Językoznawstwo > Języki naturalne

Słowiańskie systemy liczbowe

<< < (2/3) > >>

Todsmer:
Półtora też jest :)

spitygniew:
Jakie są próby wyjaśnienia genezy tego systemu dziewiątkowego? Pierwsze o tym słyszę, aż mózg mi zryło... Osemkowy dałoby się zrozumieć jako jakiś wpływ wschodni, dziewiątkowy jest ciężki do wytłumaczenia w jakikolwiek sposób (źródłem takich baz są zwykle albo palce, albo parzyste części ciała). Jakieś mistyczne znaczenie dziewiątki czy co?

Siemoród:

--- Cytat: spitygniew w Wrzesień 26, 2019, 20:47:10 ---Jakie są próby wyjaśnienia genezy tego systemu dziewiątkowego? Pierwsze o tym słyszę, aż mózg mi zryło... Osemkowy dałoby się zrozumieć jako jakiś wpływ wschodni, dziewiątkowy jest ciężki do wytłumaczenia w jakikolwiek sposób (źródłem takich baz są zwykle albo palce, albo parzyste części ciała). Jakieś mistyczne znaczenie dziewiątki czy co?

--- Koniec cytatu ---
Tak, podobno to ostatnie. Trójka miała być dla Słowian liczbą magiczną, a dziewiątka podwójnie magiczną, bo 9=3⋅3. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć nic więcej o tym systemie ani o jego zastosowaniach, ani nawet o liczbach innych niż te trzy, które wymieniłem.

Todsmer:
Nie tylko dla Słowian, to chyba indoeuropejskie dziedzictwo :)

Grímkel:

--- Cytat: Борівой w Wrzesień 27, 2019, 14:49:09 ---Nie tylko dla Słowian, to chyba indoeuropejskie dziedzictwo :)

--- Koniec cytatu ---
Którzy indoeuropejczycy mają, lub mieli system dziewiątkowy oprócz słowian?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej