Językotwórstwo (conlanging) i światy > Inspiracje

Antysłowiański, czyli przeciwieństwo międzysłowiańskiego

<< < (3/3)

Toivo:

--- Cytat: Dynozaur w Kwiecień 30, 2021, 14:07:06 ---Poza tem wiecie, że są w Słowenji djalekta, w których /j/ zamieniło się w /dž/ lub /ž/? xDDDDDDD Ale to już chyba zbytnie zło.

--- Koniec cytatu ---
To "ja" to po ichniemu będzie "dżas"? Odlot.

Po tym co się słyszy o dialektach słoweńskiego, gdyby ktoś opowiedział, że są takie z ejektywami i polisyntetyczną morfologią, chyba też bym uwierzył.

Dynozaur:

--- Cytat: Toivo w Maj 03, 2021, 22:39:23 ---
--- Cytat: Dynozaur w Kwiecień 30, 2021, 14:07:06 ---Poza tem wiecie, że są w Słowenji djalekta, w których /j/ zamieniło się w /dž/ lub /ž/? xDDDDDDD Ale to już chyba zbytnie zło.
--- Koniec cytatu ---
To "ja" to po ichniemu będzie "dżas"? Odlot.
--- Koniec cytatu ---

Tak, czytałem kiedyś o czymś takim i to właśnie m.in. w kontekscie zaimków osobowych i ich brzmienia w różnych djalektach. Aczkolwiek teraz trochę mi głupio, bo nie jestem w stanie znaleźć źródła xDDDDD Ale nie zmyśliłem sobie tego - może ktoś pomoże?

--- Cytat: Toivo w Maj 03, 2021, 22:39:23 ---Po tym co się słyszy o dialektach słoweńskiego, gdyby ktoś opowiedział, że są takie z ejektywami i polisyntetyczną morfologią, chyba też bym uwierzył.
--- Koniec cytatu ---

Z dziwniejszych rzeczy kojarzę harmonję samogłoskową i zanik rodzaju nijakiego (niby nie dziwne, ale w skali słowiańskiej nietypowe), ale pewnie jest tego więcej.

Todsmer:

--- Cytat: Toivo w Maj 03, 2021, 22:39:23 ---To "ja" to po ichniemu będzie "dżas"? Odlot.

--- Koniec cytatu ---
Coś takiego się zadziało w romańskich w sumie: gj > j > dʒ.
A że blisko ;)

Toivo:
Prawda, też napisawszy to zdałem se sprawę, że tak jest we włoskim, z którym słoweński sąsiaduje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej