Polszczyznowe ambiguities

Zaczęty przez Noqa, Wrzesień 01, 2013, 13:26:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

Maciarewicz/Macierewicz

Nigdy nie mogę zapamiętać jak jest prawidłowo.
  •  

elslovako

znikł/zniknął, co trochę mnie irytuje przy braku form *spadnął, *skradnął itd.
  •  

Obcy

Cytat: elslovako w Styczeń 11, 2018, 14:56:09
znikł/zniknął, co trochę mnie irytuje przy braku form *spadnął, *skradnął itd.

Jednakże pierwsze jest od *nik--ti, a pozostałe od *pas-ti, *kras-ti. Różnica w tym przypadku wydaje się logiczna.
  •  

Todsmer

Tylko z diachronicznego punktu widzenia.
  •  

Ainigmos

#64
Przedrostki jednostek wielkości fiz.:
atto- / ato-
zetta- / zeta-
jotta- / jota-
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Kazimierz

gąsienica/gąsiennica/gąsięnica (raz tak nawet napisałem  :-P )

W mowie użyłbym środkowego warjantu, bo z jednym "n" jakoś dziwnie brzmi.
  •  

Noqa

bałbochwalstwo/bałwochwalstwo
Nigdy nie wiem, jak jest poprawnie, ani też nie wiem czym są bałwy
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ainigmos

#67
Cytat: Noqa w Wrzesień 05, 2018, 20:32:28
bałbochwalstwo/bałwochwalstwo
Nigdy nie wiem, jak jest poprawnie, ani też nie wiem czym są bałwy
Wiem, że poprawnie słownikowo jest od wieków bałwochwalstwo, które skontaminowało się od rdzeni bałwan o znaczeniu "bożek" (a nie bałw lub bałwy) i chwalstwo.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Wedyowisz

Jako że bałwan jest uważany powszechnie za starą pożyczkę, wygląda to na jakąś derywację wsteczną.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

SchwarzVogel

Bańkowski pisał, że bałwochwalstwo zamiast bałwanochwalstwo  po prostu naśladowało  łacińskie idolatria zamiast idololatria.

Coś w tym chyba jest.
  •  

Ainigmos

#70
wszeteczeństwo / wszeteszeństwo

Ubezdźwięczniona forma narzuca się w mowie mimochodem, gdyż przedostatnia sylaba ubezdźwięcznia się przez sąsiedztwo z poprzednią sylabą bezdźwięczną, jako że cz alofonizuje się z sz.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

CookieMonster93

skonfudowany / skonfundowany
Dopiero niedawno się zorientowałem, że jest tam to n. W życiu bym nie pomyślał...

pułapka [ˈpwa̠pka̠] ~ [puˈwa̠pka̠]
Ktoś w ogóle to u wymawia?

nauka [na̠ˈ(w)uka̠] ~ [ˈna̠wka̠]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

CivilixXXX

Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Kazimierz

Ja też. Ale słyszałem niedawno, jak ktoś wymówił to właśnie jako "pŭapka". Nauka też u mnie trójsylabowa z akcentem na u. Ale za to w słowie Australja mam 4 sylaby (a-u-stra-lja), co ciekawe Austrja jest u mnie dwusylabowa (aŭs-trja).
  •  

spitygniew

Cytat: CookieMonster93 w Styczeń 08, 2019, 07:58:09
skonfudowany / skonfundowany
Dopiero niedawno się zorientowałem, że jest tam to n. W życiu bym nie pomyślał...
Czy ty przypadkiem nie jesteś na Tej Grupie fejsbukowej?
P.S. To prawda.
  •