Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conlangi: a priori
Nienazwany
Hapana Mtu:
I drugi język z tej samej serii. W założeniu miał brzmieć zachodnioeuropejsko, ale poza tym jest średnio podobny do języków Europy.
Do wcześniejszego nienazwanego ten język ma się tak, jakby były to dwa niespokrewnione z sobą języki ocierające się o siebie terytorialnie - zbytnich podobieństw gramatycznych nie ma, istnieje jednak pewna ilość wspólnych słów.
Aa [a] Ââ [æ] Ăă [ʌ] Ãã [ã] Ee [ɛ] Ẽẽ [ɛ̃] Ii [i] Îî [ɨ] Ĩĩ [ĩ] Uu [u] Ũũ [ũ] Yy [y]
Pp [p] Bb [b] Tt [t] Dd [d] Kk [k] Gg [g]
Tz tz [ts] Ch ch [ʧ] Gh gh [ʤ]
Ff [f] Vv [v] Ss [s] Zz [z] Sh sh [ʃ] Zh zh [ʒ] Ğğ [ʁ]
Mm [m] Nn [n]
Rr [r] Ll [l]
Język jest analityczno-aglutynacyjny, z sufiksami. Jest zarazem ergatywny. Są 3 liczby, sufiksy dzierżawcze, przypadki wyrażają się postpozycjami; liczebniki bazują na dwudziestce; czasownik mają po 3 tryby (wliczając oznajmiający) i 4 czasy, osoby te same, co w polskim; szyk zdania nieprzechodniego najczęściej SV, zdanie przechodnie waha się OVS~SOV.
W brzmieniu wzorowany głównie na francuskim, co w połączeniu z systemem dwudziestkowym i ergatywnością pozwoliło mu zgarnąć ode mnie przezwisko francuskoczeczeński.
Szczegóły gramatyki i słowniczek w załączniku.
Dynozaur:
Co to, u licha, jest "izafet"?
Feles:
Izafet - konstrukcja posesywna, oznaczana na przedmiocie (nie na posiadaczu, jak dopełniacz/posesyw).
--- Cytat: Kwadracik w Wrzesień 23, 2011, 11:25:10 ---Słowa na zero wskazują, że języki miały jakąś styczność z kulturą arabską?
--- Koniec cytatu ---
A północ i południe - z kulturą słowiańską i fińską. :-)
Dynozaur:
--- Cytat: Fēlēs w Wrzesień 23, 2011, 15:51:57 ---Izafet - konstrukcja posesywna, oznaczana na przedmiocie (nie na posiadaczu, jak dopełniacz/posesyw).
--- Koniec cytatu ---
O, myślałem kiedyś o czymś takim (planując "dziwny język"). Nawet nie wiedziałem, że to ma nazwę.
Hapana Mtu:
--- Cytat: Kwadracik w Wrzesień 23, 2011, 11:25:10 ---Zapomniałeś wspomnieć, z jakim przypadkiem uzgadniają się czasowniki w drugim języku. Dla ergatywnych "domyślne" jest uzgodnienie z absolutywem, ale Warlpiri na przykład bierze pod uwagę strukturę podmiot-orzeczenie pomimo ergatywności, stąd się dopytuję.
--- Koniec cytatu ---
Z absolutywem. W wersji pliku przeznaczonej dla forum wyciąłem fragment tłumaczący, co to jest ergatyw i absolutyw (wyrzuciłem też np. taoistyczne objaśnianie fonetyki) i widocznie w pośpiechu wyleciało o jedno zdanie za dużo.
Co do izafetu - w najszerszym znaczeniu jest to po prostu konstrukcja posesywna wszelkiego typu. Użycie tej nazwy tutaj było celową pułapką (nie na forumowiczów, a na turkologów) - bo konstrukcja wygląda na oko jak izafet perski, ale... posiadacz i posiadany są odwrócone miejscami.
Tak, można powiedzieć, że izafet w I języku to tylko mierny dopełniacz, tyle co ze szpanerską nazwą.
--- Cytat: Fēlēs w Wrzesień 23, 2011, 15:51:57 ---
--- Cytat: Kwadracik w Wrzesień 23, 2011, 11:25:10 ---Słowa na zero wskazują, że języki miały jakąś styczność z kulturą arabską?
--- Koniec cytatu ---
A północ i południe - z kulturą słowiańską i fińską. :-)
--- Koniec cytatu ---
A wschód i zachód - ponownie z arabską i węgierską na dodatek.
Tak, oba te języki mają sporo takich niespodzianek.
Konkurs - kto pierwszy zidentyfikuje, skąd wzięły się nazwy kierunków geograficznych w I języku (zasada jest trochę inna, niż przy II, ale można się domyśleć).
Nawigacja
Idź do wersji pełnej