Język nakwijski

Zaczęty przez Łudomian, Sierpień 09, 2019, 20:17:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

Łudomian

Trochę to trwało, ale oto jest – mój pierwszy, już w pewnym stopniu nakreślony konlang. Było to spowodowane głównie obawą przed stworzeniem koszmarnego nublangu dokształcaniem się w zakresie konlangerstwa. Chcę po prostu stworzyć język, z którego sam będę zadowolony.

Mój flagowy konlang ochrzciłem naqvi, opcjonalnie język nakwijski, w skrócie nqv (nqv. nahi 'słowo' + qvi 'splot' → nqv. naqvi 'mowa'). Jest językiem silnie fleksyjnym (wiem, że banał) o szyku domyślnym VSO, akcentem inicjalnym i strukturze sylaby (C)(C)(C)V(C)(C)(C). Obecnie nie jest jeszcze wykorzystywany w żadnym kąłorldzie, aczkolwiek zamierzam w przyszłości zbudować wokół niego kulturę kakiegoś ludu.

Fonologia (/fonetyka?)
Tutaj starałem się postawić na minimalizm, by nie skończyć na usuwaniu pojedynczych mlasków i gwizdów, nie zubożając jednocześnie języka.

Samogłoski
a <A a>
i <I i>
u <U u>

Dyftongi i tryftongi
Nie występują. Potencjalne zbitki rozdzielane są głoską [h].

Spółgłoski
h <H h>
ɦ <Hh hh>
l <L l>
r <R r>
ʀ < Rr rr>
m <M m>
n <N n>
p <P p>
b <B b>
ɸ <F f>
β <V v>
t <T t>
d <D d>
s <S s>
z <Z z>
q <Q q>
ɢ <G g>
ʃ <Š š>
Przy imek za dla czasu

Spiritus

No na razie nie ma się o czym wypowiadać, ale już mówię, że fonemiczne /q ɢ/ przy braku /k g/ jest raaaczej niemożliwe. Jasne, np. jako alofony przed /u/, to tak. Ale jako domyślne dźwięki nie.
Cytatstrukturze sylaby (C)(C)(C)V(C)(C)(C)
Ale tak po prostu czy z jakimiś konkretnymi ograniczeniami? Czy /bmqiɢhɦ/ to dopuszczalna sylaba ;)?

A tak ogólnie fonetyka bez zarzutów. Zobaczy się tekst, to się oceni, czy ładnie czy brzydko, czy ciekawie czy nudno.
  •  

커래얟쓰

Brakowało mi na forum czegoś nowego.

Fonetyka póki co bez zarzutów. Dobrze że nie jest za duża bo w takim zestawieniu nietabelkowym trudno by było się połapać co jak i gdzie. Lepiej dawać bardziej uporządkowane info o fonetyce ;)

Fajny brak k, g wraz z obecnością uwularów. Zastanawia mnie już od dłuższego czasu czy jakiś język naturalny tak ma. Uciekanie welarnych w tył to dość rzadkie zjawisko ale istniejące.

Cytat: Boletto w Sierpień 09, 2019, 20:17:57
Tutaj starałem się postawić na minimalizm, by nie skończyć na usuwaniu pojedynczych mlasków i gwizdów, nie zubożając jednocześnie języka.

Ogólnie polecam w takich sytuacjach zrobić szkic fonologi zależnie jaki lubisz i jaki chcesz efekt osiągnąć (każdy lubi co innego, ja lubie bardzo skromne fonologie np) i zacząć tworzyć słownictwo i w tym czasie modyfikować fonologie. Tak do praktyki przejść żeby sprawdzić co ci się podoba bo jedno to system na papierze a drugie w praktyce ;)  Jak przykładowo dasz fonem ɮ bo jest twoim zdaniem fajny ale jak tworzysz język i użyjesz go w 2 słowach bo ci nie leży to poprostu wywalasz co niepotrzebne. Mi się tak najlepiej tworzy bo masz jakiś obraz tworu. Oczywiście wszystko w ramach akceptowalnych ramach realizmu bo ci wyjdzie to - https://jezykotw.webd.pl/f/index.php/topic,1991.msg78320.html#msg78320

  •  

Henryk Pruthenia

A ja mam do fonetyki zarzut! Gdzie /k/ oraz /g/ przy obecność głębszych?