Państwo ma powierzchnię ok. 64 000 km², zamieszkuje je 7,8 mln osób.
Gospodarka: W Tlagii panuje "wolny" rynek ze stosunkowo silnym interwencjonizmem państwa. Karakejat - 15-osobowa, w większości wybieralna rada pełniąca funkcje parlamentu, rządu i prezydenta w jednym - jest właścicielem ok. 46% zakładów przemysłowych, które wytwarzają 35% PKB. Jak przystało na urażski protektorat, głównym partnerem handlowym Tlagii jest Uraż.
Surowce: bogate złoża metali kolorowych znajdują się w północnej części Wielkiego Tlagu. Wydobywa się tam cynk, ołów, cynę, nikiel i miedź. Tlagia nie posiada złóż surowców energetycznych i mimo rozwoju energetyki geotermalnej, wciąż musi importować ropę.
Przemysł: Tlagia skupia się na elektrochemii, jest światowym liderem w produkcji baterii, akumulatorów i ogniw paliwowych. Oprócz przetwórstwa żywności, produkcji konserw rybnych i jednej stoczni, nie istnieją inne działy przemysłu.
Rolnictwo: rozwinięte uprawy znajdują się jedynie w Kotlinie Wrińskiej i na wulkanicznych glebach stoków Gór Ognistych. Uprawia się proso, grykę, soję, ziemniaki, warzywa i owoce. Hoduje się kozy, świń nie hoduje się z przyczyn religijnych, a hodowla bydła jest słabo rozpowszechniona. Duże znaczenie ma rybołówstwo, przybrzeżne i dalekomorskie. Tlagia nie jest samowystarczalna i musi importować żywność.
Eksport: ołów, miedź, baterie, akumulatory, ryby
Import: żywność, maszyny, ropa, stal
Kuchnia (hłe, hłe, hłe): oparta głównie na kaszy gryczanej i jaglanej, rybach z warzywami i kozich serach. Popularną na Aerze książką kucharską jest "100 tlaskich sposobów na przyrządzenie dorsza".
Nauka: Tlagowie, z racji istnienia rozwiniętego przemysłu, prowadzą pionierskie badania nad elektrochemią, hydrometalurgią i geologią. Inne dziedziny nauk są słabo rozwinięte. Najbardziej znanym naukowcem tlaskim był Makaj Vardajar (Մակայ Վարդայար), odkrywca elektrolizy. Nauka w szkołach podstawowych jest obowiązkowa od 6 do 15 roku życia, oprócz tego istnieją bezpłatne, 4-letnie szkoły średnie. Istnieje jeden uniwersytet - państwowa Akademia Tlaska w Uruzujun, na której istnieje osiem wydziałów: Prawa i Administracji, Teologii Wrajańskiej, Wojskowości, Nauk o Ziemi, Chemii i Metalurgii, Mechaniki, Architektury oraz Sztuk Wyzwolonych. Popularne są studia w Gangrenii.
Wojsko: Tlagia musi dostarczać Urażowi żołnierzy - 10 tysięczny kontyngent. W czasach komunistycznych Żolżoj Żalgartaj wykorzystywał Tlagów tam, gdzie nie był pewien lojalności swoich wojsk - np. do pacyfikacji opozycyjnych wiosek czy do misji "z których się nie wraca". Tradycja "to samobójstwo, szkoda naszych, poślijmy Tlaga" jest wciąż żywa w Urażskiej armii

. Oprócz obowiązkowego kontyngentu, Tlagia nie posiada zbyt dużych sił - 5-tysięczną gwardię, 15-tysięczną milicję oraz okręty straży przybrzeżnej. Większość obywateli jest przeszkolona do walki partyzanckiej. Przestrzeń powietrzną wysp kontroluje urażskie lotnictwo, które posiada tutaj bazę lotniczą.
Ghoster, prosiłbym o komentarz o tym akapicie, jeśli coś się nie zgadza