Język Norycki

Zaczęty przez MrVassil, Czerwiec 24, 2012, 19:50:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mścisław Bożydar

A, faktycznie.
Kurka, czytałem to wczoraj, ale dzisiaj tylko okiem rzuciłem na nazwę i mnie zmyliło xD
(chyba czas się porządnie wyspać w końcu w tym tygodniu xD)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia

#16
Cytat: Mścisław Kulmatycki w Czerwiec 25, 2012, 22:07:02
Się namnożyło tych jermlangów jak mrówków.
Hah... ja akurat tworzę język wschodniojermanski... :D

Mścisław Bożydar

A ja się wezmę za wariację na niemieckim.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatA ja się wezmę za wariację na niemieckim.
Ale powiedz, że na plattfusie, umm?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

MrVassil

Małe sprostowanie
Kiedy zaczynałem tworzyć la limba norica chciałem, żeby był wschodnio-rumuński, a wyszedł bardziej włoski.
Tak to już jest kiedy jest się niedoświadczonym językotwócą.
Mam nadzieję, że wybaczycie mój błąd.
Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina ;-)
  •  

Todsmer

Zacznij od bałkańskiego podczepiania rodzajników na koniec wyrazu i dwóch - trzech przypadków. I daj mnóstwo zapożyczeń słowiańskich. Co do zmian fonetycznych prowadzących do rumuńskiego, coś jest na wikipedii. Jest tam też lista słów o prawdopodobnym przedromańskim pochodzeniu. Możesz także myśleć o zapożyczeniach z albańskiego, albo języków ilirskich, albo z trackiego.
  •  

MrVassil

Cytat: tqr w Czerwiec 26, 2012, 10:52:50
Zacznij od bałkańskiego podczepiania rodzajników na koniec wyrazu i dwóch - trzech przypadków. I daj mnóstwo zapożyczeń słowiańskich. Co do zmian fonetycznych prowadzących do rumuńskiego, coś jest na wikipedii. Jest tam też lista słów o prawdopodobnym przedromańskim pochodzeniu. Możesz także myśleć o zapożyczeniach z albańskiego, albo języków ilirskich, albo z trackiego.
Ten język zostawię takim, jakim już jest. Może np kraj Norikum dostał się pod panowanie włoskie czy coś. Poprawie pierwszy post i będzie git.
Chyba zrobię jeszcze jeden romlang, tym razem czysto wchodni (ale ten dalej będę kontynuował).
  •  

MrVassil

Czasowniki
Istnieją trzy deklinacje, -ar, -er, -ir
Deklinacja http://i50.tinypic.com/24vmkjd.png
Jak pisałem szyk zdania SVO
  •  

Todsmer

Co oznacza słowo "facar"? (/fakar/?) ;-)
  •  

MrVassil

Cytat: tqr w Czerwiec 26, 2012, 15:46:17
Co oznacza słowo "facar"? (/fakar/?) ;-)
facar - robić
speter - patrzyć
dicir - mówić
  •  

Widsið

Dość losowo przyporządkowujesz czasowniki do koniugacji. Każdy z nich był w zupełnie innej grupie odmiany w łacinie: facere, spectare, dicere. Wszystkie czasowniki uległy takim przesunięciom?
  •  

MrVassil

Cytat: Widsið w Czerwiec 26, 2012, 16:36:19
Dość losowo przyporządkowujesz czasowniki do koniugacji. Każdy z nich był w zupełnie innej grupie odmiany w łacinie: facere, spectare, dicere. Wszystkie czasowniki uległy takim przesunięciom?
Tak, np żyć to viturir łac. vivere
 
  •  

Widsið

A w tym viturir skąd jest tur? Jeśli chodziło o rumuńskie viețui, to ono nie pochodzi od vivere, tylko jest własną formacją.
  •  

MrVassil

Jeśli chodzi o czasowniki to używałem takiej trochę dziwnej metody tj. brałem kilka jego form i porównywałem, a potem przeprowadzałem zmiany fonetyczne i podczepiałem pod koniugację zgodnie z tym przesunięciem samogłosek.
Forma od której zacząłem zmiany vivere to victurare, tur od formy victurum.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatForma od której zacząłem zmiany vivere to victurare, tur od formy victurum.
Ojojoj, ależ to jest przyszły imiesłów czynny, czyli coś znaczącego `mający zwyciężyć`. I w nim oprócz samego tematu czasownika vict - który jest tematem przeszłym, a nie teraźniejszym, obecnym w łacińskim bezokoliczniku - jest też spójka imiesłowy przyszłego czynnego -ur-, no i końcówka odmienna. A jak postępowałeś w innych przypadkach? Może w tym szaleństwie jest metoda :).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •