Ҟѣрт [Ziemlia]

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 17:45:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ҟѣрт [qæŕ̩t] to następny język Ziemli. Początkowo był językiem wszystkich krasnoludów żyjących w tym conworldzie, lecz z czasem oczywiście uległ rozpadowi na różne djalekty, a później języki. To co wam tu prezentuję, to wersja "liturgiczna" - najpóźniejsze stadjum rozwoju. Dzieci tej mowy oddam później.

Sposób zapisu
Ҟѣрт jest zapisywany czymś co nazywam runami. Pismo te miało być zapisywane na korach drzew, kamieniach granicznych, etc. Ale potem powstałą wersja "papiernicza" tego pisma. Na tej wersji oparłem runy aczmackie oraz ich pismo. Zastępczo podam cyrylicę dla tego języka:


Алвавит:

BukwaIPA
Ааɑ
Ӑӑɑ̯
Ввʋ
Ггɣ
Ґґg
Ґӏґӏ
Ееe
Ӗӗ
Ииi
Ййj
Ккk
Кӏкӏ
Къкъ
Ќќc
Ќӏќӏ
Ҟҟq
Ҟӏҟӏ
Ллl
Лълъ
Љљʎ
Ннn
Нънъ
Ооo
Ппp
Пӏпӏ
Ррr
Ръръ
Ссs
Ттt
Тӏтӏ
Ууu
Ўўw
Хьхьç
Ххx
Хъхъ
Һһh
Ѣѣæ

Oczywiście, jako że to jest język stworzony przeze mnie, to krasnoludy nie mogą mówić zwykłym, charczącym językiem. Czymś dziwnym i niekonwencjonalnym dla krasnoludów są... tony.

Tony występują w dyftongach. Dyftongi tworzą dwie samogłoski stojącego obok siebie, samogłoska + sonanta lub sonanta + samogłoska. Są trzy tony:

  • średni: пентӏ
  • wznoszący: пен̂тӏ
  • opadający: пен̌тӏ
Tony wznoszący to de facto pierwsza samogłoska z dyftongu na tonie średnim oraz druga samogłoska na tonie wznoszącym. Opadający analogicznie.

Pingǐno

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 21, 2011, 17:45:56
Ҟѣрт [qæŕ̩t] to następny język Ziemli. Początkowo był językiem wszystkich krasnoludów żyjących w tym conworldzie, lecz z czasem oczywiście uległ rozpadowi na różne djalekty, a później języki. To co wam tu prezentuję, to wersja "liturgiczna" - najpóźniejsze stadjum rozwoju. Dzieci tej mowy oddam później.

Taki prajęzyk?
W dodatku cała planeta jest obleziona Słowianami? :D
O, tony - fajnie!
  •  

Henryk Pruthenia

#2
Gdyby w kościołach śpiewali pieśni religijne po praindoeuropejsku, to byłby taki właśnie prajęzyk. Bardziej to coś jak s-c-s. Używany niedawno, wymarł, a jego potomkowie żyją dalej (macedoński, bułgarski).
A Słowianie to parę krajów. Zdecydowana większość (slavlangi tam używane to tylko rabawański, ukrajski (temu językowi nazwę zmienię), narokański oraz vallemoreski, a cała dupna masa innych a priori) to jednak ludy posługujące się językami a priori oraz jedyny na tym tle wyjątek - aczmacki ze swoją grupą językową.

A co do języków tonalnych, to nie jest to jedyny język tonalny w Ziemli. Jest jeszcze tlaspertyjski z tego co pamiętam.

Mścisław Bożydar

O, widzę że mamy modę na języki zapisywane cyrylicą :D
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

U mnie to nie moda, tylko standard :D

Pingǐno

Cytat: Mścisław Ruthenia w Sierpień 21, 2011, 19:27:02
O, widzę że mamy modę na języki zapisywane cyrylicą :D

???
Na tym forum to przecież norma.
  •  

Mścisław Bożydar

Ale wydaje mi się, że kiedyś nie było tak, że po jednym języku zaraz pojawiał się drugi.
Tak Poguś, wiem że u Ciebie to standard :D
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

#7
Przypadki:

PrzypadekRzeczownik określonyRzeczownik nieokreślony
Absolutyw-е, -йе-0
Ergatyw-лъ, -л-у, -й
Posesyw-ос, -йос-нъ, -н
Prepositionalis-ат, -йат-а, -йат
Wołacz-ит, -йит-уў, -йуў

Przymiotnik odmieniają się jak rzeczowniki

Dynozaur

[ʋ] to chyba twój ulubiony fonem, co nie?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Spółgłoska :D
Bo jest jeszcze samogłoska ɤ, ale wymawiana na wzór bułgarski, a nie estoński.

Mścisław Bożydar

Xolibka... nistandardovy zestav przypadkóv. W poróvnaniu do tego, to xyba vszystkie moje języki vypadają strasznie europocentrycznie ;-)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Toivo

Cytat: Dynozaur w Sierpień 23, 2011, 22:45:40
[ʋ] to chyba twój ulubiony fonem, co nie?
Mój też :P
  •  

Lukas

Chętnie obejrzałbym koniugację tego jazyka, Heniu. Zapraezentujesz na forum ją a moze już jest na wiki?
  •  

Ghoster

#13
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Ale niby i tak powinienem kiedyś to ogarnąć... nawet ichnię zapiś znaszedł był. Kto wie, może teraz się z tym ruszę?