Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Wypadnięcie g, chyba z poprzednią gammizacją, a potem wskoczenie protetycznego /v/. I czy taka mała zmiana... z połowa Słowian prawie tak mówi. xD

Wedyowisz

Analogiczna zmiana zaszła też w gwarach kaszubskich i słowińskich (-éwò/-ievå/-évå/-åu).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

zabojad

W jakimś stopniu również chyba w standardzie Ľ. Štúra, np. slovenskuo miast slovenského etc.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Wedyowisz

W szturowskim standarcie jest to o ile pamiętam środkowosłowacki wariant mianownika r.n.: -oje → ô.

Ja tam czasami mówiąc po polsku opuszczam to -g-.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Ja gammię. Jakoś składniej się wymawia.
Ale to sztucznie, wiem.

Piołunnik

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 25, 2015, 19:27:43
Wypadnięcie g, chyba z poprzednią gammizacją, a potem wskoczenie protetycznego /v/. I czy taka mała zmiana... z połowa Słowian prawie tak mówi. xD
Niech zgadnę — dlatego, że połowa Słowian to Rosjanie?
  •  

Henryk Pruthenia


Caraig

Jak wymówić [r̥], [l̥], [m̥], [n̥], [ŋ̊]?
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Caraig

Cytat: Noqa w Sierpień 01, 2015, 00:37:52
Bezdźwięcznie.

Tyle to i ja wiem, ale w jaki sposób to wyartykułować, żeby nie były dźwięczne xD
  •  

Todsmer

Zacznij od szeptu :) Ważne żeby nie drgały ci struny głosowe.
  •  

Obcy

#1451
Te bezdźwięczne głoski są np. w wyrazach cedr, myśl, rytm, blizn, gong, o ile są spontanicznie wymawiane.
  •  

Spiritus

Może to dość amatorskie pytanie, ale skąd końcówka -st dla II sing. np. w niemieckim i staroangielskim? Bo jakoś nie umiem z niczym tego powiązać.
  •  

Widsið

#1453
Z postponowanego zaimka drugiej osoby. Zaszło niezależnie w obu językach, najpierw dotyczyło tylko 2. os. w czasie nieprzeszłym, a potem w odpowiednich dobach średnich rozprzestrzeniło się też na preteritum. Związane jest z formowaniem się szyku V2. Ubezdźwięcznienie w wygłosie jest standardem w starych językach germańskich, w angielskim dodatkowo dźwięk się odszczelinowił dla ułatwienia wymowy, w niemieckim zmiana być może zaszła już po pozbyciu się /th/ z systemu.

(ang. *bindes þū > bindest þū
niem. bindis thu > bindist du)
  •  

Noqa

Ktoś chyba kiedyś wrzucał taką stronę z kolekcją uniwersałów językowych i wyjątkami. Może ktoś podlinkować? Nie mogę tego znaleźć.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •