Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Mnie wkurza to, że na zajęciach z SCS-a babka każe nam pisać oryginalną cyrylicką majuskułą, a gdy na pierwszym zadaniu domowym użyłem współczesnej kursywy, odebrała mi za to punkty. Powiedziałem jej, że to tak, jakby łacinę klasyczną można było zapisywac tylko dużymi literami, bo Rzymianie nie znali minuskuły, ale i tak się upiera.

Poza tym każe nam używać wyłącznie łacińskiej terminologii, podczas gdy jestem przyzwyczajony jeszcze z podstawówki do naszych swojskich mianowników i liczby pojedynczej. Chciałem też zripostować, że to jak gdyby na biologii kazali mówić tylko Canis domesticus zamiast "pies", ale się już powstrzymałem.  :-*
P.S. To prawda.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: spitygniew w Listopad 30, 2011, 11:43:43
Mnie wkurza to, że na zajęciach z SCS-a babka każe nam pisać oryginalną cyrylicką majuskułą, a gdy na pierwszym zadaniu domowym użyłem współczesnej kursywy, odebrała mi za to punkty

jak zapisywałeś jusy?
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Silmethúlë

Hmm, ja stworzyłem sobie sam kursywne jusy dla swoich potrzeb, ale to nic oficjalnego, próbka jest gdzieś w temacie pism odręcznych.

Ale też wydaje mi się, że jusy raczej na tyle utrudniają pisanie kursywą scsu, żeby jej nie stosować na studiach - tak tylko, żeby zachować jednoznaczność tego, co się pisze.
  •  

Wedyowisz

Dobrze że wam nie każą obdzierać biednych cielaków ze skóry.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

#244
Mnie jedynie wnerwia, jak ktoś w kontekście SCSa używa "я", zwłaszcza jako [ja]. Razi mnie to jak cholera. Wiem, że winny temu jest Unicode, gdzie umieszczono ligaturę I-A dopiero w wersji 5.1 (trzeba mieć Windows 7, żeby to obsłużyć). Ale można sobie inaczej poradzić - np. używać іа (tak samo proteza, ale przynajmniej jako-tako zgodna wizualnie).

Jeżeli ktoś chce bardzo używać "я" w SCSie, to niech używa w miejsce "ѧ", bo od tej litery właśnie się grażdańskie "я" wywodzi. Używanie я i ѧ jednocześnie to rażący anachronizm.

Ale co do samego SCSa w stylu grażdańskim - I'm so okay with this. Powiem więcej, nadużywanie klimentowicopodobnych czcionek zalatuje mi pewnym snobizmem (i bywa nieczytelne). Denerwuje mnie też używanie oryginalnych kształtów Zemlji i Dzela (jak na SCSowej Wikipedji) - tylko psuje widoczność tekstu.

Zresztą, wiecie dobrze, że uważam, że najlepszy panslawik to cerkiewnosłowiański (może być ruski CS) w unowocześnionej ortografji (zostaje tylko arbitralny problem - jak bardzo unowocześnionej?), wzbogacony o nowe słownictwo i "odreligijniony".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm. U mnie się wyświetla jakoś...

Mścisław Bożydar

Cytat
Zresztą, wiecie dobrze, że uważam, że najlepszy panslawik to cerkiewnosłowiański (może być ruski CS) w unowocześnionej ortografji (zostaje tylko arbitralny problem - jak bardzo unowocześnionej?), wzbogacony o nowe słownictwo i "odreligijniony".
Znaczy cóś jak NS?
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Dynozaur

Niby tak. Tylko Vojta za bardzo kombinował z niektórymi rzeczami w swoim NSie (i za dużo jest tam cech typowo czechosłowackich). I niektóre uproszczenia, które wprowadził są... dziwne.

Ja bym po prostu usystematyzował to, co jest (bo CS w dzisiejszych czasach to twór bardzo bezkształtny, plastelina wręcz), bez bawienia się w sztuczne uproszczenia.

Za wzorzec "standardowego" CSa przyjąłbym ruskocerkiewną Biblję.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Mścisław Bożydar

Może większa, staropolska wyściółka? :P
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Dynozaur

#250
Wkurwia mnie pseudogóralszczyzna w serjalu "Ratownicy".

Nie dość, że typowa "janosicczyzna" (mazurzenie "rz" i pochylenia w totalnie losowych miejscach - brrrrrrrrr...), to jeszcze z domieszką jakichś rutenizmów składniowych. Fuuj!

Chociaż od kiedy widziałem (a właściwie słyszałem) Englerta w Piłkarskim Pokerze, to nic mnie już nie zdziwi (ma ktoś może tę scenę, gdzie gada niby-to po szlónsku, a w rzeczywistości brzmi to jak połączenie białoruskiego z suahili? Zdaję się, że pytałem o to [dawno temu i nieprawda] i nie dostałem odzewu).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

"wydłużenie wieku emerytalnego" - ja wiem, że prawdopodobnie chodziło o wydłużenie okresu, w którym człowiek na emeryturę pracuje, a nie w którym z niej korzysta, ale zrozumiałem to jako zapowiedź wydłużenia życia... wydaje mi się, że więcej sensu ma "przesunięcie wieku emerytalnego" [choć może nie jest jednoznaczne, bo można przecież w obie strony przesunąć]. no albo prosto z mostu - "skrócenie emerytury". :]
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Fēlēs w Grudzień 22, 2011, 16:54:43
A "podniesienie"/"podwyższenie"?

wprawdzie kojarzy mi się przede wszystkim z krzyżem, ;) ale tak, to jest najlepsze rozwiązanie.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Grudzień 21, 2011, 21:56:00
Wkurwia mnie pseudogóralszczyzna w serjalu "Ratownicy".

Nie dość, że typowa "janosicczyzna" (mazurzenie "rz" i pochylenia w totalnie losowych miejscach - brrrrrrrrr...), to jeszcze z domieszką jakichś rutenizmów składniowych. Fuuj!
Hmm, niedawno mój kumpel który stale mówi gwarą (nie żeby pozował) powiedział "dzisioj" (jakby co - normalnie jest "dzisiej").
P.S. To prawda.
  •