Język saficki - ga pyogais ap safit

Zaczęty przez MrVassil, Sierpień 08, 2013, 00:56:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

MrVassil

Ostatnio przez dość długi czas nie było mnie na forum i w ogóle w konlażeniu, ale jako że mam teraz wolny czas postanowiłem zaprezentować wam mój ostatni projekt - język saficki.

   W założeniach miał to być język barbarzyńców żyjących w pobliżu Rzymian (na początku określałem język jako "barbarzyński"). W międzyczasie wpadł mi do głowy szalony pomysł oznaczania strony czasownika na podmiocie i wyszło z tego takie coś.
   Saficki jest językiem aglutynacyjno-analitycznym o szyku VSO i podmiot-przydawka. Części mowy są określane przez przedimki, nie odpowiada to dokładnie gramatycznym częściom mowy, bo niektóre zaimki są traktowane jak przysłówki. Koniugacja i deklinacja są oznaczane przez odpowiednie sufixy. Są 2 rodzaje (męski i żeński/niemęski), 3 liczby (zerowa, pojedyncza i mnoga), 2 aspekty (dok. i ndok.), 3 czasy (przeszły, teraźniejszy i przyszły) oraz, o czym później, 6 przypadków i 4 tryby.

Fonologia
Samogłoski
/a ɒ e o i u/ <a å e o i u> plus dyftongi z /au ai ɒu ɒi eu ei ou oi/
Spółgłoski
/m n ɳ ŋ/ <m n nh ŋ>
/p pʰ t tʰ ʈ ʈʰ k kʰ/ <p b t d th dh k g>
/ɸ s ʂ x/ <f s sh ch> /x/ ma alofony /ç/ przed /a e i/ i /χ/ przed zwartymi.
/r l j w/ <r l y w>
Model sylaby to (C)(C)V(C)(C), przy czym zbitki CCCC zdarzają się bardzo rzadko.

I jeszcze króciutki tekst, początek Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka:
A eucheyisu aŋ ŋachk mey aŋ selot ga sårimuf ap braw aŋ karesh ga nedlareythu mey gi derlechu ufuyiy. A giksarait ufuwuf ga thraki mey ga rakchyuki mey a chanesait du aŋåth ol ga nufu aŋ ŋeif.
  •  

Henryk Pruthenia

Czytając text w języku a priori bez podanego słowniczka i gramatyki czuję się, jakbym oglądał manuskrypt Wojnicza...

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •