Reforma Polskiej Cyrylicy

Zaczęty przez Thooomas431, Sierpień 25, 2015, 15:57:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

Thooomas431

Reforma :
-Usunięcie ô, ҏ oraz ґ
-Zamiana ъ ze znaku twardego na ŭ ,czyli krótkie u np. w wyrazach Puenta →Пъентa Sytuacja →Сытуъaцьѣ
-Dodanie ligatury ъ і у dla dźwięku /wu/ np. w wyrazach Tadeusz -Тaдеъуш ( w pisowni recznej ъу jako jedna litera)

Аа Бб Вв Гг Дд Ее ę Єє Є̈є̈ Жж Ѕѕ Зз Ии Іі Її Jј Кк Лл Мм Нн Оо ѫ Пп Рр Сс Тт Уу ЪУ ъу Фф Хх Цц Чч Џџ Шш Щщ ъ ы ь Ѣѣ Юю Яя Ѧѧ
Zasady ortograficzne :
*Po spolgloskach ж ш щ с s џ ц zawsze piszemy samogłoskę jotowana шу—>шю lub и dla "ы" oraz i dla "и".
A gdy chcemy napisać cja czja szja to dopisujemy jeszcze miękki znak przed samogłoską jotowaną галицьѣ
*Spółgłoski są zmiękczane grupowo, aby uchronić Spółgłoske przed zmiękczeniem piszemy po niej Pajerok.
Wyjątek! Gdy samogłoska jotowana występuje po spolgloskach ѕ џ ц ж ч to zmiękcza ona poprzednich samogłosek np. п'шєд źle  пшєд dobrze
*Ї pisane jest jako i po samogłosce i wymawiane jako ji np. Стої Наброїть Маїть
*Ьь pisany jest
- na końcu wyrazów odmienianych miekko кревь
-na koncu czasownika w drugiej osobie liczby pojedynczej w czasie terazniejszym lub przyszlym prostym np робишь
- w trubie rozkazujacym зрубь то!
*i to niemiekczace и ,nie zmiekcza poprzedzajacej jej samogloski. jest pisana zawsze na poczatku wyrazu i po р ц ѕ џ ч ш щ х zazwyczaj w zapozyczeniach np. Хiсторѣ Рiтa Чiпсы
W
Przyszłości wrzucę mój system liczbowy cyryliczny :)
  •  

Henryk Pruthenia

Ale brzydkie. Choć chyba bandziol zrobił brzydszę.

Thooomas431

Co jest w niej takiego brzydkiego?  ???
  •  

Pluur

  •  

Widsið

Cytat: Thooomas431 w Sierpień 25, 2015, 20:02:56
Co jest w niej takiego brzydkiego?  ???
Jak dla mnie - sam fakt, że to cyrylica. Twoja i wszystkie inne propozycje zapisu polskiego tym alfabetem uświadamiają mi, jak wielkie szczęście mamy, że trafiliśmy do łacińskiego kręgu kulturowego.
  •  

Dynozaur

Jak można reformować coś, czego nie ma?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •