Zdanie współrzędnie złożone a zdanie podrzędnie złożone

Zaczęty przez Jacek_2, Wrzesień 02, 2022, 23:06:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jacek_2

Chciałbym się zapytać jaka jest różnica między zdaniem współrzędnie złożonym wynikowym a zdaniem podrzędnie złożonym okolicznikowym przyczyny - zdanie przyczynowo-skutkowe.
Przykład zdania ze słownika : Ponieważ był najmłodszy , więc (to) wszyscy go lekceważyli . Zdanie mógłbym przekształcić tak : Wszyscy go lekceważyli, ponieważ był najmłodszy. Był najmłodszy, więc (dlatego) wszyscy go lekceważyli.
Odszedł , ponieważ się obraził .  Obraził się i dlatego odszedł
  •  

dziablonk

Różnica jest w budowie, tzn. jedno zdanie jest niezależne / zależne od drugiego. Ponadto w treści zdania współrzędnie złożonego wynikowego, podajesz wynik, w zdaniu podrzędnie złożonym okolicznikowym przyczyny podajesz przyczynę.  ::)
Rozważ też takie zdania:
Był najmłodszy i wszyscy go lekceważyli.
Obraził się i odszedł. 
8)
Wesołego Alleluja!
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Jacek_2

Zdanie : "Obraził się i odszedł" może oznaczać, że odszedł dlatego, że się obraził albo , że odejście nie ma żadnego związku z tym że się obraził.
Jedno co jest pewne to to, że jedna czynność nastąpiła po drugiej .
Zdanie "Był najmłodszy i wszyscy go lekceważyli" wcale nie oznacza że jedno z drugim musi mieć jakiś związek.  Ja powiedziałbym, że nie jedno danie zależy od drugiego tylko treść jednego zdania wynika z treści drugiego zdania . Jak jest przyczyna to musi być i skutek a skutek czyjś działań czy  wynik czyjś działań to w sumie jedno i to samo . Ta uważam
  •