Mapy

Zaczęty przez Yenzor, Maj 17, 2020, 07:34:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Yenzor

Czy to możliwe, że nie ma tu jeszcze wątku na mniej lub bardziej robocze mapy do conworldów i althistów? Nie znalazłem, więc niniejszym go stwarzam. Zacznę od wrzucenia mapki do mojego mikroalthistu, w którym Czechy zostały zgermanizowane, ale za to istnieje państwo Pomorze oraz naród i język pomorski.

  •  

Henryk Pruthenia

Czemu Morawy zostały podzielone na troje? Czemu Prusy w Polsce, a Gdańsk w Pomorzu, jeżeli de facto całe południowe Kaszuby są w Polsce? Takoż Neumark i Berlin.

Ogólnie pomysł z podmianą Połabia na Czechy zawsze był fajny, ale mapa jak dla mnie szkaradna xd

Yenzor

Cytat: Henryk Pruthenia w Maj 17, 2020, 07:42:21
Czemu Morawy zostały podzielone na troje? Czemu Prusy w Polsce, a Gdańsk w Pomorzu, jeżeli de facto całe południowe Kaszuby są w Polsce? Takoż Neumark i Berlin.

No ale ziomek, w tym świecie nie ma czegoś takiego jak Kaszuby. To znaczy są, ale Kaszuby to tutaj po prostu Pomorze na wschód od Odry, które całe nie zostało zgermanizowane. Ogólnie, odnosisz się do krain historycznych, które powstały w specyficznych historycznych okolicznościach. Gdyby historia państwowości i podziałów politycznych zachodnich Słowian potoczyła się nieco inaczej jeszcze przed ich chrystianizacją i w jej trakcie, to i krainy historyczne byłyby inne. Ale dziękuję za opinię. To raczej robocza mapka, pewnie jeszcze ją będę poprawiał albo robił od nowa, może jakoś uwzględnię twoje uwagi xd Tylko no układ ma być właśnie mniej więcej taki, tzn. zależało mi, żeby Polska i Niemcy miały podobną wielkość i ciężar polityczny co, w w naszym świecie.
  •  

Henryk Pruthenia

Ja osobiście po prostu lubię granice Pomorza jak przed II WŚ, a tu bym widział to z Połabiem po Berlin, ale to tylko kwestia gustu. Xd

Canis

Ktoś tu chyba naprawdę nie lubił Czech...
  •  

Yenzor

Cytat: Canis w Maj 17, 2020, 12:12:25
Ktoś tu chyba naprawdę nie lubił Czech...

A wprost przeciwnie, ja wszystkie ludy i języki słowiańskie lubię, a Czechy szczególnie, ale kogoś musiałem poświęcić xd
  •  

Toivo

Jak dobrze rozumiem, to mapka służy na razie tylko zilustrowaniu pomysłu z Czechami i Pomorzem? Bo poza tym, to trochę zbyt podobna do rzeczywistości. Np. czy granica polsko-niemiecka na Odrze i Nysie ma jakieś althistowe wytłumaczenie? Co z Łużycami? (Jeśli taka granica utrzymywała się od dawna, to może w dolnośląskiem/lubuskiem znajdą się jakieś niedobitki innych zachodnich Słowian?)

Z tym Pomorzem to fajna sprawa. Mogłoby jeszcze być potęgą morską na Bałtyku jak swego czasu Dania, z koloniami w dziwnych miejscach (Bornholm? Saaremaa? a co tam, może i Gotlandia?). Tak se tylko fantazjuję ;)

Yenzor

#7
Cytat: Toivo w Maj 17, 2020, 20:45:26
trochę zbyt podobna do rzeczywistości.

Wiesz co, taka jest właśnie idea, że to althist minimalistyczny, świat bliźniaczo podobny do naszego. Nie chciało mi się robić całego uniwersum, to tylko tło dla języka pomorskiego, który mam już mniej więcej opracowany, a który chciałem wpisać we współczesny kontekst. Gdybym więcej namieszał z granicami, trzeba by się zastanowić nad nieco odmiennym rozwojem np. j. polskiego albo niemieckiego, innym układem geopolitycznym i w ogóle. Wolałem, żeby poza istnieniem Pomeranii i nieistnieniem Czech było jak najmniej różnic.

CytatNp. czy granica polsko-niemiecka na Odrze i Nysie ma jakieś althistowe wytłumaczenie?

Takie samo jak u nas, Polska straciła Kresy po II w. św. a dostała ziemie historycznie polskie, ale od setek lat zniemczone.

CytatCo z Łużycami?

Raczej całkowicie zniemczone. Natomiast w Czechach się mogły jakieś słowiańskie niedobitki ostać.
  •  

Pluur

Tutejsze Polskie Morawy spokojnie by mogły być osobnym województwem.
  •  

Yenzor

Cytat: Pluur w Maj 18, 2020, 17:12:54
Tutejsze Polskie Morawy spokojnie by mogły być osobnym województwem.

Joo, podział administracyjny Polski, Niemiec i Pomorza są jeszcze do przekminienia.
  •  

Pluur

Granice Pomorza też :D
  •  

Toivo

Cytat: Yenzor w Maj 18, 2020, 00:24:26
Wiesz co, taka jest właśnie idea, że to althist minimalistyczny, świat bliźniaczo podobny do naszego.
Może to i dobry pomysł. IMHO althisty często wyglądają tak, że jest jakaś wiodąca idea, a reszta zmian jest tylko po to, żeby coś zmienić. Dobrze skupić się na tym, co się tak naprawdę chce tym osiągnąć.
  •  

Todsmer

Czechy byś jakoś lepiej przemyślał, bo teraz to są losowo przypisane prowincje do sąsiednich krajów (prócz części niemieckiej). No i sam Gdańsk na granicy Pomorza - przecież to jest niemożliwe, bo Gdańsk jako miasto i ważny port przy ujściu Wisły raczej nie byłby przy samej granicy.
  •  

Yenzor

#13
Cytat: Todsmer w Maj 18, 2020, 23:43:35
Czechy byś jakoś lepiej przemyślał, bo teraz to są losowo przypisane prowincje do sąsiednich krajów (prócz części niemieckiej).
Czechy i Morawy w tym althiście miały zupełnie inną historię polityczną, a przez to kulturową i językową jeszcze we wczesnym okresie formowania się państwowości zachodniej Słowiańszczyzny. Część Moraw znalazła się pod rządami Polan i dlatego trafiła do Polski po II w. św. w ramach rekompensaty za Kresy - Ziemie Odzyskane funkcjonują tu tak samo jak u nas. No nie wiem, nie widzę w tym nic nierealistycznego. Trochę wyobraźni xd

CytatGdańsk na granicy Pomorza - przecież to jest niemożliwe, bo Gdańsk jako miasto i ważny port przy ujściu Wisły raczej nie byłby przy samej granicy.
Ale właściwie czemu niemożliwe?
  •  

Henryk Pruthenia

Może nie tyle co niemożliwe, co raczej mało realistyczne. Polski handel był oparty w dużym stopniu o Wisłę, i Gdańsk był handlową bramą Polski. Jeżeli Pomorze byłoby na tyle silne, by zabrać Gdańsk i go długo utrzymywać, to najpewniej byłby skomunikowany z resztą także najkrótszą granicą lądową, obudowany pewnego rodzaju głębią strategiczną.