Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Czemu euro ma się odmieniać, skoro już sam złoty jest często nieodmieniany (a płaci się nie złotymi, a częściej złotówkami). Podobnie z deko czy gramami.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

Cytat: Noqa w Marzec 16, 2014, 22:07:17skoro już sam złoty jest często nieodmieniany
Tylko na ile ta nieodmienność jest rozpowszechniona i akceptowana przez społeczeństwo? Bo np. dla mnie formy typu pięć złoty wydają się nienaturalne (a może nawet hiperpoprawne) i sprzeczne z moim wyczuciem językowym.
  •  

Wedyowisz

A ja zawsze miałem tą formę za redukcję fonetyczną (-ch odpadło przez częstość użycia). Ktoś mówi 2 złoty?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Dla mnie są bardzo naturalne i myślę, że ich popularność sięga i z 50%.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

  •  

Aureliusz Chmielewski

Koleś na facebooku:
CytatZauważ, że "ą", to "a z ogonkiem", nie "o z ogonkiem". Kiedyś właśnie "ą" wymawiano "an" (nosowo). I to powinno być prawidłowe, ale niestety nie jest. O ile do "ę" nie masz pretensji, to czemu do "ą"?? Kupywać też powinno być prawidłową formą (patrz: zakupy), ale mnie też drażni .
No i ja odpisałem:
CytatWłaściwie to wymawianie [an] nie powinno być prawidłowe. Jak pewnie wiesz, każdy język ewoluuje. W XVI w. 'ą' się wymawiało z lekkim [an], trochę jak w niemieckim "Bank" czy "lang", jednakże samogłoska ta z czasem zamieniała się w ǫ. Nawet XVII, niejaki pan Nicolaus Volckmar proponował, żeby dzisiejsze "łąka, mąka" pisałoby się po niemiecku "loncka, moncka". Sprawa z "ą" jest o tyle dziwna, że zapis jest tradycyjny a wymowa unowocześniona. Myśl, że 'ą' powinno być wymawiane [an] jest niepoprawna, przynajmniej wg uwarunkowań historycznych. Ale jak wspomniałem na początku - język ewoluuje - więc, kto wie? Może za ileśtam lat będziemy wymawiać ą jako [an]
Mam rację, czy coś pojebałem? Przerzuciłem tylko pobieżnie strony książki Klemensiewicza i teraz mam wątpliwości czy nie napisałem głupoty.
The n-word
  •  

Toivo

#1191
CytatKupywać też powinno być prawidłową formą (patrz: zakupy)
Ja pierdzielę, szkoda czasu na dyskusję z kimś takim :D Poucz go, że "ł" poprawnie wymawia się [l̥], bo to przekreślone "l".

A co do twojej odpowiedzi, to w porządku, te niemieckie "Bank" i "lang" trochę nietrafione, ale rozumowanie słuszne.
  •  

Ghoster

#1192
[...........]
  •  

Noqa

Swoją drogą, czy wam też się wydaje, że [l̥] i [ɬ] to niemalże ten sam dźwięk?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

Cytat: Noqa w Marzec 28, 2014, 19:18:54
Swoją drogą, czy wam też się wydaje, że [l̥] i [ɬ] to niemalże ten sam dźwięk?
Tak.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

CookieMonster93

Ja mam podobnie też z [r̥] i ř w sąsiedztwie bezdźwięcznych.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Wedyowisz

Czy formy tr. rozkazującego typu dej są charakterystyczne dla gwar śląskich, a doj dla małopolskich, czy to bj skomplikowane?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatCzy formy tr. rozkazującego typu dej są charakterystyczne dla gwar śląskich, a doj dla małopolskich, czy to bj skomplikowane?
To bardziej skomplikowane. Dej jest piekielnie rozpowszechnione też w Małopolsce, obie moje babcie tak mówią. Dáj jest wyłącznie lubelskie. Także według Małego atlasu, dzisiej jest zachodnie, ale w Krakowskiem się też zdarza - sam słyszałem to w przedszkolu od "rodowitych krakusów"). Ogólnie biorąc jednak Małopolska ma dzisiáj.

To jednak pojedyncze egzemplarze. W czasownikach, gdzie dotyka to całych paradygmatów podział Śląsk : Małopolska jest jasny - przykład słuchej : słuchaj, z enklawą -ej na Rzeszowszczyźnie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Spiritus

Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 03, 2014, 19:15:02
*suchej
Niezbyt istotne, ale trzeba pamiętać, że na Śląsku doszło do całkowitej (jeśliby pominąć prelabializację) asymilacji [w] przed u i o - *chłop > chop, *włos > wos, *głos > gos. Chociaż z tego co wiem o twojej wiedzy z zakresu polskiej dialektyki, takich banałów chyba nie muszę ci mówić.
  •  

Noqa

Jaki jest najkompletniejszy polski słownik etymologiczny, sięgający możliwie daleko wstecz? (Z Brucknera można się sporo dowiedzieć, ale jednak co drugie słowo jst wyjaśnione jako "prasłowo")
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •