Alfabet dla polskiego

Zaczęty przez Todsmer, Lipiec 03, 2012, 19:03:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

W dawnych czasach, gdy jeszcze nie wiedziałem, że istnieje inny podział spółgłosek niż na dźwięczne/bezdźwięczne (który i tak pewno pokręciłem), postanowiłem zrobić pismo dla języka polskiego.

Chciałem zrobić pismo uporządkowane, więc podzieliłem głoski na pary dźwięczna - bezdźwięczna. Zmianę dźwięczności zapisuje się poprzez symetryczne odwrócenie znaku. Tak więc:









P BĆ DŹS Z
T DC DZF W
K GŚ ŹSZ CZ
A EI YO U
Ą ĘH CHJ
Ż DŻL ŁR
M N'Ń

Ciekawą cechą alfabetu jest zapis "si" itp (jak się to fachowo nazywa?) poprzez apostrof przez zmiękczaną spółgłoską. Zdanie musi zaczynać się i kończyć kropką (może się zaczynać od kropki poprzedniego zdania, jeśli jest w tym samym akapicie). Pytania i wykrzyknienia tak samo jak w hiszpańskim. Poprzez podkreślenie zaznaczyłem spację.

Zrobiłem kiedyś fonta do tego, ale nie dokończyłem.
  •  

CookieMonster93

Dwa ostatnie rzędy raczej nie przypadły mi do gustu, reszta fajna. :-) Trochę mi tu szlaczków brakuje, ale ogólnie gites. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Rémo

Można zobaczyć w jakimś dłuższym tekście? :D
Pozdrawiam! :)
  •  

Mścisław Bożydar

Pismo uporządkowane? Kolejność trochę jak w tengwarze. W ogóle koncepcja iście tengwarowa.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Todsmer

#4
Jak tylko uda mi się podłączyć skaner, bo Sane coś mi się pierdoli. A że stary skaner, to lubi się pierdolić  ;-)

Gdzieś miałem tekst zapisany moim fontem, ale jako że font jest niedokończony, jest trochę błędów.

No i zauważyłem, że ucięło mi ostatni wiersz w pliku z alfabetem, postaram się dodać.

Kolejność dałem taką, bo dałem na początku pary dźwięczna - bezdźwięczna, a potem miałem same odciepy. Nie mam pojęcia, czy wtedy wiedziałem, co to jest tengwar (mam wydanie Władcy Pierścieni bez dodatków o alfabetach  :-( )

EDIT: Naprawiłem alfabet. Mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem będę mógł już zuploadować ładnie zeskanowane teksty.
  •  

Ghoster

#5
[...........]
  •  

Todsmer

Cytat: Ghoster w Lipiec 03, 2012, 20:43:10
A odkąd to "cz" jest bezdźwięcznym "sz", "dż" bezdźwięcznym "ż" itd.? W ogóle to ten podział liter jakiś taki... Noobowy.

Jak sam napisałem, jest to mój stary projekt.

Cytat: Ghoster w Lipiec 03, 2012, 20:43:10
CytatCiekawą cechą alfabetu jest zapis "si" itp (jak się to fachowo nazywa?)

Ortografia?

No właśnie nie, nie chodzi mi o zapis, chodzi o wymowę "si" jako "śj" (nie chce mi się teraz kopiować IPY.

Cytat: Ghoster w Lipiec 03, 2012, 20:43:10
(...) na starym forum było mnóstwo tego typu projektów (...)

Nie jesteśmy na starym forum.
  •  

Ghoster

#7
[...........]
  •  

Todsmer

Krótki tekst, czyli bajka o owcy i koniach :) (jest chyba jeden błąd w foncie, ale trudno - chodzi o wygląd). Wrzuciłbym skriny z czasów, gdy używałem tego fonta jako standardowego w systemie, ale mają po 2 MB :(
  •  

Mścisław Bożydar

Mogę wyrazić mój subiektywny pogląd?
Nie podobie mię si.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Ghoster

#10
[...........]
  •  

Vilène

Alfabet jak alfabet, ja takie tworzyłem jak miałem 12 lat. Zresztą nie tylko ja – kojarzycie alfabet ahtialański, który Canis stworzył będąc w łonie matki?
  •  

Mścisław Bożydar

Dobra, racja.
Więcej nie hejtuję ;-)
W końcu nie wszystko się musi wszystkim podobać :-)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

trochę mi przypomina mój ikskwadrat.
ale ja nie mam "f" w nicku.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •