Językoznawstwo > Polszczyzna

Czemu tak?

(1/8) > >>

Rémo:
Chciałbym się nie tyle zapytać, co dowiedzieć dlaczego język polski tak bardzo się uprościł (od około X wieku)? Wiem, że większość języków pod wpływem czasu dąży do ułatwienia, ale jakie były konkretne przyczyny ułatwienia języka polskiego? Jak można byłoby zapobiec tym zmianom?

zabojad:
No ja nie wiem czy uprościł. Porównaj sobie języki używane w mowie  codziennej i ci wyjdzie że polski jest tak nieregularny, że aż dziwne że ktokolwiek tego używa.
Zmianom takim nie zapobiegniesz...

Henryk Pruthenia:
Się uprościł, bo bardziéj utrudnić sie nie da.

Rémo:

--- Cytat: zabojad w Sierpień 23, 2012, 20:48:53 ---No ja nie wiem czy uprościł. Porównaj sobie języki używane w mowie  codziennej i ci wyjdzie że polski jest tak nieregularny, że aż dziwne że ktokolwiek tego używa.
Zmianom takim nie zapobiegniesz...

--- Koniec cytatu ---

Ostatnio zastanawiałem się skąd obcokrajowcy (obcomówcy :D) wiedzą kiedy przeczytać "dz" a kiedy "d z".

Na przykład: Odzywać (Od-zywać) a nie (Odzywać) :P

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 23, 2012, 20:51:19 ---Się uprościł, bo bardziéj utrudnić sie nie da.

--- Koniec cytatu ---

Wg. mnie francuski jest trudniejszy niż polski. :) Chyba się da.

Henryk Pruthenia:
No akurat nie wiedzą, ale jak się ucza to pewnie prędzéj czy późniéj zauważą, że tam jest przedrostek.

Francuzki jest trudniéjszy? Nie wiém, nie powiém.
Ale nie sądzę, by język dość analityczny i romanski był jakoś specjalnie trudny...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej