uwzględniając poglądy Henryka, jak zobaczyłem to zdanie, to zacząłem się zastanawiać, czy nie uważa leworęczności za jakąś podludziość, czy cuś xd.

Sam jestem ciekaw, bo jestem leworęczny, już wolę pisać po arabsku, bo brudzi mi się ręka i papier przy pisaniu od lewej.
  •  

Henryk Pruthenia

Spoiler
Cytat: Obcy w Lipiec 25, 2015, 08:55:22Sam jestem ciekaw, bo jestem leworęczny, już wolę pisać po arabsku, bo brudzi mi się ręka i papier przy pisaniu od lewej.
To wiele tłumaczy... XD
[Zamknij]

Hmmm, co mogę jeszcze teraz powiedzieć. Nie mogę zrobić słownika za pomocą słowotworza, gdyż ten język ma mieć wspólnego przodku z innym, dość ważnym językiem :<

ArturJD

Opowiedz o zdaniach wynikowych, celowych i tego typu składni; to mnie najbardziej interesuje ;)
  •  

Obcy

#11
Mnie interesują liczebniki, są porządkowe, ułamkowe, zbiorowe? Jaki jest system liczenia w tym języku?
  •  

Henryk Pruthenia

Przypomnijcie proszę mi o tym w sobotę, teraz nie mam głowy na to, arbeit macht frei, a w szczególności frei od konlangów, jak w domu ma się trzy godziny tylko... A mięśnie i gruziński trzeba wcinać!