Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Silmethúlë

Będzie biegnął jest chyba jeszcze gorsze niż będzie biegnąć. Będzie biegł, jeśli już.
  •  

Todsmer

Cytat: Gubiert w Wrzesień 25, 2012, 17:08:55
Jest grupa czasowników niedokonanych, które mz brzmią naprawdę groteskowo w bezokolicznikowej konstrukcji przyszłej, np. czasowniki modalne i chcieć. Iść, jechać - czasami (*To ja już będę iść/jechać).
A ja mam na odwrót. Za małego chyba w ogóle nie używałem końcówek "-ł", pamiętam że kiedyś dziwnie dla mnie brzmiała, teraz już tylko w niewielu przypadkach, no i sam jej już używam.
  •  

spitygniew

Dla mnie w ogóle istnienie synonimicznej oboczności tych dwóch form czasu przyszłego jest prawdziwą zagadką od kiedy tylko interesuję się lingwistyką. No bo jak to - dwie formy, które mają to samo znaczenie, mogą współistnieć z niemal równą fekwencją przez kilkaset lat, i żadna nie zaniknie ani nie zmieni znaczenia?
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Natlangi to nublangi, nie wiész?


Todsmer

No chyba nie powiecie, że "będę szedł" a "będę iść" to dokładne synonimy.
  •  

Henryk Pruthenia

Dla mnie - tak.
"Będę szedł do kina." A "Będę iść do kina" jest czémś hmmm, nienaturalném, nigdy bym tak nie powiedział. 

Noqa

Chciałem napisać, że wformie -ł ma to dla mnie bardziej znaczenie bliskiej przyszłości, ale pozastanowieniu uznałem, że wcale niekoniecznie. Też często otym myślę, ale nic mądrego jeszcze nie zauważyłem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#427
[...........]
  •  

Todsmer

Skąd się wzięło "Bóg zapłać"? Chodzi mi o gramatykę tego zwrotu, która jest (przynajmniej we współczesnym polskim) mi dziwna.
  •  

spitygniew

Cytat: tqr w Październik 08, 2012, 11:52:09
Skąd się wzięło "Bóg zapłać"? Chodzi mi o gramatykę tego zwrotu, która jest (przynajmniej we współczesnym polskim) mi dziwna.
W staropolskim imperativus 3 os. l.p. był identyczny z drugą osobą, bo oba pochodziły z prasł. -i (w pie. były tam jeszcze spółgłoski, odpowiednio -s i -t, które regularnie zanikły), które to znikło (z "zapłaci"). Stąd też w ojczenaszku "święć się imię twoje" itd. Czyli po prostu "niech Bóg zapłaci".
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Zastanawiam się, czy jakikolwiek język to przechował (w sensie - jako żywą kategorję, a nie tylko w utartych wyrażeniach), czy w całej słowiańszczyźnie pierwotny imperativus 3 os. został zastąpiony przez analityczną konstrukcję z wyrazem "niech" lub podobnym?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Ang. boy band > pol. bojzbend (por. fr.). Cze'u?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

Jak się zapisuje w IPA /r/ wymawiane przez Dolana Tuska?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Feles

Stawiałbym na coś pomiędzy [ɰ] a [ʁ].
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: CookieMonster93 w Październik 14, 2012, 15:21:41
Jak się zapisuje w IPA /r/ wymawiane przez Dolana Tuska?
Takie jak francuskie, gardłowe R :D
The n-word
  •