Staronordyjski

Zaczęty przez Aureliusz Chmielewski, Czerwiec 16, 2012, 17:19:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Rémo w Czerwiec 17, 2012, 20:09:36
Cytat: keats w Czerwiec 17, 2012, 19:58:49
Ano łacina też spoko :D
I też jest zajebiście :D
A ja zgłębię zasady staropolskiego

To wiesz gdzie się podzielić wiedzą : D
The n-word
  •  

Rémo

Cytat: keats w Czerwiec 17, 2012, 20:12:50
Cytat: Rémo w Czerwiec 17, 2012, 20:09:36
Cytat: keats w Czerwiec 17, 2012, 19:58:49
Ano łacina też spoko :D
I też jest zajebiście :D
A ja zgłębię zasady staropolskiego

To wiesz gdzie się podzielić wiedzą : D

Oui!  ;-D Tylko najpierw muszę coś znaleźć! ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Rémo w Czerwiec 17, 2012, 20:09:36
Cytat: keats w Czerwiec 17, 2012, 19:58:49
Ano łacina też spoko :D
I też jest zajebiście :D

A ja zgłebie zazady staro opolskiego xD A ja zgłębię zasady staropolskiego a najbardziej mojego kochanego "é"  ;-D
Co Ty wiész o »é«... :P

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 17, 2012, 20:43:55
Cytat: Rémo w Czerwiec 17, 2012, 20:09:36
Cytat: keats w Czerwiec 17, 2012, 19:58:49
Ano łacina też spoko :D
I też jest zajebiście :D

A ja zgłebie zazady staro opolskiego xD A ja zgłębię zasady staropolskiego a najbardziej mojego kochanego "é"  ;-D
Co Ty wiész o »é«... :P

Nic, przed chwilą mu na fejsie tłumaczyłem : D (bardziej to cytowałem Ciebie : D)

btw. podaj mi swoje gygy jeszcze raz jak możesz, żebym Cię potem po nocach mógł męczyć xD pl0x
The n-word
  •  

Henryk Pruthenia


Rémo

Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 17, 2012, 21:03:02
42983155

Chyba.

Ooooo to zapałasz mnie miłością do cyrylicy  ;-D
Pozdrawiam! :)
  •  

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

Rozjaśnił by mi ktoś, jak dokładnie działała staronordyjska deklinacja, z jej wszystkimi przegłosami i nasalizacjami?

Silmethúlë

Nie wiem dokładnie, w czym potrzebujesz wyjaśnień (no i pewnie do tego i tak Widsið byłby potrzebny ;-)), ale tylko rzucę, że Jackson Crawford w swoich filmach o staronordyckim IMO całkiem fajnie tłumaczy procesy w st.n. odmianie. Szczególnie filmy Old Norse Sound Changes, Old Norse: How Nouns Work i Old Norse: How Verbs Work AFAIR były godne uwagi.
  •  

Henryk Pruthenia

Dzięki, na pewno przejrzę, też mam nadzieję że Widsid pomoże :)

Widsið

Ja też potrzebuję precyzyjniejszego pytania :p
  •  

Henryk Pruthenia

Na jakiej zasadzie działały te przegłosy, do czego co się przegłasza, w jaki sposób działał przegłos do nosówek?

Ew. czy znasz jakieś fajne opracowanie na ten temat? :)

Widsið

Staronordyjska deklinacja jest w gruncie rzeczy bardzo regularna. Znaki ǫ i ę nie oznaczają samogłosek nosowych tylko odpowiednio /ɔ/ (później > ø) i /ɛ/ później /e/. Samogłoski nosowe nie były fonemami - postuluje się z jakiegoś powodu silną nazalizację przed spółgłoskami nosowymi, niemniej, z synchronicznego punktu widzenia dźwięki te podlegały dokładnie tym samym przemianom, jak ich ustne odpowiedniki.

W odmianach możemy zobaczyć historyczne rodzaje przegłosu, gdzie wyzwalacz jest już niewidoczny: i-mutację (maðr - menn < *mannz - *manniz, więcej tutaj) i a-mutację (horn < *hurnan, więcej tutaj. Łatwiej jest z u-mutacją, której wyzwalacz ciągle jest widoczny w niektórych formach (arm - ǫrmum), chociaż oczywiście nie we wszystkich (land - lǫnd < *landa - *londu).

Załączam wycinek z norweskiej książki, który ci na pewno pomoże w lepszym przełożeniu tych ogólników na stan staro(zachodnio)nordycki.
  •  

Henryk Pruthenia

Czym się różni œ od ø i ą (o z ogonkiem), oraz e od ae?
Wybacz krzywą transkrypcję, ale piszę z telefonu.

Widsið

  •