Kyon > Kyon

Gospodarka

(1/3) > >>

Canis:
Jak w tytule.
Naprawdę głęboko wchodzę już w symulację statystyk tangijskich i potrzebuję pewnych ustaleń. Zakładam, że pierwotne ustalenie, że stosujemy faunę i florę dowolnie od ok. czasów plejstoceńskich aż do współczesnych włącznie, jest nadal aktualne, zatem możemy określić uprawy.

Hodowlą i łowiectwem zwierząt zajmę się później. Skupiając się na roślinach, potrzebuję pewnych informacji. Tangia jest tropikalna, prawdopodobnie solidną podstawą wyżywienia będzie ryż. Podejrzewam, że zboża (pszenica, jęczmień) także będą uprawiane na trójpolówce, a zatem pieczywa i piwo, ale także palmy kokosowe, guawa, maniok, yam no i szereg miejscowych warzyw o mniejszym znaczeniu. Oprócz tego zapewne Tangia będzie miała kawę i herbatę, i inne napary.

Bardzo ważne będzie drewno budownicze, zdobnicze i okrętowe, a także kauczuk, ale nie wiem czy powinienem je klasyfikować jako rolnictwo czy raczej przemysł? To nie są spożywcze produkty.

Zakładam, że rozkład gospodarki na sektory to 52% RHZŁ (Rolnictwo+Hodowla+Zbieractwo+Łowiectwo), 30% przemysł, 18% usługi. W moich opracowaniach stosuję lata odpowiadające cywilizacji 1650-1750, późniejsze od roku wspólnego.

Nie mam jeszcze określonego PKB (to będzie wynik końcowy), więc stosuję na razie placeholder określony jako 1 miliard AOT (ok. 15 mln ton złota?) i populację zdolną do pracy 10 956 944 osób, z czego 657 417 (6%) zajmuje administracja rządowa nienależąca do armii, a 1 102 821 osób to niewolnicy. Daje to 10 299 528 osób zdolnych do pracy w czasie analizy, nieobarczonym wojną ani epidemią, z czego 52% (5 355 754) pracuje w RHZŁ, 30% (3 089 858) w przemyśle, a 18% (1 853 915) w usługach.

Co o tym myślicie? Czy coś co napisałem przeczy jakimś ustaleniom?

Borlach:
Tak w ogóle, to myślę, że musimy ustalić miejsca w których rolnictwo rozwinęło się niezależnie od siebie na Kyonie, oraz to, jakie rośliny zostały "udomowione" gdzie, wzorując to mniej więcej na tym, jak wyglądało to na Ziemi. Trochę ciężko mi uwierzyć w to, że dwa regiony położone po zupełne przeciwnych stronach planety, które nie mogły mieć ze sobą żadnych lub przynajmniej intensywnych kontaktu, mogłyby uprawiać te same rośliny. A przynajmniej nie bez jakiegoś wyjaśnienia. A trochę tak jest na przykład ryżem (jeśli dobrze pamiętam miał być uprawiany w Qin) czy herbatą (która miała pochodzić z Ajdyniru).

Tak wygląda to mniej więcej na Ziemi:
A mniej więcej tak pewnie wyglądałoby to u mnie:


2 niezależne miejsca narodzin rolnictwa, w podobnym czasie.
A - Cywilizacja Jeziora Szmaragdowego. To, co zaczęłoby tam uprawiać zostałoby rozprzestrzenione po niemal całej Ajdynirianie
B - Cywilizacja Ajnadzka. Podstawa upraw dla Wschodniego Kyonu.
Z tym, że oba regiony, w przeciwieństwie od wielu innych regionów planety, od zawsze miały ze sobą intensywne kontakty, czego przykładem jest chociażby obecność Ajdyniriańczyków, potomków Ajnadów, w Ajdynirianie. Oba "zagłębia rolnicze" w dużej mierze powymieniałyby się również uprawami.

Myślę, że powinniśmy ustalić które miejsca Kyonu wytworzyły rolnictwo (i kiedy?), zrobić mapkę, i ustalić jakie rośliny gdzie zaczęto uprawiać. Potem ewentualnie jakie rośliny uprawne mogłyby się gdzie rozprzestrzenić

Canis:
To dobre. Ale też pamiętaj - na Ziemi masz kontynenty, oddalone od siebie oceanem. Tu sytuacja jest diametralnie inna! Pytanie jakie mamy blokady geograficzne, które zapobiegłyby rozprzestrzenianiu się nie tyle roślin, bo to jest ograniczone klimatycznie, ale nasion w handlu? Tangia przykładowo czasami przypomina Minime względem kontynentu, bo też jest okrągła, ma zielone wybrzeża z górami i wielką pustynię na środku. Ja mam dwie drogi transportu, by ominąć potężne góry: albo przez morza naokoło, albo przez pustynię karawanami. Obie opcje są dużo trudniejsze na superkontynencie - ale obie są możliwe. To nie to samo co przepłynięcie Atlantyku czy Pacyfiku w XV wieku, o którym wy najczęściej mówicie. Tym bardziej nie dla mnie, w XVII-XVIII wieku.

Canis:
Jeżeli ziemie rodzime herbaty są tak daleko (Ajdynir), to nie wiem czy Tangia ją może mieć. Lub przynajmniej coś innego. Natomiast jeżeli Qin ma ryż, to i Tangia w roku 9509 go będzie mieć. Jak takie rezerwacje poszły to ja chcę mieć pomidory i ziemniaki - i to niech idzie na inne państwa drogą importu...

Borlach:
Trzeba by zrobić listę kyońskich roślin uprawnych, na podstawie tych oto wikipediowych artykułów
https://en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_useful_plants

I rozdzielić je pomiędzy regiony i poszczególne "kolebki rolnictwa"
Pisząc z głowy widzę to tak

Tangia:
- pomidory (rdzenne)
- ziemniaki (rdzenne)

Qin:
- ryż (rdzenne?)

Ajdynir:
- herbata (rdzenne)
- czerwone winogrona
- daktyle
- jakieś rdzenne zboża (jakie?)
- bataty?

Rikkadan:
- kilka rodzai balsamowców (do pozyskiwania kadzidła i mirry - rdzenne)

Taugria
- papryka chilli (rdzenne)

Wschód
- jakieś rdzenne zboża
- być może winogrona są ze Wschodu? 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej